Industriada w Gliwicach. Zobacz program imprezy

Warsztaty spawania i lutowania, laboratorium robotów, nauka wykonywania odlewów – zawsze chcieliście spróbować, ale nie mieliście okazji? Czas to zmienić! 10 czerwca podczas INDUSTRIADY zgłębimy działanie wielu urządzeń.

INDUSTRIADA to śląskie święto zabytków techniki: obiektów, które odegrały znaczącą rolę w przemysłowych przemianach Górnego Śląska. W Gliwicach na unikatowym w skali kraju Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdują się trzy miejsca: Radiostacja (od 2017 roku także Pomnik Historii), Muzeum Techniki Sanitarnej oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, zlokalizowany na terenie po dawnej kopalni Gliwice.

10 czerwca na całym Śląsku zaplanowano industrialne atrakcje, których wielki finał odbędzie się w naszym mieście.

O godz. 16.00 w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska 37) wystartuje rodzinny przemysłowy piknik. Z myślą o pasjonatach techniki Muzeum w Gliwicach przygotowało ciekawe warsztaty. Zwiedzimy wnętrze hutniczego pieca (czyli interaktywną wystawę prezentującą Królewską Odlewnię Żeliwa), pomalujemy żeliwne repliki makiet, zobaczymy pokaz formowania i odlewania, a nawet stworzymy własną formę odlewniczą! We wszystkich zajęciach muzealnych będzie można uczestniczyć podczas pikniku, nie trzeba się wcześniej zapisywać. W trakcie imprezy wybierzemy się na spacer po nieczynnej kopalni i zwiedzimy budynki dawnej cechowni i maszynowni. Zapisy na oprowadzanie z przewodnikiem (Józefem Gumiennym, zarządcą obiektu i dyrektorem Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju) będą prowadzone w dniu imprezy, na stoisku informacyjnym Urzędu Miejskiego.

Oprócz atrakcji przygotowanych przez Muzeum, na terenie Nowych Gliwic będą również prezentowane stanowiska warsztatowe ukazujące świat maszyn. Siłę grawitacji sprawdzimy za pomocą lejka grawitacyjnego, w którym puszczone wolno monety będą poruszać się tak, jak planety wokół Słońca. Prawo odbicia zobrazuje specjalny, laserowy peryskop. Po terenie imprezy kursować będzie beztorowa kolejka, a największą atrakcją będzie olbrzymi robot Sigma. Wielka maszyna będzie zadawać zagadki i strzelać krążkami sprężonego powietrza! Młodzi konstruktorzy samodzielnie zbudują i zaprogramują roboty, które później stoczą walkę na ringu. Dorośli założą fartuchy i spróbują swoich sił z ciężkim sprzętem: spawalnicą, lutownicą i nitownicą.

Hasło tegorocznej INDUSTRIADY to „W rytmie maszyny”. Instrumentem gliwickiego pikniku będzie perkusja, na której zagra kilkuosobowy zespół „żywych rzeźb”. O godz. 19.00 rozpoczną się koncerty na scenie. Wystąpią Velveteve, Yoachim i Max Bravura. Gdy zapadnie ciemność, o godz. 22.00, na elewacji jednego z budynków zostanie wyświetlona projekcja multimedialna inspirowana przemysłową historią Górnego Śląska. Zaraz potem, o godz. 22.15, odbędzie się wielki, wojewódzki finał INDUSTRIADY 2017. Kilkadziesiąt metrów nad ziemią belgijski Teatr Tol wyruszy w „Podniebną podróż” – widowisko pełne śpiewu, tańca i pięknych obrazów.

Poza Nowymi Gliwicami, w INDUSTRIADĘ 10 czerwca włączy się także Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej. Dzieje niezwykłego masztu będzie można zobaczyć w dokumentalnym filmie „Uwaga! Tu Gliwice”. Przy pomocy krótkofalówek i SP9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców nawiążemy łączność z całym światem. Dzieci będą mogły zbudować wieżę i wziąć udział w pokazach robotów, podczas których poznają ich zastosowanie w medycynie, przemyśle i wojskowości. Początek warsztatów o godz. 15.00. Organizatorem pikniku w ramach INDUSTRIADY w Nowych Gliwicach jest Miasto Gliwice. Atrakcję przy Radiostacji zapewni Muzeum w Gliwicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI