spot_imgspot_img


Jutro policyjna akcja na drogach. Na kogo zwrócą uwagę funkcjonariusze?

31 lipca 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych już po raz siódmy w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
– omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

na biednych oszwabic do kunca

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

To tu na świętojańskiej też niech staną bo przy skrzyżowaniu z dziewanny przejść przez pasy to jakaś masakra ..samochody zasłaniają i trzeba się wychylić żeby widzieć czy coś jedzie .a niektórzy to tu jadą jak wariaci ..kilka razy też już tu były potrącenia śmiertelne niestety !! ZDM też zamiast na całej ulicy porobić zatoczki do parkowania to zrobili tylko na wysokości koło eklerka a reszta to już mają to gdzieś a samochody stoją zaparkowane i niestety ograniczają widoczność i pieszym i kierującym jadącym

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Dlaczego na tym zdjęciu samochód po prawej stronie za policjantem stoi na przejściu dla pieszych?

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Pawel Neska to Durczok jedzie 😛

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Dawid Hulak ja bym go posadzil dla przykładu

on1234
on1234
3 lat temu

(…)”policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem”
– Czyli zwykle tego nie robią?

(…)”funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych”(…)
– Szkoda że nie zwrócą też szczególnej uwagi na zachowanie rowerów i pieszych…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI