r e k l a m a


Afera gliwicka. UM zamieszcza niepodpisane oświadczenie

Coraz głośniej zaczyna się robić wokół jednej z miejskich spółek w Gliwicach. Mowa o Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Onet opublikował dzisiaj artykuł, w którym opisuje aferę. Po kilku godzinach urząd miejski zamieścił na swojej stronie komunikat. Nikt się pod nim nie podpisał i nikt najwyraźniej nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Autor komunikatu nie neguje też informacji zawartych w artykule dziennikarza Onetu. Dodatkowo widać, że oświadczenie było przygotowywane „na kolanie”, ponieważ ŚSM jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie jak podano spółką akcyjną.

Anonimowy komunikat ze strony UM Gliwice:
„Śląska Sieć Metropolitalna S.A. to spółka komunalna miasta Gliwice, która od lat świadczy szereg usług na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Spółka zarządza siecią szerokopasmową w Gliwicach, dzięki której dostarczane są usługi telekomunikacyjne oraz Internet. Sieć ta jest bazą między innymi dla monitoringu miejskiego i punktów Hot-Spot. ŚSM jest operatorem telefonii internetowej zbudowanej w technologii VOIP zapewniającej łączność jednostek miejskich. Zrealizowała zadanie dotyczące systemu detekcji ruchu ulicznego w Gliwicach, jest też operatorem strefy płatnego parkowania.

W 2018 r. ŚSM popadła w kłopoty finansowe, wynikające w główniej mierze z porażki biznesowej związanej z nieuzyskaniem dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na realizację projektu „Utworzenie Centrum Usług Wspólnych, jako samorządowej platformy dojrzałych e-usług, oraz digitalizacji zasobów w celu zapewnienia otwartego dostępu do ich postaci cyfrowej” oraz zaciągniętej w 2016 r. pożyczki na zakup sprzętu pod projekt CUW.

W 2019 r. w wyniku działań nadzorczych podjętych przez ówczesnego zastępcę prezydenta Gliwic Adama Neumanna stwierdzono, że ówczesny zarząd ponosi odpowiedzialność za szereg niewłaściwych decyzji zarządczych, w wyniku czego podjęto decyzję o odwołaniu prezesa Grzegorza Nitkiewicza oraz wiceprezesa Rafała Fulczyka z dniem 30 kwietnia 2019 r.

Z dniem 1 maja 2019 r. na funkcję prezesa zarządu powołano Ewę Weber. Nowa prezes podjęła niezwłocznie działania w celu zdiagnozowania stanu ekonomicznego spółki, a następnie zaplanowała oraz sukcesywnie rozpoczęła wdrażanie koniecznych działań naprawczych, zmierzających do poprawy sytuacji finansowej.

Nowa prezes przeprowadziła :

– analizę stanu spółki, finansów, sytuacji prawnej, kontraktów, dostawców, zatrudnienia,
– ograniczenie kosztów funkcjonowania,
– negocjacje z pożyczkodawcą korzystniejszych warunków spłaty pożyczki,
– uporządkowanie sytuacji spółki zależnej EKOTEL sp z o.o., w wyniku czego podjęto decyzję o jej likwidacji,
– zmianę struktury organizacyjnej,
– działania naprawcze i optymalizujące koszty działalności.
W wyniku analizy funkcjonowania spółki stwierdzono, że ówczesny zarząd spółki dopuścił się szeregu nieprawidłowości. Sytuacja finansowa spółki nie była adekwatnie odzwierciedlana w księgach rachunkowych, za co odpowiada – zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz powierzonymi obowiązkami – główny księgowy oraz zarząd.

Prezes Ewa Weber doprowadziła do korekty sprawozdania finansowego za 2018 r., w wyniku czego ujawniono skumulowaną stratę za rok 2018 r. w wysokości 7 243 173,74 zł.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w 2019 r. prezes Weber złożyła doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania.

Spółka współpracuje na bieżąco z prokuraturą prowadzącą dochodzenie w sprawie działań poprzedniego zarządu. Miasto oczekuje, że toczące się postępowanie doprowadzi do wskazania i odpowiedniego ukarania osób winnych sytuacji w jakiej znalazła się spółka.

Działania naprawcze są konsekwentnie realizowane, a wprowadzone w toku ich wdrażania zmiany przyczyniają się do systematycznej poprawy jakości świadczonych przez spółkę usług oraz bieżącego funkcjonowania Śląskiej Sieci Metropolitalnej sp. z o.o.”.

Zobacz wywiad z człowiekiem, który wykrył aferę gliwicką

Więcej o sprawie przeczytasz w artykule Onet.pl.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
3 lat temu

smaczne lody tylko w Giwicach

Gliwiczanin
Gliwiczanin
3 lat temu

A to dobre . Już od dawna było wiadomo że w gliwicach to układy i mafia na maxa leci . Wszyscy w jednym worku : azja, lichwa i cały UM . Co nie pamiętacie afery korupcyjnej odnośnie mieszkań w naszym mieście ? A mało kto wie, że nasz obecny prezydent miał firmę ( która do dziś dnia istnieje ) zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami . Mało kto też wie że obecny prezydent był właścicielem pawilonu na Żwirki Wigury i sprzedał go za bardzo dobre pieniądze. Zastanawiam się czemu na wszystkich portalach tuż przed wyborami poznikały informacje na temat „zameczku leśnego” (… Czytaj więcej »

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Gliwiczanin

Czemu taksówkarze nie dostają mandatów? Tego nie wyjaśniłeś.

Kali
Kali
3 lat temu

I to jest mega afera

Marian
Marian
3 lat temu

Mam wrażenie że dziadek nad niczym nie panuje

Ręce opadają.
Ręce opadają.
3 lat temu
Reply to  Marian

Oj panuje nad naszymi pieniędzmi i tego się najbardziej powinniśmy bać dlatego trzeba odwołać tych bandytów z UM!

Zygmunt
Zygmunt
3 lat temu

Następny złodziej za nie długo będzie brak kasy butrzecie

Kontakt
Kontakt
3 lat temu
Reply to  Zygmunt

Celowo tak napisałeś, czy nie byłeś na tej lekcji ?

Jerzy
Jerzy
3 lat temu

Jako całość to myślę że to drobniaczki.

Zamiejscowy
Zamiejscowy
3 lat temu

To że zarząd spółki porobił machloje to przecież nie znaczy że właściciel spółki o tym wiedział – w normalnym biznesie też takie rzeczy się dzieją, kreatywny księgowy może wiele rzeczy ukryć, które wychodzą dopiero po wnikliwej kontroli…

tymoteusz
tymoteusz
3 lat temu

To chyba nie jest chyba dobra kadencja prezydenta i jego doborowej ekipy.

Przedstawiciel
Przedstawiciel
3 lat temu

Kolejną instytucją do sprawdzenia powinien być ZDM w Gliwicach. Stan dróg jest tragiczny. Pracownicy nie wiedzą jak wyglądają drogi w mieście.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI