r e k l a m a
spot_imgspot_img

Jubileusz 25-lecia Diecezji Gliwickiej. Otwarcie I Synodu

W sobotę 25 marca 2017 r. obchodzić będziemy 25. rocznicę powołania przez ojca Świętego św. Jana Pawła II Diecezji Gliwickiej.

Obchody rozpoczną się tego dnia o godz. 10.30 uroczystą Mszą św. dziękczynną, w której będą uczestniczyć zaproszeni biskupi oraz przedstawiciele całej diecezji. Na zakończenie Mszy św. Ks. Bp. Jan Kopiec ogłosi, że zwołuje I Synod Diecezji Gliwickiej.

Synod diecezjalny stanowi grupa osób, które doradzają Księdzu Biskupowi, na Jego wyraźną prośbę. Synodalny (czyli wspólny) sposób rozwiązywania problemów w Kościele, sięga Jego początków. Apostołowie spotykali się, aby rozstrzygnąć ważne kwestie. Później w Kościele synody i sobory odgrywały zawsze wielką rolę.

Ksiądz Biskup zaprasza osoby wierzące – duchowne i świeckie – z terenu diecezji, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością Kościoła Gliwickiego i podjąć decyzję, jakie działania przedsięwziąć, aby Kościół lepiej wypełniał swoją misję.

Szczegóły przygotowań i obrad Synodu określają Kodeks Prawa Kanonicznego i Regulamin I Synodu Diecezji Gliwickiej.
W czasie obrad Synodu reprezentacja wiernych będzie niezwykle szeroka. W każdej parafii powstanie Zespół Synodalny, który będzie opiniował projekty dokumentów synodalnych oraz zbierał propozycje i wnioski wszystkich wiernych z parafii. Na tym etapie w prace Synodu włączonych będzie kilka tysięcy osób.

Wybrani przedstawiciele duchowieństwa i osób świeckich stanowić będą Zgromadzenie Plenarne Synodu, czyli grupę ok. 150 osób dyskutujących i głosujących nad propozycjami rozwiązań zadanych problemów w czasie Sesji Plenarnych Synodu.
Dlaczego Ksiądz Biskup zwołuje Synod? Bo chce usłyszeć głos Kościoła, wsłuchać się w propozycje rozwiązań i wybrać najlepsze dla dobra Diecezji Gliwickiej, którą wszyscy stanowimy.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI