r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Czy kształcenie dualne ma sens? (wideo)

spot_img
r e k l a m a

Druga edycja konferencji Edukacja Dualna – EDUAL „Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0” dobiegła końca.

Wydarzenie, które odbyło się 5 marca na Politechnice Śląskiej, zgromadziło w Gliwicach wielu przedstawicieli środowiska akademickiego i otoczenia społeczno-gospodarczego z Polski i zagranicy. Uczestnicy wspólnie dyskutowali o najbardziej optymalnym modelu i formach kształcenia studentów dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku pracy. W konferencji wziął również udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Jednym z głównych celów edukacji dualnej jest kształcenie absolwenta przygotowanego do wprowadzenia i wykorzystania zaawansowanych technologii. Absolwenta, który rozumie intensywnie rozwijające się środowisko przemysłu przyszłości oraz potrafi dostosować się do wymogów nowej koncepcji systemów wytwórczych. Inżyniera, który kształcił się w przemyśle, rozwiązując rzeczywiste problemy techniczne i wdrażając technologie przyszłości – podkreślał rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji.

Zobacz w GliwiceTV

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczył natomiast, że ministerstwo i rząd przywiązują obecnie ogromną wagę do kwestii kształcenia dualnego. Jest ono bowiem elementem znacznie szerszego planu, czyli Strategii Zrównoważonego Rozwoju, która jest odpowiedzią na problem pułapki średniego wzrostu. – Próbujemy wyrwać się z tej pułapki przeciętności, a jednym z warunków powodzenia tego przedsięwzięcia jest zmiana charakteru polskiej gospodarki – podkreślał. – Jeżeli mamy zbudować innowacyjny przemysł, to musi on być zdecydowanie bardziej niż do tej pory oparty o współpracę ze środowiskami naukowymi. Przez dwadzieścia kilka lat nasz rozwój gospodarczy opierał się przede wszystkim o patenty kupowane z zagranicy. W niewspółmiernie małym stopniu opieraliśmy ten rozwój o osiągnięcia polskich uczonych. Teraz staramy się budować takie przęsła, które zbudują ten pomost pomiędzy nauką a gospodarką – dodał Jarosław Gowin.

Podczas drugiej edycji konferencji EDUAL dyskusja na temat studiów dualnych była w dużej mierze poświęcona dobrym praktykom realizowanym przez zagraniczne uczelnie.

O swoich doświadczeniach opowiedzieli m.in. przedstawiciele szkół wyższych z Francji, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. U progu uchwalenia ustawy o Polskiej Platformie Przyszłości zostały również poruszone tematy dotyczące centrów kompetencji Przemysłu 4.0 oraz kadr kształconych na potrzeby tych centrów.

W ramach wydarzenia odbyła się również prezentacja Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, jednego z pierwszych tego typu centrów w Polsce, które rozpoczęło oficjalnie działalność. Uczestnicy konferencji mieli również szanse porozmawiać ze studentami kształcącymi się na studiach dualnych oraz z doktorantami wdrożeniowymi, którzy licznie wzięli udział w wydarzeniu.

Konferencja Edukacja Dualna – EDUAL była po raz kolejny zorganizowana przez Politechnikę Śląską wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wydarzeniu towarzyszyły XX Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości, które zostały zorganizowane przez Biuro Karier Studenckich oraz Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI