r e k l a m a


Gliwiczanie bez dopłat. Kto zawinił?

Gliwiczanie nie otrzymają dopłat do ogrzewania. Dlaczego? Władze miasta wskazują, że to przez wojewodę, który uchwałę miasta w tej sprawie uchylił. Wojewoda odpowiada: przygotowaliście uchwałę niezgodną z prawem, więc musiała została unieważniona.

Pod koniec lutego Rada Miasta Gliwice uchwaliła przygotowany przez prezydenta miasta i OPS Gliwicki Program Osłonowy. Mieszkańcy, którzy wymienili stare piece, mieli możliwość uzyskania dopłat z tytułu zwiększonych kosztów ogrzewania.

Ekologicznych dopłat w najbliższym czasie jednak nie będzie. Uchwałę uchylił wojewoda śląski.

„Komu przeszkadzają dopłaty do ogrzewania?” – pyta prezydencki rzecznik w opublikowanym oświadczeniu, po to, by od razu wskazać winnego tej sytuacji. „To wojewoda śląski”. „Wojewoda śląski, w przeciwieństwie do swoich kolegów z innych regionów, nie dostrzega podstawy prawnej pozwalającej Gliwicom wprowadzić program dopłat do kosztów ogrzewania” – oskarża w imieniu prezydenta jego rzecznik.

Wojewoda: powołujecie się na złe przepisy

– Działania podejmowane przez organy samorządu terytorialnego, nawet te stanowiące odpowiedź na społeczne oczekiwania, zawsze muszą mieć umocowanie w przepisach prawa
i być z nimi zgodne – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

W tym przypadku uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, i to stanowiło podstawę do stwierdzenia jej nieważności w całości.

Gliwiccy radni przyjęli uchwałę, w której powoływano się na przepisy (wskazywano je również w podstawie prawnej uchwały), które upoważniają jedynie do opracowania i kierowania do wdrożenia lokalnych programów pomocy społecznej.
– Program pomocy społecznej jest dokumentem planistycznym. Stanowi on ogólny plan działania gminy na danym polu, skierowany do właściwego organu pomocy społecznej. Może on w swej treści zawierać jedynie ogólne wytyczne co do sposobu działania w określonym zakresie” – informuje rzeczniczka wojewody.
Wyjaśnia, że program osłonowy nie może rozstrzygać o jakichkolwiek prawach, czy obowiązkach mieszkańców gminy. Powinno to nastąpić w formie aktów prawa miejscowego. Potwierdzeniem decyzji wojewody jest wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2017 r., w którym stwierdził, że uchwała rady gminy wprowadzająca lokalny program pomocy społecznej nie jest aktem prawa miejscowego w rozumieniu art. 87 ust. 2 Konstytucji RP i art. 40 u.s.g., jest natomiast aktem kierownictwa wewnętrznego.

Prezydent odgraża się

„Gliwice nie składają broni. Prezydent Adam Neumann zamierza zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do sądu administracyjnego” – czytamy na stronie UM.
fot. UW Katowice / Facebook AN

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ART
ART
3 lat temu

Nieudolność tej ekipy to tragedia-przynajmniej takie mam wrażenie…
A tyle się mówi o ekologii,widać to tylko paplanina

Milio
Milio
3 lat temu

Znowu dała znać o sobie Nieomylność i stanowienie własnych praw przez rządzącą od komuny klikę.

kalosz
kalosz
3 lat temu

Ten Neumann w tym szaliku wygląda jak …. nie będę mówił jak kto bo on lubi pozywać internautów do sądu

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI