r e k l a m a
spot_imgspot_img

Gdzie i w jaki sposób suszyć pranie w mieszkaniu?

Suszenie mokrego prania bywa kłopotliwe. Właściciele domów zwykle nie mają jednak tego problemu, ponieważ często mogą wygospodarować do tego celu osobne pomieszczenie. Jednak w mieszkaniach, zwłaszcza w zimie, jest to duży problem. Nawet jeżeli znajdziemy już odpowiednie miejsce, często zdarza się, że pranie schnie wolno, brzydko pachnie lub wilgotność w mieszkaniu jest nieodpowiednia. Istnieje jednak wiele sposobów, aby suszenie prania w mieszkaniu było efektywne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

Suszarki łazienkowe i wolnostojące

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest suszenie prania w łazience. Bogaty wybór suszarek łazienkowych na pranie pozwoli nam dobrać model odpowiedni dla siebie. Popularne rozwiązania suszarek, które możemy zastosować w swojej łazience to:

  • sufitowa — montowany do sufitu stelaż, wyposażony jest w kilka prętów; opuszczany za pomocą sznurków na dopasowaną wysokość; jest to popularne rozwiązanie, ponieważ takie suszarki są bardzo pojemne;
  • ścienna — przykręcana do ściany, wysuwana harmonijkowo; przeznaczone są jednak do suszenia niewielkich ilości prania;
  • grzejnikowa — zawieszana na grzejniku, dzięki czemu jest bardzo efektywna, jednak mało pojemna;
  • stojące — bardzo pojemne, jednak wymagają dużej powierzchni do rozłożenia; nie nadają się do mniejszych łazienek.

Rozwiązania te możemy zastosować również w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Jednak ze względów wizualnych umieszcza się je najczęściej właśnie w łazience.

Suszarnie w budynkach

W budynkach nieco starszych często były projektowane osobne pomieszczenia dla mieszkańców — suszarnie. Mieszkając w bloku, warto zainteresować się, czy takie pomieszczenie jest dostępne dla lokatorów. Przez lata często zostały zaadaptowane do innych celów, np. na przechowanie rowerów, czy wózków.

Niektóre budynki takie pomieszczenia mają zorganizowane na poddaszach i wciąż funkcjonują. Zwłaszcza w okresie letnim jest to rozwiązanie bardzo efektywne.

Suszarki bębnowe

Urządzenia, które przypominają z wyglądu pralkę. Dzięki zamontowanym grzałkom pranie jest suszone poprzez ciągłe obracanie bębna. Zwykle suszenie trwa kilka godzin, a pranie po takim zabiegu można od razu włożyć do szafy. Suszarkę bębnową możemy zamontować na specjalnym stelażu i umieścić ją nad pralką. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić dużo miejsca. Wadą suszarek bębnowych jest jednak to, że nie każdy materiał może być poddawany takiemu suszeniu.

Suszenie prania w mieszkaniu — jak robić to efektywnie i z dbałością o zdrowie?

Bardzo ważnym aspektem, często pomijanym przez osoby mieszkające w mieszkaniach, jest odpowiednia wilgotność powietrza. Według lekarzy powinna ona wynosić pomiędzy 40 a 60%. Suszenie prania w mieszkaniu w okresie zimowym, może być pomocne w utrzymaniu prawidłowych parametrów. Ze względu na ogrzewanie powietrze często jest zbyt suche, a wiszące pranie je nawilży. Jest to dobra metoda nawilżania powietrza. Natomiast w okresie letnim, kiedy pranie schnie stosunkowo szybko, wilgotność powietrza potrafi przekroczyć 60%.

Aby utrzymać prawidłową wilgotność i jednocześnie zadbać o efektywne suszenie prania, konieczna jest odpowiednia wentylacja w mieszkaniu. Należy pilnować, aby kratki wentylacyjne w naszych domach były zawsze drożne i efektywnie odprowadzały wilgoć. Dobrą praktyką jest również wietrzenie pomieszczeń. Specjaliści zalecają, aby w okresie zimowym robić intensywne, lecz krótkie wietrzenie.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI