r e k l a m a

spot_imgspot_img

Gliwice nawiążą współpracę z chińskim megamiastem?

Na czwartkowej sesji rady miejskiej radni będą głosować w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy miastem Zhengzhou (czyt. Czengczou) w Chińskiej Republice Ludowej i miastem Gliwice.

Encyklopedia PWN podaje, że w 2010 roku liczba mieszkańców miasta Zhengzhou wynosiła ponad 4 miliony mieszkańców. Jest to ośrodek szkolnictwa wyższego oraz przemysłu włókienniczego, spożywczego, maszynowego, środków transportu, elektronicznego i wysokich technologii. Miasto posiada własny port lotniczy.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że zarówno w Gliwicach jak i Zhengzhou rozwija się podobne gałęzie gospodarki. Poza tym mamy jeszcze jedną cechę wspólną z chińskim miastem – w Gliwicach jest fabryka samochodów (Opel), tam również (Nissan).

Z propozycją nawiązania współpracy wystąpiła Ambasada RP w Pekinie. To chińskie miasto wyraziło zainteresowanie nawiązaniem współpracy z Gliwicami.

Współpraca miałaby się opierać głównie na wymianie informacji dotyczących: turystyki, gospodarki, edukacji i kultury. Jeśli rada miejska podejmie uchwałę, to porozumienie zostanie zawarte na 5 lat.

(fot. Lennlin/Wikipedia)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patryota
patryota
10 lat temu

… hm, współpraca. Jest taka bajka, bodaj rosyjska, dosadnie opisująca takie współprace i przyjaźnie. Mówi niedźwiedź do swojej przyjaciółki myszy. -„Bardzo Cię proszę kochana, nie stój za mną, bo niechcący mogę Cię swoim stolcem zabić …” Ot przyjaźń …

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI