r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Egzaminy na prawo jazdy znów w Gliwicach? Jak wygląda egzamin i jak się przygotować [nowe przepisy]

spot_img
r e k l a m a

Egzamin na prawo jazdy to niezwykle stresujący moment w życiu każdego kierowcy. Kurs przygotowujący nas do zostania kierowcą trwa niespełna 30 godzin, po których musimy wykazać się umiejętnością niemal bezbłędnej jazdy w ruchu miejskim. Jak wygląda egzamin w myśl najnowszych przepisów i jak przygotować się do niego, by odnieść sukces i uzyskać upragnione uprawnienia? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

W pierwszej kolejności, aby w ogóle zostać dopuszczonym do egzaminu i móc do niego podejść, musimy ukończyć kurs na prawo jazdy. Ilość godzin teorii i praktyki, które musimy odbyć w ramach szkolenia, określona jest osobno dla każdej kategorii prawa jazdy – w przypadku prawa jazdy kategorii B jest to odpowiednio 30 godzin lekcyjnych teorii (po 45′ minut), oraz 30 godzin praktycznych (po 60 minut).

Zanim zapiszemy się na kurs, musimy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji ze względu na miejsce naszego zamieszkania i uzyskać nasz PPK – czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Samo utworzenie takiego profilu jest bezpłatne, wymagana jest jednak wizyta u lekarza w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych (koszt takiej wizyty to 200 zł) oraz przygotowanie odpowiednich zdjęć do prawa jazdy (do kilkunastu złotych).
Prawo jazdy Gliwice

Kiedy ukończymy szkolenie, przychodzi czas zapisania się na egzamin państwowy. Część teoretyczna kosztuje 30 zł i kwota ta jest niezależna od tego, o jaką kategorie uprawnień się staramy. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za praktyczną część egzaminu, zależna jest od kategorii prawa jazdy:

  • AM i B: 140 zł;
  • B1, C1, D1 i T: 170 zł;
  • A, A1 i A2: 180 zł;
  • C, D i B+E: 200 zł;
  • C+E, C1+E, D+E, D1+E: 245 zł.

Przebieg egzaminu teoretycznego

Egzamin teoretyczny odbywa się na komputerach w specjalnie przeznaczonej do tego sali w ośrodku egzaminacyjnym. Egzamin teoretyczny składa się z 32 generowanych losowo pytań.

20 pytań dotyczy podstawowej wiedzy z zakresu przepisów o ruchu drogowym, pozostałe 12 pytań dotyczy zakresu.

Pytania z zakresu podstawowego podzielone są na trzy różne kategorie, które podzielone są ze względu na to jak bardzo wpływają na bezpieczeństwo na drodze, dodatkowo pytania z różnych kategorii punktowane są inaczej. Na każde z tych pytań odpowiadamy tak, lub nie.

  • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 3 pkt (łącznie maksymalnie 30 pkt)
  • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 2 pkt (łącznie maksymalnie 12 pkt)
  • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 1 pkt (łącznie maksymalnie 4 pkt)

Pytania specjalistyczne również podzielone są na 3 kategorie, również ze względu na znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, a odpowiadamy na nie, wybierając jedną z trzech podanych odpowiedzi (A, B lub C).

  • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 3 pkt (łącznie 18 pkt)
  • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 2 pkt (łącznie 8 pkt)
  • 2 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa – 1 pkt (łącznie 2 pkt)

Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania mamy 25 minut, aby ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym, musimy uzyskać przynajmniej 68 punktów. Po zdanym egzaminie teoretycznym możemy przejść do części praktycznej.
Prawo jazdy Gliwice

Przebieg egzaminu praktycznego

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – pierwsza odbywa się na placu manewrowym i składa się z:

  • sprawdzenia stanu technicznego pojazdu (światła, płyny eksploatacyjne, sygnał dźwiękowy);
  • przygotowania się do jazdy;
  • wykonanie zadań manewrowych: jazda po łuku do przodu i tyły, ruszanie na wzniesieniu;

Po zaliczeniu wszystkich zadań na placu manewrowym egzaminowany może ruszyć na miasto, gdzie czeka go wykonywanie zadań w ruchu drogowym (m.in. parkowanie, zawracanie itd.). Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, ale czas ten może zostać skrócony maksymalnie do 25 jeżeli egzaminowany zdąży w tym czasie wykonać wszystkie wymagane zadania.

Gdzie możemy zdawać egzamin na prawo jazdy?

Jeżeli chodzi o miasta, gdzie możemy zdać egzamin na prawo jazdy Gliwice niestety póki co nie są jedną z takich miejscowości. Jest natomiast aż 90 innych miejsc, gdzie możemy przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Przystąpić do egzaminu możemy w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI