Gliwice utrzymują stabilną i dobrą kondycję ekonomiczno-finansową

Gliwice utrzymują stabilną i dobrą kondycję ekonomiczno-finansową. Potwierdzają to najnowsze, październikowe wyniki badań przeprowadzonych przez światową agencję Fitch Ratings.

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Agencja niezmiennie przewiduje, że Gliwice utrzymają dobre wyniki operacyjne oraz mocne wskaźniki długu, pomimo presji na wydatki operacyjne.

– Nasz wynik jest wciąż na najwyższym poziomie możliwym do osiągnięcia przez polskie miasta. Nie można mieć większej oceny. Maksymalny limit określa bowiem ocena Polski jako kraju. Mamy wysokie oceny ze stabilną perspektywą, bez zagrożeń. Analiza potwierdza, że nasze dochody rosną, ponieważ rozwija się gospodarka w Gliwicach. Możemy się dalej rozwijać w dotychczasowym, dobrym tempie, a finansowanie kolejnych inwestycji nie będzie dla nas problemem – przypomina Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Ratingi odzwierciedlają oczekiwania Fitch, że przy założeniu, że władze Gliwic będą w dalszym ciągu skutecznie kontrolowały wzrost wydatków operacyjnych, a dochody z podatków będą rosły, w latach 2017–2019 wyniki operacyjne Gliwic pozostaną dobre, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 150 mln zł.

– W I półroczu 2017 r. Gliwice utrzymały mocne wyniki operacyjne z nadwyżką operacyjną wynoszącą 109 mln zł (91 mln zł na koniec analogicznego okresu w 2016 r.) lub ponad 20% dochodów operacyjnych. Fitch spodziewa się, że wydatki operacyjne przyspieszą w drugiej połowie 2017 r. w związku z nieustającą presją na wzrost wydatków, w szczególności w obszarze oświaty w związku z wprowadzoną przez władze centralne reformą oraz w związku z rosnącą presją na wzrost wynagrodzeń w wyniku ogólnego trendu rynkowego – czytamy w komunikacie agencji.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
obywatel
4 lat temu

Nie mieszkam w Gliwicach a tylko pracuję, ale inne miasta nie przędą tak dobrze jak Gliwice. Szacun.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI