r e k l a m a
spot_imgspot_img

Kontrolują szamba. Pouczenia, mandaty i sprawy w sądzie

W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach.

Inwestycja objęła budowę 109 km kanalizacji sanitarnej i 52 km kanalizacji deszczowej. Choć dostęp do sieci posiada 97% gliwiczan, to wciąż wielu mieszkańców jeszcze się do niej nie podłączyło.

Była to największa inwestycja w powojennych dziejach miasta. Realizowała ją miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Zadanie kosztowało około 40 mln euro, z czego 20,9 mln euro pochodziło z Unii Europejskiej.

W Brzezince, Żernikach, Czechowicach i na osiedlach domków jednorodzinnych przy ul. Kozielskiej do kanalizacji podłączył się zaledwie co trzeci z właścicieli nieruchomości. Jakby tego było mało, nie wszyscy legalnie opróżniają szamba. – Zdarza się, że odnowionymi uliczkami płyną fekalia, choć pod nimi w ziemi znajdują się niedawno ułożone rurociągi – informuje PWiK.
Trzeba i warto korzystać z nowoczesnej kanalizacji. Obowiązek przyłączenia domów do sieci kanalizacyjnej regulują przepisy (m.in. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). – Poza tym można zaoszczędzić. Zbiorniki bezodpływowe (tzw. szamba) o standardowej pojemności 10 m3 wymagają opróżniania przynajmniej raz w miesiącu, co wiąże się z opłatami w wysokości ok. 100 zł. Odprowadzenie tej samej ilości ścieków do rur kanalizacyjnych kosztuje o połowę mniej – wylicza przedstawicielka spółki.

W połowie marca ruszyła akcja kontrolowania gliwickich posesji. Prowadzą ją pracownicy PWiK wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Sprawdzają, czy właściciele nieruchomości posiadają umowy oraz bieżące dowody wpłat za opróżnianie szamb.

Skontrolowano już 1116 posesji w Łabędach, Żernikach, Brzezince oraz przy ul. Kozielskiej. 72 osoby pouczono, 91 otrzymało mandaty, a w 8 przypadkach skierowano wnioski do Sądu Rejonowego. Wykryto także 43 nielegalne podłączenia do sieci sanitarnej. Akcja będzie trwała do połowy maja i obejmie również: Sośnicę, Czechowice, Ligotę Zabrską oraz okolice ul. Dolnej Wsi.

Szczegółowe informacje na temat sposobu podłączania się do sieci kanalizacyjnej oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej PWiK (www.pwik.gliwice.pl)

(UM Gliwice/fot. Straż Miejska Gliwice)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szambonurek
szambonurek
13 lat temu

straż miejska niech się za poważniejsze rzeczy weźmie a nie kontrolują guliki

Bastet
Bastet
13 lat temu

no jasne, „poważniejszymi sprawami” – jeżeli dla Ciebie g**** wylewane na publiczną drogę to nie jest poważna sprawa, to ciekawe w jakim syfie mieszkasz.

glwcn4e
glwcn4e
13 lat temu
Reply to  Bastet

jego nick wystarcza za odpowiedz 😉
i bardzo dobrze.. najpierw szamba. pozniej smieci. i skoncza sie domowe spalarnie albo wyrzucanie smieci w lesie.

szambonurek
szambonurek
13 lat temu

Za naszą kase jeżdżą samochodami w tą i spowrotem i nic z tego nie wynika a benzyna po 5,30 zł

makumba
makumba
13 lat temu

To jest żenujące że w mieście wielkości Gliwic są jeszcze szamba, no ale zdaniem prezydenta szkoda pieniędzy na ciągnięcie kanalizacji do niektórych dzielnic. tak sie karze za niewystarczająca liczbe głosów

Bastet
Bastet
13 lat temu
Reply to  makumba

Umiesz czytać??
„W Brzezince, Żernikach, Czechowicach i na osiedlach domków jednorodzinnych przy ul. Kozielskiej do kanalizacji podłączył się zaledwie co trzeci z właścicieli nieruchomości. Jakby tego było mało, nie wszyscy legalnie opróżniają szamba.”
Kanalizacja jest, tylko podłączyć się trzeba na własny koszt.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

makumba
makumba
13 lat temu
Reply to  Bastet

Odpowiedź na poziomie gimnazjum (ta z czytaniem ze zrozumieniem). A słyszałeś o kanalizacji w Bojkowie? Myślenie się kłania.

estetka
estetka
13 lat temu

Problem w tym, że tylko co trzeciemu przeszkadza nieszczelne szambo i fekalia w rowie. Średniowiecze.

Marek
Marek
8 lat temu

Szamba to już przeżytek, a kanalizacja wcale taka tania nie jest, lepiej zainwestować w przydomową oczyszczalnie ścieków i płacić za wodę połowę tego, co ludzie podpięci do sieci. Koszty eksploatacji znajdziecie tutaj: http://ekoczyszczalnie.pl/informacje/pomocne-informacje-o-oczyszczalniach/17-koszty-eksploatacji-przydomowej-oczyszczalni-sciekow

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI