r e k l a m a
spot_imgspot_img

Dwie nagrody dla gliwickiego muzeum

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej.

Zdobyć je można w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji. W tym roku aż dwie z nich powędrowały do Muzeum w Gliwicach.

Książką Roku Kapituła Konkursu uznała wydaną po raz pierwszy w języku polskim „Historię miasta Gliwice” Benno Nietschego. W kategorii wystawa za najlepszą uznano ekspozycję „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”..

Po raz pierwszy gliwickie muzeum zdobyło równocześnie dwa pierwsze miejsca w tym prestiżowym konkursie.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu oraz wręczenia nagród odbyła się 23 maja w  Muzeum Śląskim w Katowicach.

– To dla muzeum w Gliwicach radość i powód do dumy. Ogromnie cieszy mnie, iż zaangażowanie i praca gliwickich muzealników spotkała się z uznaniem tak szacownego gremium jakim są członkowie Kapituły. Proszę mi wierzyć, że w pełni na to uznanie zasługują. Równocześnie przyznanie aż dwu Nagród Marszałka Województwa Śląskiego  jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Potwierdzeniem, że nasze działania, które dotyczą tego, co najbliższe, historii lokalnej, są ważne również w perspektywie regionu – powiedział dyrektor muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk, który z rąk Jerzego Gorzelika odebrał nagrody.

Za wydaną po raz pierwszy w języku polskim monografię Benno Nietschego poświęconą historii Gliwic, która opublikowana została prawie 120 lat temu,  Grzegorz Krawczyk dziękował trzem historykom, bez których inicjatywy, talentu i mozolnej pracy wydanie fundamentalnego dla Gliwic dzieła nie byłoby możliwe. – Dziękuję: Sebastianowi Rosenbaumowi, który podjął i wykonał arcytrudne zadanie przełożenia dzieła Benno Nietschego na współczesną polszczyznę; Bogusławowi Traczowi, którego zasługą jest opracowanie przypisów oraz komentarzy i opatrzenie nimi kilkuset stron tekstu oraz Damianowi Recławowi, który dokonał doboru bogatego materiału ilustracyjnego ożywiającego i dopełniającego historyczną narrację książki – mówił dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Uznana za Wydarzenie Roku 2011 wystawa „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”, jest unikalną w skali regionu.  – W Gliwicach prowadzono badania archeologiczne głównego placu miasta na taką skalę, dzięki czemu w udało się nam znacznie poszerzyć wiedzę na  temat funkcjonowania i zabudowy najważniejszej przestrzeni publicznej naszego miasta – mówi Monika Michnik kierownik działu archeologii Muzeum w Gliwicach. 

O przyznaniu głównej nagrody dla naszej ekspozycji przesądziły towarzyszące jej liczne i wielowymiarowe działania edukacyjne.

Były kierowane do różnych grup wiekowych, do dzieci i dorosłych, do amatorów i profesjonalistów, w formie zabawy i naukowych opracowań. Równolegle ukazała się książka „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta” przygotowana wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim. Kulminacyjnym momentem archeologicznego projektu były Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, w których wzięło udział ponad 5 tysięcy osób.

Nagrody Marszałka wręczane są raz w roku, a przyznaje się je za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród.

W tym roku łączna pula nagród wyniosła 40 tys. zł. Na konkurs wpłynęło 47 zgłoszeń z 20 muzeów naszego województwa.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI