Ewa Farna i Blue Cafe w Gliwicach w ramach zgromadzenia WTA

Gliwice rozpędzają się jak bolid na torze w Silverstone, a we wrześniu staną się stolicą światowych technopolii.

Pierwsze i drugie miejsce ekologicznego bolidu Greenpower w niedawnym wyścigu na torze formuły 1 Silverstone to nie przypadek. Gliwice od dłuższego czasu stawiają na rozwój innowacyjnych technologii. We wrześniu staną się oficjalną stolicą dla kilkudziesięciu najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków z całego świata.

Bolid Silesian Greepower to dzieło studentów z gliwickiej Politechniki, z wydziałów Mechanicznego Technologicznego, Automatyki Elektroniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska i Energetyki. Wspólnie zbudowali pojazd, którego szczególne parametry (ale i umiejętności kierowcy – także studenta) pozwoliły Polakom zająć pierwsze i drugie miejsce na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

– Od lat konsekwentnie wspieramy rozwój nowoczesnych technologii. Stworzyliśmy TECHNOPARK, który według ekspertów jest jednym z najciekawszych tego typu projektów w Polsce – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Dzięki współpracy ekspertów z Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorców mogą powstawać projekty jedyne w swoim rodzaju, na najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Na styku biznesu i nauki tworzy się nowa jakość, co jest szczególnie ważne dla rozwoju dzisiejszej gospodarki – dodaje prezydent.

O jakości tworzonych w Gliwicach projektów świadczy nie tylko ostatnia wygrana bolidu Silesian Greenpower na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, ale chociażby sukces bezzałogowych samolotów firmy Flytronic, wykorzystywanych w zastosowaniach militarnych czy Egzoszkielet – wynalazek umożliwiający przywrócenie władzy w rękach i nogach, np. po wypadku.

We wrześniu Gliwice staną się stolicą światowych technopolii, czyli miast w których bardzo prężnie rozwijają się nowoczesne technologie. Wszystko za sprawą 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).

– Gliwice są jedynym polskim miastem należącym do WTA, a dołączyły do niego w 2005 roku, jako dobrze rokujące, przyjazne innowacyjnym technologiom miasto – mówi Zygmunt Frankiewicz. -Przyznanie naszemu miastu prawa organizacji Generalnego Zgromadzenia to jeden z dowodów, że te dobre rokowania zaczynają się przekładać na konkretne projekty, świadczące o tym, że dorastamy do miana technopolii – dodaje.

Do WTA należy 80 najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków z całego świata. Stowarzyszenie stanowi platformę konsultacji, organizuje liczne konferencje, promuje gospodarkę opartą na wiedzy. Miasta, które należą do WTA stawiają przede wszystkim na rozwój technologii. Do Stowarzyszenia można się zgłosić, bądź zostać zaproszonym. Gliwice zostały zaproszone.

W ramach 8 Generalnego Zgromadzenia Członków WTA zorganizowany zostanie szereg wydarzeń:

Generalne Zgromadzenie Członków WTA
Statutowe, zwoływane co dwa lata zebranie członków stowarzyszenia, przyjmujące sprawozdania z realizacji zadań przez Zarząd, zatwierdzające kierunki rozwoju.

Międzynarodowa Konferencja „Ochrona własności intelektualnej – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności”
Czy zachodni system ochrony praw intelektualnych, powstały by chronić innowatorów zdaje egzamin? Czy prawne wybiegi gigantów służą konkurencji i rozwojowi innowacyjności? Na te i inne pytania będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji.

Forum Burmistrzów
Spotkanie przedstawicieli miast członkowskich, poświęcone wymianie doświadczeń w dziedzinie wsparcia innowacji.

Forum Rektorów
Spotkanie przedstawicieli uniwersytetów członkowskich WTA poświęcone zagadnieniom innowacyjności w edukacji oraz life long learning (uczenia się przez całe życie)

Warsztaty UNESCO
Organizowane przy współudziale UNESCO warsztaty uczące tworzenia i zarządzania parkami technologicznymi, adresowane do przedstawicieli władz lokalnych i naukowców z państw Europy Wschodniej.

Imprezy towarzyszące:
Dzień nauki i przemysłu – organizowana przez gliwicki Technopark cykliczna impreza, która w ciekawy i widowiskowy sposób prezentuje firmy rozwijające się w placówce.

Koncert Finałowy – plenerowa impreza muzyczna, w której udział wezmą goście Zgromadzenia, mieszkańcy Gliwic oraz regionu. Wystąpią Ewa Farna i Blue Cafe.

Piknik naukowy dla dzieci i młodzieży

Przegląd filmów Science-Fiction w kinie Amok

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zyganazawsze
zyganazawsze
10 lat temu

Z całym szacunkiem (zarówno dla miasta jak i jego dobrych władz) ale to jakieś kompletne niezrozumienie tematu. Trzeba naprawdę wiele złej woli, żeby nie widzieć że nawet w skali ogólnopolskiej Gliwice nie są rozpędzającym się bolidem w dziedzinie IT czy high tech, a szkoda, nie są nawet ratlerkiem. Przykłady: Poza Wasko brak tu gigantów z branży, a przecież zakłady produkcyjne i centra BPO powstają jak grzyby po deszczu w całym kraju (Kraków, Wrocław, Łódź, Warszawa,Poznań ale nawet porównywalne z Gliwicami Gdynia, Toruń czy Katowice). Technopark czy Nowe Gliwice to ciekawe inicjatywy, ale firmy stamtąd to zaledwie średniaki lub start-upy. Ktoś… Czytaj więcej »

ja
ja
10 lat temu
Reply to  zyganazawsze

Ale w Gliwicach jest Politechnika śląska która także szkoli pod tym kierunkiem

star
star
10 lat temu

Ewa farna? Blue cafe? Wow ale gwiazdy. Toż to nawet w Rybniku stać ich na Guns’n Roses.

46536
46536
10 lat temu
Reply to  star

dobrze ze ty jestes wieksza gwiazda;) pokaz cos to popatrzymy a i wymienieni powyzej moze cos podpatrza

brak słów
brak słów
10 lat temu

możesz sobie szczekać i zaklinać rzeczywistość ale fakty są takie że Gliwice to potentat nowych technologii i właśnie wspomniany przez ciebie Technopark działa w tym kierunku, firmy z Technoparku są rewelacyjne i znane na całym świecie np. i3D, Flytronic itd. Nowe Gliwice to dolinka krzemowa i możesz sobie gadać ale inaczej nie będzie. Nie bez powodu miasto jest w WTA. Dziwne że wymienione przez ciebie miasta nie należą do WTA skoro są takie mocne. Żenada

analityk
analityk
10 lat temu

nowe technologie a chodniki ******** przez psy 😀

ja
ja
10 lat temu

star, to nie jest koncert tylko zjazd.

gliwiczanka
gliwiczanka
10 lat temu

a kiedy to się odbędzie, bo nie widzę daty?

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
10 lat temu

cyt: „We wrześniu Gliwice staną się stolicą światowych technopolii, czyli miast w których bardzo prężnie rozwijają się nowoczesne technologie.”

… a z przeproszeniem jakież to nowoczesne technologie rozwijały się, rozwijają się obecnie lub bedą rozwijać w przyszłości w Gliwicach. Bardzo chciałbym chociaż o jednej usłyszeć, doprawdy bardzo …

Erwin
Erwin
10 lat temu

Oszołomy

Erwin
Erwin
10 lat temu

Oczywiście ci co uważają że to żenada.

Erwin
Erwin
10 lat temu

Oszołomy. Oczywiście ci co uważają że to żenada. Takich imprez powinno być jak najwięcej, wiadomo że medialnie jest to przesadzone ale myślę że jak najbardziej w porządku.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI