Miasto znów chce stworzyć poldery przy ul. Słowackiego. To 3 duże zbiorniki na wodę

Wraca temat budowy polderów (zbiorników na wodę) przy ul. Słowackiego. Poprzednie propozycje tej inwestycji wywołały opór społeczny i oburzyły mieszkańców. Władze Gliwic wówczas wycofały się z pomysłu, jednak teraz do niego wracają, nieco go modyfikując.

Modyfikacja polega głównie na zmianie przekazu tworzonego przez urzędników. Próbują oni pokazać zalety polderów, obiecując przy okazji budowę terenów rekreacyjnych. Niewiele wiadomo jednak na temat samych zbiorników. Na pewno będą one duże i otoczone murem o różnej wysokości.

Inwestycja obejmuje obszar w dzielnicy Wójtowa Wieś, pomiędzy potokiem Ostropka a ul. Słowackiego. „Teren nad potokiem ma docelowo zmienić się w wielofunkcyjną przestrzeń publiczną – ładną, zieloną, umożliwiającą spokojny relaks w gronie rodziny lub znajomych, pozwalającą na różnorodną aktywność fizyczną i organizowanie spotkań integrujących gliwiczan” – chwalą się urzędnicy.

Przy Słowackiego powstaną przede wszystkim duże, otoczone murem zbiorniki na wodę.

Teren łąk zostanie przekopany i pogłębiony o około pół metra. Powstanie również mur o wysokości dochodzącej do blisko dwóch metrów. Na Ostropce wybudowany zostanie przelew, który odprowadzi wodę do zbiorników 1, 2 i 3. Po ustaniu opadów woda wróci do potoku. – Teren łąk będzie co jakiś czas zalewany. Potrzebny będzie długi mur, by zatrzymać wodę – czytamy w projekcie.
Będzie to zapewne droga inwestycja. Miasto na razie będzie podejmowało próby pozyskania środków unijnych. Jeśli się nie uda, to sfinansowana będzie z budżetu miasta.
Urzędnicy przekonują, że zbiorniki będą świetną przestrzenią.

Mimo że mieszkańcy już kilka lat temu podkreślali, że zrujnują one ten teren, a dodatkowo staną się siedliskiem komarów.


„Do dyspozycji mieszkańców może być m.in. plac zabaw tematycznie związany z bezludną wyspą, nowe boisko, małe ścianki wspinaczkowe, siłownie plenerowe – aerobowa dla mniej zaawansowanych oraz druga do ćwiczeń siłowych i kalistenicznych, podest wielofunkcyjny – przydatny jako scena lub miejsce ćwiczeń i warsztatów” – piszą urzędnicy. „Rowerzystom czy spacerowiczom przyda się placyk ze stolikami piknikowymi – szczególnie podczas dłuższej wycieczki po mieście. Z kolei mieszkańcy, którzy chcą poczytać książkę, opalać się lub porozmawiać będą mogli skorzystać z wielu miejsc do wypoczynku – z hamakami, leżakami lub ławami. Będzie również polanka dla psów” – argumentują w urzędzie.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu. Mają czas do 10 czerwca. Ankieta dostępna jest tutaj

Pierwotnie poldery miały wyglądać tak

wiz. Meritum Projekt
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
3 lat temu

Ciekawe kto ci e na tych folderach zarobić?Wyobrażam sobie Rosję komarów. Brak zieleni i beton. No ale nasz prezydent chyba kocha beton. Wycina Cię dorodne drzewa po co…aby pokazać jakiś kawałek metalu stojący przy bibliotece na ul.Kosciuszki itd. ITP. Kiedyś Gliwice były pięknym zielonym miastem Z ciągami powitrznymi a teraz beton.A zbiornik redakcyjny powinien być wybudowany w cieku rzeki Kłodzkich.

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Barbara

Co to jest zbiornik redakcyjny?

Barbara
Barbara
3 lat temu
Reply to  Janek

sorry miał być retencyjny. .Jak jestem czymś oburzona to popełniam błędy w pisowni na komputerze.

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Barbara

To będzie zbiornik przeciwpowodziowy, a nie retencyjny, będzie chronił on szpital położniczy i operetkę przed zalaniami przy dużych opadach deszczu.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI