r e k l a m a


Mariusz Śpiewok – kim jest kandydat na prezydenta Gliwic?

spot_img
r e k l a m a

Wybory samorządowe stanowią niezwykle istotny element demokratycznego systemu politycznego, umożliwiając mieszkańcom aktywny udział w kształtowaniu swojego otoczenia. W kwietniu wybierzemy nowego prezydenta Gliwic, a jednym z kandydatów jest Mariusz Śpiewok, mieszkaniec Rybnika.

Wybory to ważne wydarzenie, które odbywa się cyklicznie, umożliwia wybór przedstawicieli lokalnych władz oraz określenie priorytetów rozwoju danej społeczności.

Gliwice – Miasto z historią i nowoczesnością

Gliwice to miasto, które łączy w sobie bogatą historię i kulturalne dziedzictwo. Co Gliwice mają do zaoferowania?

Historia i Zabytki:
Gliwice to miasto, które kipi historią. Starówka, z jej malowniczymi kamieniczkami, zachowuje niepowtarzalny klimat dawnych czasów. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest Rynek. Katedra, Radiostacja, Zamek Piastowski to miejsca, które przyciągają turystów i mieszkańców z ciekawością poznającymi historię miasta.
Kultura i Edukacja:
Gliwice to także ośrodek kulturalny. Muzeum, teatr i galerie sztuki wprowadzają mieszkańców w świat sztuki. Warto podkreślić znaczącą rolę Politechniki Śląskiej, która nadaje miastu młodzieńczy i dynamiczny charakter. Studenckie życie, liczne wydarzenia kulturalne i naukowe spotkania przyciągają młodzież z różnych zakątków kraju.
Przyroda i Rekreacja:
Niestety, Gliwice słyną z wycinania drzew. Obecne władze Gliwic, w których zasiada m.in. Mariusz Śpiewok (jest kandydatem na prezydenta Gliwic) często wydają pozwolenia na wycinkę. To mocno krytykują mieszkańcy. Na szczęście miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie w Gliwicach. Piękny park Chopina, w którym znajduje się, Palmiarnia, przyciąga zielenią. Są także skwery, dużo lasów. Przypomnijmy, że jesienią Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który nadzoruje wiceprezydent Mariusz Śpiewok, nieodpłatnie udostępnił ogromną część parku Chrobrego prywatnemu przedsiębiorcy z Zabrza. Gliwiczanie przez kilka miesięcy nie mogli wejść do dużej części parku, który został ogrodzony płotem. To spotkało się z protestami mieszkańców.
Rozwój Gospodarczy:
Gliwice zlokalizowane są przy skrzyżowaniu autostrad. To spowodowało, że w mieście przybywa m.in. magazynów logistycznych.

Rynek Gliwice z drona
fot. Mosquidron

Wybory Gliwice 2024

Gliwice już wkrótce wybiorą nowego prezydenta. Obecnie miastem rządzi Adam Neumann, który jest bezpartyjny. Otrzymał on poparcie od rządzącego Gliwicami przez 26 lat Zygmunta Frankiewicza. Najwidoczniej jednak, nie tylko w opinii wielu gliwiczan, ale również senatora – nie sprawdził się jako prezydent. Teraz Frankiewicz zdecydował, że kandydatem jego ugrupowania – Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza – będzie Mariusz Śpiewok, mieszkaniec Rybnika.

Wybory prezydenta Gliwic 2024

Wybory samorządowe stanowią niezwykle istotny element demokratycznego systemu politycznego, umożliwiając mieszkańcom aktywny udział w kształtowaniu swojego otoczenia. To ważne wydarzenie, które odbywa się cyklicznie, umożliwia wybór przedstawicieli lokalnych władz oraz określenie priorytetów rozwoju danej społeczności.

Mariusz Śpiewok kandydatem na prezydenta Gliwic

Władze samorządowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu demokracji na poziomie lokalnym. To tutaj podejmowane są decyzje dotyczące planowania przestrzennego, edukacji, kultury, zdrowia czy infrastruktury. Niektóre z decyzji obecnych władz Gliwic spotkała się ze sporą krytyką gliwiczan np. wycięcie kilkuset drzew i budowa ogromnego zbiornika w miejscu Wilczych Dołów, „zabetonowania” placu Piastów, ograniczanie ruchu na gliwickiej Starówce, czy wspomniane już zamknięcie parku Chrobrego. Pierwszym zastępcą prezydenta Neumanna jest Mariusz Śpiewok, rybniczanin, który chce zastąpić swojego obecnego szefa na tym stanowisku. Jego główną konkurentką w wyborach będzie Katarzyna Kuczyńska-Budka, która wystartuje z poparciem Platformy Obywatelskiej.

Władze samorządowe a demokracja lokalna

Wybory samorządowe są także okazją do zaangażowania się mieszkańców w życie publiczne. Aktywność społeczna, uczestnictwo w debatach czy udział w spotkaniach wyborczych sprzyjają budowaniu świadomości obywatelskiej i wspierają rozwój lokalnej społeczności. Mimo wielu korzyści płynących z wyborów samorządowych, istnieją także wyzwania, takie jak niski poziom frekwencji wyborczej, czy niejednolite podejście do problemów społeczności lokalnych. Kluczowym zadaniem jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat roli, jaką odgrywają władze lokalne oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Mariusz Śpiewok – kim jest?

Mieszka w Rybniku, ma 47 lat i pełni obecnie funkcję zastępcy Adama Neumanna. Jest bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Gliwic. Nie ma poparcia Platformy Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości. Wystartuje z komitetu „Koalicja dla Gliwic”.

Mariusz Śpiewok – wykształcenie

W 1995 roku rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem). Studiował również na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (rachunek kosztów i controlling) oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Master of Business Administration). Swoją pracę w gliwickim samorządzie rozpoczął w Wydziale Organizacyjnym (2000-2010), potem przez kolejnych pięć lat związany był ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 pracował jako zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, skąd przeszedł do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (2014-2019), w którym pełnił funkcję dyrektora biura Związku. W lutym 2019 r. został zastępcą prezydenta Gliwic.
mariusz śpiewok gliwice

Śpiewok dorabia we Wrocławiu, a prezydent Wrocławia w Gliwicach

Mariusz Śpiewok najbardziej znany stał się po medialnej informacji o „nadzorczej turystyce”, czyli zatrudnianiu samorządowców w miejskich spółkach, w różnych miastach. Okazało się, że pracujący w Gliwicach rybniczanin dorabia w radzie nadzorczej spółki we Wrocławiu. Dodatkowo zasiadał w radzie nadzorczej w gliwickiej spółce GAPR. Zarobił w nich prawie 114 000 zł (oświadczenie majątkowe z 2022 r.). Warto dodać, że prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, jest członkiem rady nadzorczej spółki (z większościowym udziałem miasta) w… Gliwicach.

„Wizytówką” rybniczanina Mariusza Śpiewoka jest zbiornik retencyjny na Wilczych Dołach, modernizacja Placu Piastów oraz terenów przed dworcem PKP.

Mariusz Śpiewok – oświadczenie majątkowe

Z jego ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadził (wspólnie z żoną) 36 tys zł, oraz 750 euro. Posiada dom o pow. 212 m2 wraz z działką (2007 m2) o wartości 650 tys. zł. W Urzędzie Miasta zarobił prawie 260 tys. zł., a w spółkach prawie 114 tys. zł. Posiada 2 samochody – VW Tiguan z 2008 r. oraz 2019 r.

Gdzie oprócz Urzędu Miasta w Gliwicach działa Mariusz Śpiewok?
– Katowickie Inwestycje – od 8 grudnia 2023 r. (członek organu nadzoru)
– Stowarzyszenie Łączy nas Samorząd – od 10.08. 2021 (skarbnik)
– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wrocław – od 16.06.2021 (członek organu nadzoru)
– Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego – od 19.10.2020 r. (przewodniczący).
– Stowarzyszenie „Ruch samorządowy TAK dla Polski” – od 6.10.2020 r. (członek organu nadzoru)

Podsumowanie:

Wybory samorządowe, w tym wybory prezydenta Gliwic, stanowią fundament demokracji lokalnej, umożliwiając mieszkańcom aktywny udział w kształtowaniu swojego otoczenia. To także okazja do budowania więzi społecznych, angażowania się w sprawy lokalne oraz wspólnego dążenia do rozwoju społeczności. Kluczowe jest zwiększenie świadomości obywatelskiej i mobilizacja do udziału w procesie wyborczym, aby władze samorządowe odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby i aspiracje społeczeństwa lokalnego.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI