Afera w Gliwicach. Chodzi o 30 milionów zł z miejskiej spółki

Coraz głośniej zaczyna się robić wokół jednej z miejskich spółek w Gliwicach. Mowa o Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Onet opublikował dzisiaj artykuł, w którym opisuje aferę.

„Miejska spółka w Gliwicach pożyczyła od prywatnej firmy blisko 30 mln zł na sprzęt do budowy sieci internetowej, która nigdy nie powstała. Zabezpieczeniem kredytu była m.in. ziemia należąca do miasta. – To była wiedza absolutnie tajemna. Nikt o pożyczce nie wiedział, póki szambo nie wybiło – mówi jeden z byłych pracowników spółki. Ujawniamy szczegóły sprawy” – informuje Onet.

Zobacz wideo


W skrócie: „W 2015 r. Śląska Sieć Metropolitalna starała się o unijne dofinansowanie na zakup sprzętu do nowego, dużego projektu. Nie czekając na rozstrzygnięcie wniosku, spółka rozpoczęła zakupy. Unijnej kasy jednak nie dostała. Dlaczego? Ekspertyza specjalistów z urzędu marszałkowskiego była druzgocąca. Śląska Sieć Metropolitarna pożyczyła więc ogromne pieniądze… od prywatnej firmy. Pożyczkę od lat spłacają mieszkańcy Gliwic, a sprzęt nigdy nie wszedł do użycia” – czytamy w Onecie.

Onet informuje, że dokumenty związane z pożyczką podpisywał obecny prezydent Gliwic Adam Neumann.

„Jak ustaliliśmy, jednym z zabezpieczeń pożyczki jest hipoteka do sumy nieco ponad 28 mln zł ustanowiona pod koniec lipca 2016 r. przez miasto na działkach w obrębie Żernickiego Lasu w Gliwicach. Zarządzenie w tej sprawie podpisał Adam Neumann, wówczas drugi zastępca prezydenta miasta, który w tamtym czasie zajmował się m.in. gospodarką nieruchomościami. Później Neumann po śmierci wiceprezydenta Piotra Wieczorka, który z ramienia miasta sprawował wówczas nadzór nad Śląską Siecią Metropolitalną, przejął jego kompetencje. Zresztą Neumann podpisywał się pod protokołami walnego zgromadzenia wspólników ŚSM już w czerwcu 2018 r. Miało to zapewne związek z absencją z powodu choroby Piotra Wieczorka” – czytamy w Onecie.

Więcej o sprawie przeczytasz w artykule Onet.pl.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
2 lat temu

no i wyszło szydło z worka. A może dziennikarze (ogólnopolscy, bo gliwiccy siedzą w kieszeniach UM) zainteresują się innymi spółkami powiązanymi z UM i świtą Frankiewicza?? Np. PRUiM ? Gliwice od lat są nasiąknięte patologiami, od Areny Gliwice rozpoczynając przez ustanawiane pod konkretne spółki przetargi, po całkowitą podległość wobec deweloperki, co skutkuje betonowaniem tego miasta i naciąganiem przepisów ochrony środowiska i ochrony zabytków aby tylko wcisnąć jakiś budynek

Lala
Lala
2 lat temu

No to prokuratura powinna postawić zarzuty natychmiast

Józek
Józek
2 lat temu

Ciekawa sprawa,władze Ratusza mogłyby powiedzieć że to pisowcy ich atakują z zemst że dobrze rządzą w Gliwicach a tu niespodzianka to ,ONET zamieścił te rewelacje.Ale nie dziwie się przez tyle lat jedna i ta sama opcja rządzi miastem a do niedawna p.Zygmunt Frankiewicz i pewnie by rządził do śmierci gdyby nie uciekł do Senatu,a głupi ludziska naiwni biją nadal brawo.Cała afera rozejdzie się p[o kościach a mieszkańcy zapłacą jak zwykle długi niegospodarności miasta, samo życie.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Reka reczke myje z Remondisem, przekret wydzialu gospodarki odpadamy na calego. Pewnie dzialeczka co miesiac do kieszeni wpada…

krzysztof
krzysztof
2 lat temu

czyste łapska ma gliwicka władza ,ha ha ha

Ewa
Ewa
2 lat temu
Reply to  krzysztof

Wiecie co, wkurza mnie to całe gadanie.Gliwice miały prezydenta na miarę naszych czasów,dlatego są takie piękne.Warto tu żyć.Tu jest praca, tu jest moje miejsce na .To tu warto żyć.Każda władza chce jak najlepiej,ale ciężko jest każdemu dogodzić -jak w rodzinie.Postarajcie się okazać trochę serca ludziom❤️

Adaś
Adaś
2 lat temu
Reply to  Ewa

Cześć Ewciu 🙂 Czy to Ty Ewciu? Nie ośmieszaj się już dalej, proszę 🙂

Prince
Prince
2 lat temu

Szanowny Panie Franciszku Trzaskoś – Małecki doprecyzowując to co Pan powiedział w wywiadzie i to czego Pan nie powiedział: zapomniał Pan wspomnieć, że była Prezes ŚSM obecna Zastępczyni Prezydenta Neumanna pani Ewa Weber była sekretarzem Miasta Zabrze odpowiedzialnym za informatyzację Zabrza, co zrealizowała ze Spółką Otago z grupy kapitałowej Asseco Data System wcześniej Asseco SA, To w tej firmie była wczesniej pracownikiem wspaniała “naprawczymi” fatalnej sytuacji w ŚŚM poprzedniczka Pani Weber. Nikt nie przytacza 11 lat działalności firmy. Nie należy zatem wpadać w podziw nad tym, że były pracodawca czyli ASECCO nagle obniżył 10-cio krotnie ratę kredytu nomen swojej omen… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI