r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ferie w Gliwicach. Oto kilka pomysłów

Pogody, która sprzyjałaby białemu szaleństwu, zagwarantować nie sposób, ale pomysłów na to, jak w ciekawy sposób spędzić ten czas w Gliwicach na pewno nie zabraknie.

Jak zwykle bogatą ofertę dla uczniów przygotowało Kino Amok. Poza standardowym repertuarem zaprasza nie tylko do oglądania, ale również do wspólnej zabawy. Pierwszy tydzień w Amoku upłynie pod znakiem filmowych przebojów. Będzie można zobaczyć filmowe hity, skierowane do młodych widzów. Listę otworzy „Klub Włóczykijów”, czyli przygodowa opowieść, którą kręcono m.in. w Gliwicach.

Później widzowie będą mieli okazję spotkać się z „Dobrym Dinozaurem”, odwiedzić po raz kolejny niezwykły „Hotel Transylwania” i sprawdzić co „W głowie się nie mieści”. Pierwszy tydzień ferii zakończy zestaw krótkich filmów „Dzieciaki na horyzoncie” czyli perełek, wybranych z Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, a w kolejnym tygodniu dzieci i młodzież będą sami tworzyć animacje plastelinowe i podziwiać „Małe wielkie kino”.

Biblioteka
Na odwiedzających bibliotekę czekają nie tylko książki, gry czy audiobooki. – Będziemy dużo tworzyć, lepić, wyklejać, a wszystkie te twórcze zabawy będą inspirowane literaturą – zapowiadają bibliotekarze. Hasło przewodnie tegorocznych ferii w bibliotece to „Do dzieła!”, a w każdej z filii zaplanowano inne atrakcje. Od poniedziałku w różnych częściach miasta rozpocznie się prawdziwe twórcze szaleństwo: odwiedzający biblioteki będą tworzyć Park Jurajski z plasteliny, wyczarują smerfy z piankoliny, odkryją twórcze zastosowanie skarpetek, będą dekorować pojemniki metodą decoupage, tworzyć maski karnawałowe i ciastolinowe rzeźby. W kolejnych dniach będzie można też m.in. zagrać w gry planszowe, stworzyć autorską biżuterię, wziąć udział w bibliotecznym karaoke czy poznać teatrzyk Kamishibai. Udział w zajęciach jest bezpłatny jednak na niektóre, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy.

Młodzieżowy Dom Kultury
Młodzieżowy Dom Kultury proponuje półkolonie czyli zajęcia zorganizowane, które będą odbywały się od poniedziałku do piątku, od godz. 7.45 do 15.45, w dwóch turnusach (pierwszy lub drugi tydzień ferii). W siedzibie MDK przy ul. Barlickiego będzie można też spędzić „Ferie z rakietką” czyli tenisem stołowym. W nadchodzącym tygodniu turnieje tenisa stołowego odbędą się w poniedziałek, środę i czwartek w hali Młodzieżowego Domu Kultury. W czasie ferii w MDK będzie można też stworzyć zabawki z papieru na warsztatach rękodzieła, czy wziąć udział w zimowym turnieju szachowym.

W czasie wolnym od szkoły warto też odwiedzać CSK „Łabędź”. We wtorki i czwartki będzie można tam spróbować swoich sił w karate i szermierce japońskiej. Tych, którzy wolą zabawy plastyczne zaprasza Studio Kredka, a kolejna okazja do rozwijania swoich artystycznych umiejętności to zajęcia z rękodzieła artystycznego. W środy scena w CSK Łabędź będzie należała do młodych aktorów i muzyków – rano zaplanowano tam zajęcia gitarowe, a po południu rozpoczynać się będzie Teatralna Przygoda dla najmłodszych. Z kolei w sali gimnastycznej w środę i piątek zaplanowano zajęcia muzyczno-taneczne z zespołem Gwar.

Gliwicki Teatr Muzyczny
Roztańczone i rozśpiewane ferie zapowiada Gliwicki Teatr Muzyczny i zaprasza do zabawy podczas warsztatów dzieci, młodzież i dorosłych. Niemowlęta, wraz z rodzicami, mogą wybrać się na kolejne zajęcia z cyklu „Maluchy w krainie dźwięku”. Na starszych czeka „Taniec, ruch, zabawa”. Uczestnicy tych warsztatów poznają nie tylko różne formy tańca, ale też możliwości swojego ciała, będą mieli szansę poprawić koordynację ruchową i przećwiczyć współpracę z innymi. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych: dla uczestników od 10 do 12 i od 13 do 16 roku życia. GTM Junior to z kolei szansa, by pod okiem profesjonalistów poćwiczyć taniec, grę aktorską i śpiew. Materiał, na którym będą pracować początkujący artyści to sceny z kultowego musicalu „Grease”, a spotkania, przeznaczone dla osób w wieku od 10 do 18 lat, będą odbywać się w środy.

Wprawdzie w czasie ferii uwaga skupia się zazwyczaj na najmłodszych, ale gliwicki teatr nie zapomina o dorosłych, którzy chcieliby rozwijać swoje sceniczne zdolności. W końcu, jak głosi hasło przewodnie dwóch cykli edukacyjnych: śpiewać każdy może i tańczyć każdy może. Pierwszy z nich to ćwiczenia z emisji głosu, dykcji i intonacji, z udziałem akompaniatora, a drugi to spotkania z różnymi gatunkami tanecznymi: od tańca klasycznego, poprzez broadway dance, rock&roll, salsę aż po podstawy modern jazzu.

Muzeum
Odkrywanie tajemnic dziewiętnastowiecznych wynalazków optycznych, zagadek dawnych cywilizacji, podróże dookoła świata albo udział w baśniowym karnawale – każdy z oddziałów Muzeum w Gliwicach proponuje inne, ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

W pierwszym tygodniu ferii w Willi Caro będzie można wcielić się w dziewiętnastowiecznego konstruktora i samemu zbudować tajemnicze „koło życia” albo taumatrop, poznać mechanizmy dawnych aparatów optycznych, sławnych wynalazców i wielkie odkrycia tamtego okresu. Odwiedzający Zamek Piastowski przeniosą się jeszcze dalej w przeszłość – do czasów zaginionych cywilizacji Ameryki Środkowej. W części warsztatowej powstaną m.in. papierowe repliki rzeźb moai i kolorowe podobizny posągów z Wysp Wielkanocnych. Prowadzący zaproszą też do poszukiwania symboli z azteckiego kalendarza, ukrytych na wystawie stałej i zagrania w dziewiętnastowieczną grę planszową, która pomoże poznać sylwetkę Nelly Bly – podróżniczki, która jako pierwsza okrążyła świat szybciej niż Filas Fogg. W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będą królowały bajki Ezopa, które zainspirują do tworzenia karnawałowych masek i wysłuchania opowieści o karnawale, a w Radiostacji najmłodsi będą odkrywać na czym polegała praca w tym miejscu, co łączy gliwicką wieżę z radiem i spróbują zrekonstruować wydarzenia związane z prowokacją gliwicką. Elementy naszej historii, tym razem związane ze społecznością żydowską, będzie można odkrywać również w nowym oddziale muzeum – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Tam w każdą niedzielę, w ramach Bajtel Klubu, rodzice i dzieci będą poprzez zabawę poznawać tradycję, kulturę i historię mieszkających na tym terenie Żydów.

Pomysłów na kreatywne ferie w mieście można szukać również m.in. w CSK „Łabędź” (na spotkaniach z grami planszowymi i zajęciach artystycznych), Pracowni Rzeźby i Ceramiki (gdzie zaplanowano „białe szaleństwo” z białą gliną), Stacji Artystycznej Rynek (podczas zabaw z językiem hiszpańskim czy zajęć teatru tańca dla dzieci i dorosłych)


UM Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI