Gliwiczanie kochają wolność. Tak świętowaliśmy 4 czerwca (wideo)

We wtorek, o godz. 12.00 na Rynku wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski. 4 czerwca 1989 roku odbyła się I tura pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu.

Wybory w czerwcu 89 r. zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem obozu Solidarności, który zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za narodziny demokracji w Polsce. Z tej okazji CKZiU w Gliwicach przygotowało 1989 pierogów, którymi częstowani byli mieszkańcy.

Na gliwickim Rynku oglądać można też wystawę poświęconą czerwcowym wyborom w województwie katowickim w 1989 r. W sieci pojawił się też nowy portal internetowy. Strona Gliwicka Opozycja 1945-1990 została przygotowana przez pracowników Muzeum w Gliwicach. W jednym miejscu zgromadzono informacje o wydarzeniach, a przede wszystkim osobach, które nad Kłodnicą przecierały polską drogę do wolności.

Zobacz w GliwiceTV


MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ToBi
ToBi
3 lat temu

Byłem organizatorem społecznej kontroli wyborów w 1989 w Częstochowie. Przed lokalami wyborczymi koledzy „zbierali” głosy. Były obawy że komuniści sfałszują wybory. Myślałem że w końcu nadejdzie wolna Polska, złudzenia szybko się rozpłynęły. Osoby którymi przez działania w stanie wojennym gardziłem nie zostały ukarane a… nagrodzone. Otrzymały różne intratne stanowiska w – jak autor pisze – w wolnej Polsce. Do tego kupili sobie przykrywkę która miała zasłaniać prawdziwe intencje – sprzedajnych – dawniej opozycjonistów. Emanacją mych słów niech będzie wybór 5 sekretarzy KC PZPR do Parlamentu UE. Nie oszukujcie młodzieży – nie było wolności a jedynie inny podział rządzących w kraju… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI