r e k l a m a


Co ciekawego w Muzeum w Gliwicach?

Muzeum w Gliwicach przygotowało na najbliższy czas wiele atrakcji.

Muzeum przed Wielką Nocą – zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych
20 lutego – 23 marca 2018, Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego

O przygotowaniach do świąt Wielkiej Nocy i znaczeniu Wielkiego Postu, o historii palmy wielkanocnej, o zwyczajach i obrzędach Wielkiego Tygodnia na Śląsku, o tradycji święconego i wielkanocnym śniadaniu, o sposobach obrazowania Męki Pańskiej i Zmartwychwstania w sztuce, o tradycjach wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa związanych z Wielkanocą… opowiemy podczas zajęć w Willi Caro, Zamku Piastowskim i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Czas poprzedzający Wielką Noc to okres nie tylko przygotowań religijnych, obrzędów kościelnych, ale także czas związany z wierzeniami i zwyczajami ludowymi bogatymi w symbolikę i znaczenia. Od 20 lutego do 23 marca 2018 r. zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na lekcje z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku pomiędzy 20 lutym a 23 marca 2018.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy.
Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Problemy energii – dziś i jutro
Z cyklu: Wszechnica PAU w Gliwicach
22 lutego 2018, Willa Caro, godz. 16.00
Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Tym razem, o niezwykle aktualnym i dyskutowanym problemie przyszłości technologii energetycznych opowie Prof. Tadeusz Chmielniak z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Prowadzenie: Prof. Tadeusz Chmielniak- Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska w Gliwicach
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

Cykl wykładów: Sztuka współczesna poza dobrem i złem?
Wykład trzeci: Polskość jako sytuacja w świecie sztuki.\
22 lutego 2018, Willa Caro, godz. 17.00

Można sobie zadać pytanie, czy w ogóle istnieje współcześnie coś takiego jak doświadczenie polskości? Jeśli tak, to z jakimi przekonaniami, obrazami i symbolami się wiąże? Jakie znaczenie dla artystów i odbiorców sztuki współczesnej ma pamięć o okresach, gdy priorytetowym zadaniem sztuki polskiej było raczej manifestowanie dążeń niepodległościowych a nie oddawanie się poszukiwaniom nowych rozwiązań formalnych? Ten kontekst polityczno-historyczny należy uzupełnić o wyjątkowy charakter polskiej religijności, co ma znaczenie w odbiorze dzieł sztuki współczesnej nawiązujących w różny sposób do tematyki religijnej i szerzej etycznej. Trzeci wykład dr Joanny Winnickiej-z cyklu Sztuka współczesna poza dobrem i złem? odbędzie się 22 lutego o godz. 17.00 w Willi Caro.
Wykład: dr Joanna Winnicka-Gburek
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Mojżesz Mendelssohn: jestem człowiekiem!
Z cyklu: Od Mojżesza Majmonidesa do Hannah Arendt. Wielkie postacie żydowskiej religii, filozofii i polityki
22 lutego 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Cykl składa się z sześciu wykładów, z których każdy poświęcony zostanie jednej z wybitnych postaci żydowskiego świata. Wykłady nie będą jednak oparte wyłącznie na przedstawieniu konkretnej postaci i opisaniu jej życia, ale uwaga zostanie skierowana na rozpatrywanie najważniejszych dziedzin żydowskiego życia, które każda z tych postaci wydaje się, że znakomicie obrazuje. Podczas wykładu przedstawiona zostanie sylwetka Mojżesza Mendelssohna, jednej z czołowych postaci epoki Oświecenia. Mendelssohn uważany przez współczesnych za „Sokratesa naszych czasów” jest postacią wybitną, a jego życie może być klasycznym przykładem żydowskiego losu.
Prowadzenie: dr hab. Jacek Surzyn
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Między słowem a obrazem. Warsztaty foto/reportażu
Warsztaty towarzyszące wystawie Wojciech Plewiński, reporter
24 lutego 2018, Czytelnia Sztuki, godz. 11.00
Warsztaty o tym, jak pracować z fotografią i tekstem, jak edytować własne materiały fotograficzne. Nawiązując do fotografii Wojciecha Plewińskiego, Michał Łuczak i Filip Springer wrócą do dawnych prasowych praktyk współpracy fotografa i reportera. Wraz z uczestnikami warsztatów zastanowią się nad charakterem tej współpracy i zaprezentują, w ramach jakiej struktury się ona formułowała. Na przykładzie prostych ćwiczeń warsztatowych uczestnicy warsztatów sprawdzą pod okiem prowadzących, które z tych praktyk, mimo kryzysu prasy drukowanej, są dalej wartościowe i można je wykorzystać dziś, na przykład publikując swoje zdjęcia w Internecie.

Prowadzenie: Michał Łuczak i Filip Springer
Koszt udziału: 100 zł/os., liczba miejsc ograniczona
Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzeum przed Wielkanocą:

Spotkanie z tradycją – warsztaty tworzenia piszczałek wielkopostnych
24 lutego 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.30

Zapraszamy na warsztaty tworzenia piszczałek wielkopostnych (gwizdków) z bzu czarnego. Jest to nie lada gratka nie tylko miłośników muzyki ludowej, ale także zagorzałych majsterkowiczów. Po raz pierwszy w Gliwicach odbędą się warsztaty tworzenia instrumentów z Przemkiem Fickiem i Marcinem Blachurą z Żywiecczyzny! Na warsztatach zapoznamy się z narzędziami i materiałami oraz poznamy tajniki budowy piszczałki –jedynego instrumentu, na którym mogli grać górale w okresie Wielkiego Postu.
Każdy uczestnik wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie wykonanym drewnianym gwizdkiem.
Prowadzenie: Przemysław Ficek i Marcin Blachura
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.
Czas trwania – 90 min.
Koszt udziału w warsztatach – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Babsko robota – czyli czym zajmowały się na Śląsku kobiety
Z cyklu: Śląsk na co dzień, Śląsk od święta
24 lutego 2018, Zamek Piastowski, godz. 12.00 i 14.00

Ślązaczki starszego pokolenia opisuje się jako „menadżerów domowych”. Robiły przetwory, dbały o ogród, dom, zajmowały się dziećmi i dysponowały domowym budżetem. Pozornie schowane za autorytetem męża, w rzeczywistości to one dzierżyły ster w domu. Kobiety na Śląsku realizowały się zgodnie z zapożyczonym od Niemców powiedzeniem o 3 „K”, które oznaczały: „Kirche” – kościół, „Küche” – kuchnia i „Kinder” – dzieci. A jednak zdarzały się wyjątki – kobiety, które podejmowały pracę zawodową, jak pielęgniarki. Był to zawód bardzo poważny, który wymagał wielu lat nauki i praktyki. Bycie „szwesterą”, jeszcze w połowie XX w. było dla Ślązaczki często szczytem kariery zawodowej. Dodatkowo szpitale zatrudniały tylko kobiety niezamężne, wymagając pełnego poświęcenia się wykonywanej profesji.
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 9-ciu.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Czuwanie z pieśnią wielkopostną – koncert Grupy Śpiewaczej Magurzanie z Żywiecczyzny
24 lutego 2018, Willa Caro, godz. 12.30

Koncert w wykonaniu Grupy Śpiewaczej Magurzanki pod kierownictwem Brygidy Sordyl będzie prezentacją ludowych pieśni wielkopostnych północno-zachodniej Żywiecczyzny. Magurzenie chronią przed zapomnieniem pieśni, które zostały zebrane i spisane podczas badań etnograficznych tego terenu. W ich wykonaniu na nowo ożyją melodie i słowa opiewające historię męki i śmierci Chrystusa, oddadzą uczucia Matki Boskiej tracącej syna, tworząc przestrzeń do modlitwy i kontemplacji. Część pieśni wykonana zostanie a capella, co nawiązuje do symbolicznego „zawiązania dzwonów” w okresie Triduum Paschalnego. Zapraszamy na pełne zadumy i liryzmu czuwanie z pieśnią wielkopostną.

Wstęp na koncert wolny, liczba miejsc ograniczona (spotkanie trwa ok. godziny)
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Laur dla Niepodległej – nowy cykl wykładów historycznych w Willi Caro
Wykład pierwszy: Wskrzeszenie Rzeczypospolitej
24 lutego 2018, Willa Caro, godz. 16.00

Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się laur, nie laurka. Na wykład pierwszy – Wskrzeszenie Rzeczypospolitej – zapraszamy do Willi Caro 24 lutego o godz. 16.00.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wystawa czasowa: Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej
Wernisaż: 25 lutego 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00

W 1943 r. Mirusia ma 5 lat. Jest Żydówką. W samym sercu wojennej zawieruchy jej zdesperowani rodzice zdobywają się na akt największego wyrzeczenia – powierzają córeczkę obcym ludziom – Polakom. Jak czuła się matka, przerzucająca przez ogrodzenie będzińskiego getta swoje jedyne dziecko? Co wtedy myślał ojciec Mirusi, zakochany do szaleństwa w swojej „małej księżniczce”? Wierzyli w jej ocalenie, ale czy mieli nadzieję, ze ją jeszcze zobaczą, że znowu będą razem, że przeżyją piekło historii? Po „aryjskiej stronie” przyjęła Mirusię polska rodzina. Decydując się na ratowanie małego żydowskiego uciekiniera, ci ludzie zaryzykowali wszystko, co najcenniejsze, życie własne i swoich najbliższych. Patrzyliśmy przez okno i wciąż widzieliśmy wolnych ludzi i cieszyliśmy się, że nasze dziecko było wśród nich… Modliliśmy się do Boga, aby chronił nasze dziecko i tę dobrą kobietę, która je zabrała – wspominała po latach matka Mirusi. Polacy, którzy zajęli się żydowską dziewczynką jak swoją córką, ocalili ją z Zagłady. Mama i tata Miry przeżyli wojnę. Przetrwali dzięki wielkiej woli życia i marzeniu o spotkaniu z dzieckiem. Ich historia zakończyła się dobrze – ta jedna i jeszcze kilka, kilkadziesiąt innych… ale wielu nie było to dane. Większość Żydów nie doczekało pokoju. Zginęły miliony.
Kuratorki: dr Aleksandra Namysło, Monika Bortlik-Dźwierzyńska
Wystawa dostępna dla publiczności: 26 lutego – 31 sierpnia 2018
Organizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach
Partner: Fundacja Brama Cukermana
Wstęp na wernisaż wolny, liczba miejsc ograniczona

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI