Dzisiaj rusza strefa płatnego parkowania. Sprawdź niezbędne informacje

W centrum Gliwic – podobnie jak w wielu innych dużych miastach – za parkowanie samochodu trzeba będzie płacić.

Celem wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania (SPP) jest m.in. zwiększenie dostępności miejsc postojowych na drogach publicznych. Ich liczba w gęsto zabudowanym śródmieściu jest ograniczona.

Tymczasem w samych Gliwicach zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy samochodów osobowych, a liczbę aut przyjeżdżających z innych miast trudno zliczyć. Znalezienie wolnego miejsca w centrum jest więc niezwykle trudne. Do tego kierowcy często zajmują parkingi przez wiele godzin. To ma się zmienić. System opłat powinien spowodować zdecydowanie większą rotację aut w dni robocze.

Śródmiejską strefę wyznaczono mniej więcej w odległości kilkuset metrów od Rynku oraz ul. Zwycięstwa. Została podzielona na dwie podstrefy o zróżnicowanych stawkach opłat. Droższe będzie parkowanie w obrębie Starówki (Podstrefa A – oznaczona kolorem czerwonym), tańsze poza obrębem Starówki (Podstrefa B – oznaczona kolorem zielonym).

Płacić będziemy w wielofunkcyjnych urządzeniach – tzw. PIAP-ach. Stanie ich ponad 100.

Ponadto dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania przygotowano Abonament Mieszkańca, a dla osób systematycznie parkujących na terenie SPP – Ryczałt Wielodniowy.

tabela_1_0

OPŁATY BĘDĄ POBIERANE W DNI ROBOCZE – OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH OD 10.00 DO 18.00.

W przyszłości możliwe ma być płacenie poprzez sms i system mobilny, a także kartami.

Opłatę za parkowanie należy uiścić niezwłocznie po zaparkowaniu.

Bilet parkingowy trzeba umieścić za przednią szybą samochodu – tak aby był widoczny w całości z zewnątrz.

Zwolnieni z opłat za parkowanie w strefie:
– osoby niepełnosprawne oraz osoby przewożące niepełnosprawnych, parkujący na miejscach do tego wyznaczonych i posiadający wymagane uprawnienia,
– kierujący pojazdami jednośladowymi,
– kierowcy taksówek na wyznaczonych dla nich miejscach postoju,
– pojazdy publicznej komunikacji zbiorowej zatrzymujące się na ustalonych dla nich przystankach.

Abonament mieszkańca
abonament_0

Abonament dla osób zameldowanych w Strefie Płatnego Parkowania uprawnia do parkowania pojazdu na miejscach postojowych w obrębie całej strefy. Kosztuje 120 zł rocznie, a opłaca się go w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu. Jedna osoba może posiadać abonament na jeden samochód.

Ryczałt Wielodniowy
ryczalty

ryczalty_1

Ryczałt przydatny dla osób systematycznie parkujących auto na terenie SPP. Uprawnia do parkowania w danej podstrefie we wskazanym terminie. Można go wykupić na okres od 5 dni do 1 roku. Opłata za 1 dzień w Podstrefie A wynosi 13 zł, a w Podstrefie B – 7,50 zł. Ryczałt opłaca się w Biurze Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Potwierdzeniem jest naklejka umieszczana na przedniej szybie samochodu.

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania
Nowe Gliwice, siedziba Śląskiej Sieci Metropolitalnej Sp. z o.o.
ul. Bojkowska 37/3, pokój 001C (parter)
Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek 7.30 – 15.30
czwartek 10.00 – 18.00
tel. 32/441-90-60, 32/441-90-34


MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
7 lat temu

Dlaczego płatne parkowanie jest od 10 do 18, jeżeli urzędy są czynne od 8, a niektóre od 7.30? Po 17 urzędy są nieczynne, większość firm też i nie ma dużych problem ze znalezieniem miejsca do parkowania po tej godzinie. Moim zdaniem płatne parkowanie powinno być w godz. 9-17.

gliwiczanin
gliwiczanin
7 lat temu

Nie wiem w czym problem… Obecnie z tego co mi wiadomo nie wystawiono żadnego …. ŻADNEGO mandatu – Ci którzy kupowali bilety są więc frajerami. Laweta na ul Barlickiego którą nie interesuje się ani URZĄD MIASTA W GLIWICACH ani Straż Miejska ani kontrolerzy ze strefy Płatnego Parkowania to pokaz olewactwa i udowadnia że w Gliwicach oszusta należy przyprowadzić za rękę i założyć mu sprawę z powództwa cywilnego bo nikomu nie chce się ruszyć tyłka.

To tak ma być z tym abonamentem.
To tak ma być z tym abonamentem.
7 lat temu

Nie wiem kto to do tego wymyślił te przepisy ale coś tu jest nie tak niby fajnie bo mieszkam na początku ulicy Daszyńskiego gdzie nie mam SPP ale abym tam teraz wracając po 14 z pracy znalazł miejsce do zaparkowania graniczy z cudem bo wszyscy z płatnego uciekli parkować na Daszyńskiego niby mogę zaparkować od tyłu czyli na ulicy Sobieskiego gdzie jest płatna strefa ale niestety muszę płacić.A znowu abonamentu nie mogę wykupić bo nie mam meldunku w strefie płatnego parkowania.Wiec mam nadzieje,że ktoś mądry zmieni ten przepis abym mógł wykupić abonament i wracając z pracy normalnie będę miał miejsce… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI