Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu – Zdroju akt oskarżenia przeciwko lekarce Małgorzacie F.
17 marca 2023 roku do miejsca zamieszkania Tomasza Ch. został wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego, który podjął decyzję o przewiezieniu ww. do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju.
Pacjent skarżył się na bóle w klatce piersiowej. Lekarka dyżurująca zleciła wykonanie pacjentowi EKG, pobranie krwi oraz podłączenie kroplówki.
„Jak ustalono, pełniąca tego dnia dyżur Małgorzata F. nie wyszła do pacjenta i nie zbadała go, a wskazane wyżej badania zleciła telefonicznie. Po uzyskaniu telefonicznie informacji o wynikach badań, poleciła wypisanie pacjenta do domu” – informuje prokuratura.
„Po opuszczeniu Izby Przyjęć Tomasz Ch. przewrócił się i stracił przytomność. Obecni w Izbie Przyjęć pielęgniarki i sanitariusz, podjęli akcję reanimacyjną, którą kontynuowano w karetce, a następnie w Izbie Przyjęć. Ze względu na nieskuteczność podjętych czynności, stwierdzono zgon pacjenta” – dodaje prokuratura z Gliwic.
Wyniki przeprowadzonej sądowo-lekarskiej sekcji zwłok Tomasza Ch. wykazały, że przyczyną jego zgonu było rozwarstwienie aorty wstępującej z jej pęknięciem i następczym krwotokiem wewnętrznym.
„Powołany w sprawie biegły wskazał, że postępowanie lekarza dyżurnego – Małgorzaty F., która nie przeprowadziła osobiście badania podmiotowego i przedmiotowego było nieprawidłowe i stanowi błąd w sztuce lekarskiej. Ponadto z opinii biegłego wynika, że w trakcie pobytu pacjenta Tomasza Ch. na Izbie Przyjęć nie przeprowadzono diagnostyki w celu wyjaśnienia przyczyn zgłaszanych silnych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej” – przekazuje prokuratura.
Małgorzacie F. przedstawiono zarzut z art. 160 par. 2 k.k. i art. 155 k.k. w zw. z art. 11 par. 2 k.k.. Wobec podejrzanej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu lekarza, który to środek został utrzymany w mocy decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach.