Magazyny energii pozwalają na akumulowanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez źródła odnawialne, takie słońce lub wiatr, a następnie użycie jej, gdy jest potrzebna.
Choć w pierwszej chwili temat może wydawać się skomplikowany, to w rzeczywiście zasada działania tego typu akumulatorów jest stosunkowo prosta.
Jak działają magazyny energii?
Najłatwiej wyjaśnić to za pomocą trzech konkretnych punktów.
- Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który zasila domowe urządzenia elektryczne oraz ładuje magazyn energii. Jeśli wyprodukowanej energii jest jeszcze więcej, nadwyżka trafia do sieci energetycznej. Oddawanie nadwyżek nie jest korzystne, warto zatem pomyśleć o wykorzystaniu 100% generowanego prądu do celów własnych, na przykład decydując się na pompy ciepła: https://eonfoton.pl/dla-domu/pompa-ciepla.
- Gdy fotowoltaika nie generuje prądu (na przykład wieczorem), urządzenia domowe działają dzięki energii zmagazynowanej w akumulatorze.
- Kiedy magazyn energii zostanie rozładowany, prąd pobierany jest z sieci, ale rachunek zawsze zostanie pomniejszony o wartość energii, która została wcześnie do sieci oddana.
Wniosek jest zatem prosty – dzięki magazynowi energii zostaje zwiększona autokonsumpcja. Powoduje to szybszy zwrot inwestycji w panele oraz magazyn energii. Sprawdź możliwość zakupu i instalacji magazynu energii tutaj: https://eonfoton.pl/dla-domu/magazyn-energii-dla-domu.
Czy warto inwestować w magazyn energii?
Możliwość magazynowania energii poprawia bezpieczeństwo energetyczne. Instalacja fotowoltaiczna z nowoczesnym inwerterem hybrydowym podłączonym do modułów bateryjnych będzie pracować również w momencie wystąpienia awarii. Sprzęt elektryczny będzie zasilany zarówno bateriami, jak i panelami fotowoltaicznymi i będzie pracował nieprzerwanie.
Korzyść z posiadania magazynów energii z pewnością odczuły osoby, które zamieszkują na obszarach, przez które w lutym 2022 przeszedł orkan Eunice. Szkody spowodowane przez huraganowe wiatry spowodowały odcięcie od prądu niemal miliona osób. Gospodarstwa domowe i firmy, które wcześniej zainwestowały we własne baterie, miały zapewnioną możliwość korzystania z prądu zmagazynowanego w akumulatorach.
Dotacja Mój Prąd 4.0 również na magazyny energii
Pamiętaj, że dotacja Mój Prąd 4.0 obejmuje nie tylko zwrot części kosztów poniesionych na montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej. Możesz uzyskać nawet do 16 tysięcy złotych, a w przypadku zakupu systemu fotowoltaicznego wraz z magazynem energii, zwrot może sięgnąć nawet 23 tysięcy złotych.
Materiał partnera