„Nasz system odbioru śmieci będzie jednym z najtańszych w Polsce” (TV)

Posłowie zdecydowali, że 1 lipca 2013 roku zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Każda gmina musi więc dostosować swoje przepisy do ustawy. Na czwartkowej sesji gliwiccy radni zdecydowali jak będzie to wyglądało w naszym mieście. Opłaty zostały podzielone na dwie stawki. Mieszkańcy, którzy będą segregować odpady zapłacą mniej. W rozmowie z infogliwice.pl prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, przyznaje, że nikt, w żadnym mieście, jeszcze nie wie, która metoda naliczania opłat sprawdzi się najlepiej. Różne gminy wprowadzają różne systemy poboru pieniędzy za gospodarowanie odpadami. W Gliwicach przyjęto metodę opłat za metr kwadratowy nieruchomości.

– Nasz system odbioru odpadów będzie jednym z najtańszych w Polsce. Nie znam miasta, gdzie by przyjęto tak niskie stawki – mówi Zygmunt Frankiewicz.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2013_03/20130315_sesja_smieci.flv” /]
Realizacja: Łukasz Fedorczyk, współpraca: Marek Morawiak
 

Tak oto będą wyglądały stawki za wywóz śmieci z nieruchomości:

Za odpady niesegregowane zapłacimy: 0,45 zł/m2 za lokal o powierzchni do 60 m2.
Osoby posiadające większe nieruchomości mieszczące się w granicach od 60,01 m2 do 90 m2 za każdy kolejny metr zapłacą 0,30 zł, natomiast za właściciele nieruchomości o powierzchni od 90,01 m2 do 120 m2 za każdy dodatkowy metr zapłacą 0,15 zł, a osoby posiadające domy większe niż 120 m2 zapłacą dodatkowo 8 groszy za każdy metr.

Taniej będzie, gdy właściciele nieruchomości zdecydują się segregować śmieci.
Za odpady segregowane zapłacimy: 0,30 zł/m2 za lokal o powierzchni do 60 m2 plus 0,20 zł/m2 za powierzchnię 60,01 m2 – 90 m2 plus 0,10 zł/m2 za 90,01 m2 – 120 m2 plus 0,05 zł/m2 powyżej 120 m2.

Do tej pory to właściciele nieruchomości decydowali jaka firma odbierała śmieci. Tymczasem od 1 lipca właściciele budynków jednorodzinnych oraz zarządcy nieruchomości wielorodzinnych nie będą już zawierali umów z przedsiębiorcami. Obowiązki te przejmie miasto Gliwice, które w drodze przetargu wybierze firmy zajmujące się odbiorem śmieci.

Właściciele nieruchomości zamieszkałych, posiadający zawartą umowę z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne na okres dłuższy niż do 30 czerwca 2013 r. muszą rozwiązać umowę tak, aby przestała ona obowiązywać z dniem 30 czerwca 2013 r.

W innym przypadku może się okazać, że ktoś zapłaci dwa razy – przedsiębiorcy i miastu. Od 1 lipca właściciel nieruchomości będzie uiszczał opłaty za pobieranie odpadów komunalnych na rachunek miasta Gliwice.

Radni PiS w czasie sesji zaproponowali nieco inny podział stawek za wywóz odpadów, niż było to w pierwotnym projekcie uchwały. Poprawki zostały przegłosowane.

– Prezydent proponował 2 progi powierzchni mieszkania, a my zaproponowaliśmy 3 – mówi Jarosław Wieczorek, radny PiS.

Natomiast radni z klubu PO twierdzili, że najlepszą metodą poboru opłat byłoby naliczanie stawki od liczby osób.

– Z naszych rozmów z mieszkańcami wynika, że w większości chcieli oni opłat od osoby, a nie od metra kwadratowego – mówi Ewa Potocka, radna PO.

Radni i zarząd miasta podczas sesji zgodnie twierdzili, że na początku 2014 roku nowe zasady zostaną podsumowane. Dopiero od lipca w praktyce będzie można przekonać się jak system funkcjonuje i wówczas w 2014 roku wprowadzić do niego ewentualne poprawki.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

57 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adas
adas
10 lat temu

Frankiewicz …ostatnia kadencja twoja!!!!!!

bóg
bóg
10 lat temu
Reply to  adas

Panie Prezydencie dlaczego Pan Wieczorek tak rozporządza kapitałem Gliwickim ,_KTO TO JEST?- PAN BÓG dlaczego co po niektóre sprawy Pan wieczorek ustala według swojego widzi misie . Czy zadał sobie Pan z kim Pan gra?. Już nie długo młodzież będzie grała w piłkę czy tez w siatkę NA TERENIE PRYWACIARZY , miasto robi jedynie dla elity mały ogródek. Czemu tak wszystko wygląda ?????????????

Anonimowo
10 lat temu

Białystok (o wiele biedniejsi ludzie) mają 200% wyższe opłaty od nas a w gliwicach jeszcze im źle :/

gliwiczanin
gliwiczanin
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

Martw się o mieszkańców gliwic *******

PO********
PO********
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

co mnie k… Biały stok obchodzi albo Nowy Jork Ciechocinek nie porównuj – inne płace inne bezrobocie inne warunki życia baranie dobrze że do Warszawy nie porównałeś

BÓG
BÓG
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

ZADAŁES SOBIE PYTANIE LOLU? ILE I JAKICH MIESZKAN JEST NAJWIECEJ W GLIWICACH WIESZ PO CO TO JEST ZROBIONE? MIASTO NIE MA DOSC PIENIEDZY I TYM SPOSOBEM BEDE MUSIAL PŁACIC ZA DEBILNE POMYSŁY ZA SMIECI DWA RAZY TYLE NATOMIAST MAM PYTANIE DO RADNEGO DOMIKA GRAGONA OKŁAMAŁES SPORO LUDZI Z SIKORNIKA PANIE RADNY POCZEKAMY NA WYBORY

bercik
bercik
10 lat temu

Już sobie wyobrażam jakby nastąpiły masowe wymeldowania żeby nie płacić za 5 osób tylko za jedną…..

TAKA PRAWDA.
TAKA PRAWDA.
10 lat temu
Reply to  bercik

do tej pory płaciło się od osoby…

gość
gość
10 lat temu
Reply to  TAKA PRAWDA.

do tej pory płaciło się za osobę zameldowaną (obowiązek meldunkowy przestanie funkcjonować całkowicie więc jak naliczać?) a miasto akademickie jakim również są nasze poczciwe Gliwice ma mnóstwo niezameldowanych przyjezdnych za których póki co płacą pozostali najemcy (w bloku)

PO********
PO********
10 lat temu
Reply to  gość

to że są nie zameldowani to co innego przecież śmieci nie produkują m2 no nie bądź baranem

Teresa
Teresa
10 lat temu
Reply to  bercik

i tu maja pole do popisu skoro przyjmują że ludzie wymeldują się niechaj zrobia jak za komuny meldunek tymczasowy lub obowiązkowy i takim sposobem każdy gdzieś musi byc zameldowany i po sprawie tyle że im to na ręke bo mogą ludzi wyrzucać na bruk bezkarnie i tu jest pies pogrzebany sówj interes zakrywaja interesem mieszkańców.

mimi
mimi
10 lat temu
Reply to  bercik

do tej pory w Gliwicach płaciliśmy za śmieci od osoby i jakoś nikt się nie wymeldowywał. Warszawa jest trochę większa od Gliwic i wprowadzając opłatę od osoby nie bała się masowych wymeldowań mieszkańców.

alex
alex
10 lat temu

BOŻEEE jak ja tego człowieka nie trawię!!!!

TAKA PRAWDA.
TAKA PRAWDA.
10 lat temu

Tak to jest, jak się zajmują czymś osoby, ktore się na tym nie znają…

W ten oto sposób moja mama która aktualnie mieszka sama i zapełnia.. max 3 kosze w miesiącu, zapłaci tyle samo, co sąsiedzi mieszkający w 5osób, którzy co 2 dzień wystawiają 2-3 worki śmieci na klatkę pełną butelek, kartonów i innych pierdół związanych z fastfoodami.

radna
radna
10 lat temu
Reply to  TAKA PRAWDA.

Po pierwsze nie wiem czy wiesz, ale chodzi o DOMY a nie o mieszkania w blokach, kamienicach itp. Po drugie u sąsiadów nagle okazałoby się że zameldowana jest tylko jedna osoba i wtedy płaciliby też tyle samo co Twoja mama.

Teresa
Teresa
10 lat temu
Reply to  radna

sprwy meldunkowa nalezy do spółdzielni a nie do lokatora nichaj pilnują swego wtedy nie będzie balaganu z opałtami za mkw śmieci.Bo w takim razie to znaczy że osoba samotna jest oszukiwana i zmuszona płacić za oszustów a to chyba jest karalne.

Nick
Nick
10 lat temu

Mi to pasuje! Płaciłem 70 zł a teraz będę płacił 53. Zmiana w wielu przypadkach na lepsze, a ta pani która pisze że jej mama mieszka sama – to niech mama sprzeda dom, po co jej taki duży?

doradca
doradca
10 lat temu
Reply to  Nick

Kup sobiezdfziebko rozumu a nie każ sprzedawać domu.

PO********
PO********
10 lat temu
Reply to  Nick

za te 70 zł nie kupi

marek
marek
10 lat temu

Z tego co mu znajomy mówił to we Wrocławiu jest 1,27 zł za metr domu bez żadnych progów. To sobie policzcie!!!!!! U nas jest mega tanio

Anonimowo
10 lat temu
Reply to  marek

pamiętajcie, ze na śmieciach gmina nie może zarabiać ani tracić. Za rok wszyscy zweryfikują stawki. Dopiero wtedy będziemy znać realne ceny.

PO********
PO********
10 lat temu
Reply to  marek

co mnie ku.. Wrocław obchodzi inne płace inne bezrobocie to może do Warszawy porównaj ?

KKK
KKK
10 lat temu

Potocka! Do przychodni ludzi leczyć, a nie gwiazdorzyć! *******!

gliwicjus
gliwicjus
10 lat temu

No patrzcie państwo, Suchy tak się stara a ci niewdzięczni mieszkańcy ciągle niezadowoleni. Że cholerka nie można zmienić tych mieszkańców na jakichś bardziej uświadomionych…

nikodem dyzma
nikodem dyzma
10 lat temu

No a ja mam nadzieję, że system rozwiąże wreszcie problem właścicieli domków/rezydencji;) itd.. którzy notorycznie podjerzadzają pod osiedlowe śmietniki i swoje śmieci magazynowane pewnie w garażach wyrzucają do koszy lub też do podbliskich rowów, lasów itd…..obserwuję te „elity” i rece mi opadają, zrobiłem trochę zdjęć i może kiedyś jakąs wystawę zorganizujemy…;))

gliwiczanin
gliwiczanin
10 lat temu

Podajcie tą uchwałę tak jak ona jest zapisana w orginale.To co jest na stronie napisano po chińsku.Co to za bałagan.

kop
kop
10 lat temu

“Nasz system odbioru śmieci będzie jednym z najtańszych w Polsce”
Panie Prezydencie, nie chodzi o to aby był najtajszy, chodzi o to aby był UCZCIWY.

gliwicjus
gliwicjus
10 lat temu
Reply to  kop

Poza tym to nie jego zasługa że system jest najtańszy, bo on chciał wyższe stawki ale go przegłosowali.

jerzy k.
jerzy k.
10 lat temu
Reply to  gliwicjus

Po pierwsze wszyscy ludzie Frankiewicza głosowali za obniżeniem stawek, po drugie poprawkę obniżająca stawki złożył PIS a po trzecie przeciw wprowadzeniu poprawek głosowali radni z Platformy Obywatelskiej. Najpierw się zorientuj a później pisz. Dziękuję, do widzenia.

kF
kF
10 lat temu

Jeśli nie jest tu nic przekręcone, to wymyślili to całkiem nieźle. Prawdopodobnie w blokach będzie płacił zarządca, spółdzielnia czy kto tam się tym zajmuje, a mieszkańcy dalej będą mogli płacić od osoby. Ja to tak rozumiem, nie wiem czy dobrze. W każdym razie będę płacił mniej i to mi się podoba!

antyfan
antyfan
10 lat temu
Reply to  kF

No to współczuję Ci wielkiej rodziny w ciasnym gniazdku.
Bo Ja mieszkając sam na 60m2 będę teraz płacił niemal 4x więcej niż dotychczas.

analityk
analityk
10 lat temu

Wszystkim ktorzy marudza i nie rozumieją jak to bedzie działało podaję przyklad:

Zalozmy, że mamy dom 119 m2 i postanowimy segregowac śmieci to zaplacimy tyle:
0,30zł x 60 za 60m2
+ 0,20 x 29,99 za 29,99m2 (od 60,01 do 90 m2)
+ 0,10 x 29,99- za 29,99m2 (od 90,01 do 120 m2)

W sumie: 18 zł + 6 zł + 3 = 27 zł.

Teraz już rozumiecie?

marta
marta
10 lat temu
Reply to  analityk

Dokladnie, a jak ktoś ma dom 130 m.kw. to zaplaci tylko 50 groszy więcej niz to wyliczenie bo powyżej 120 m.kw. jest 5 groszy za metr więc 5 grx 10 m.kw. daje 50 groszy. Proste, tanie i logiczne!!!!

efef
efef
10 lat temu
Reply to  analityk

zalozmy ze mamy 65 m2 mieszkanie w bloku, gdzie nikomu nie narzucisz segregowania smieci i mamy : 60×0.45 = 27 zl 5×0.3 = 1.5 zl – czyli razem 28.5 zl do tej pory placilismy za 3 osoby 21 zl pytanie do ciebie – Gliwice to glownie domki jednorodzinne? drugi przyklad – babcia na duzym mieszkaniu : smieci niesegregowane (centrum miasta, stare kamienice) 100m2 tez nie zmusisz wszystkich do segregowania smieci i liczymy : 60×0.45 = 27 29×0.38.7 = 8.7 czyli razem 35.7 zl od jednej osoby! ciekawe ze m2 generuja smieci… ale nie przejmujmy sie z nowym rokiem na pewno… Czytaj więcej »

Teresa
Teresa
10 lat temu
Reply to  efef

nie przyjąłes jeszcze jednej opcji: babcia w duzym mieszkaniu segregujaca śmieci,zapomniałeś że takie babcie to naogół nie maja duzo śmieci bo nie kupują szmat i napojów w butelkach jak wy młodzi i innych bzdetów które można znaleźć w każdym sklepie jako promocje,i te babcie są niby naszymi babciami czyli czująś babcia jest, jakiegoś wnuczka czyż nie?i to własnie one mieszkaja i utrzumuja to mieszknaie z własnej często małej renciny bo będzie dla wnuczka albo córki więc może większy poszanowanie dla takiech BABĆ.

kz
kz
10 lat temu

Jak mam rozumiec ,,smieci segregowane”?? kto to sprawdzi i jak?? ze niby taniej ? mieszkam w blokowisku jest chyba 13 klatek po trzy piętra każda są dwa kontenery i trzy malenkie na tworzywa,papier i szkło i jak to beda a w kazdej klatce po 8-10 mieszkan!!!!

Kto mi to wyjasni bo ja nie kumam!!!

jerzy k.
jerzy k.
10 lat temu
Reply to  kz

Jesli odróżniasz mieszkanie w bloku od domu to już masz odpowiedź na pytanie. Wy macie śmietniki przy bloku a opłatę za śmieci wliczona w czynsz. Nowe oplaty dotyczą DOMÓW A NIE BLOKÓW CZY KAMIENIC.

ka-szka
ka-szka
10 lat temu
Reply to  jerzy k.

każdy powinien zapłacić, bez względu gdzie mieszka, dotyczy to również bloków i kamienic. Zaczekajcie do poniedziałku, poczytajcie gazety to może będziecie kumać.

kierowca PKM
kierowca PKM
10 lat temu

Wyliczyłem i zamiast 29 zł zapłacę 26 więc 3 zł w kieszeni 🙂 a sąsiad mówił że tak wielce drogo ma być i Frankiewicza trza odwołać.

gall
gall
10 lat temu

Wszystkich marudzących zapraszam do gminy Zbrosławice 12 zł za osobę przy segregacji 18 zł nie segregując zapłaci właściciel za każda osobę zameldowaną w mieszkaniu czy domu to jest dopiero przywilej mieszkania na wsi

Adam
Adam
10 lat temu

Miwszkam w domku jednorodzinnym i oczywiście zdecyduję się na segregację śmieci, ponieważ i tak robię to już od kilku lat. Dotychczas musiałem wystawiać śmieci w tandetnych workach, które po wrzuceniu ostrego szkła czy plastyku się rozrywały. Poza tym Remondis często zwlekał po kilka dni z ich odbiorem. A nie raz do tego czasu jakieś bezpańskie psy po tym jak wyczuły zapachy po jedzeniu również rozrywały te worki. Więc nie raz wystawiałem posegregowane śmieci, by po kilku dniach zbierać je z przed domu porozrzucane. Teraz zakupię kubły na śmieci organiczne, szkło, plastyk i papier. Super, chcę to robić, będę segregował odpady… Czytaj więcej »

Adler
Adler
10 lat temu
Reply to  Adam

Przecież to oczywiste!
Zewnętrzną warstwę pieluchy do plastiku, wewnętrzną do papieru, a zawartość do organicznych

kop
kop
10 lat temu

Ja w kwestii formalnej: chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie co skłoniło czytających mój komentarz do niezgodzenia się z moją opinią? Dla mnie to jakaś paranoja… Każdy z nas, niezależnie od tego gdzie mieszka i ile zarabia powinien płacić za ilość wyprodukowanych śmieci, a nie za to w jak dużym domu mieszka (od tego są inne „haracze”). Wiem, tak jest łatwiej i bezpiecznej. I w ten oto sposób żyjemy w kraju totalnego absurdu – płacimy za śmieci „od metra kwadratowego”, OC za samochód od pojemności silnika, abonament TV za posiadanie telewizora, wysokie składki ubezpieczenia zdrowotnego na nieistniejącą służbę zrdrowia, ogromne składki… Czytaj więcej »

Kot
Kot
10 lat temu

A może rozważyć obliczanie stawki za wywóz śmieci według ilości zużytej wody?
Ten parametr bardziej niż zameldowanie czy m2 świadczy o ilości osób potencjalnie produkujących śmieci w danym gospodarstwie domowym.Czy takie obliczenie nie było by sprawiedliwe?

Ekolog
Ekolog
10 lat temu
Reply to  Kot

Jasne, a żeby sprawdzać to zużycie wody, kontrolować kto podaje prawdę, kto oszukuje na licznikach itd zatrudnimy dodatkowo 5-6 osób. W taki sposób większość maruderów będzie miało poczucie sprawiedliwości, a koszty organizacyjne urzędu rozłożą się na wszystkich i wyjdzie na to samo.
Czyż nie lepiej by było, żeby wszystko się tak dało uprościć?
A tak mamy podatki przy zakupie nieruchomości, podatek co rok, opłatę z użytkowania wieczystego, opłatę za śmieci.
Widzę, że najlepiej jeszcze opłatę za śmieci wprowadzić „sprawiedliwą”, gdzie koszty ściągania będą dużo większe, bo ktoś zapłaci 5-6zł więcej niż by chciał…

des
des
10 lat temu
Reply to  Kot

za wodę i ścieki to już płacę, podczas mycia i prania nie produkuję śmieci tylko ścieki, w mojej klatce moja rodzina zużywa najwięcej wody, dlaczego mam być karana za to, że chodzę w świeżych ciuchach i czysta? wiem, że ludzie kąpią się tylko w soboty, rano wszyscy sikają, a ostatni spłukuje wodę :/ , bieliznę nosi się przez 3 dni i inne podobne historie, u mnie się tak nie robi, nie marnuję bezmyślnie wody, ale też nie oszczędzam paranoicznie i powtarzam- już za to płacę!
i uważam, że sprawiedliwie byłoby naliczać od liczby osób, a nie metrów

jurek
jurek
10 lat temu

płacenie za metraż to jest oszystwo i złodziejstwo ,,uczciwiej jest płacić za osobe ale miasto chce wiecej i wiecej na pęsje i premie dla urzędników

jupik
jupik
10 lat temu
Reply to  jurek

oszustwo to jest to co wyczyniaja niektorzy ludzie mieszkajacy w domkach czyli podrzucanie smieci do kubłów wspólnot mieszkaniowych lub do lasów. Teraz nie bedzie to miało sensu bo i tak zapłaca za wywóz śmieci. PS To nie sa pieniądze na pĘsje urzędników. To są faktycznie ponoszone koszta, z tym, że teraz będą rozłożone w sposób bardziej uczciwy niż dotychczas!

v5yf
v5yf
10 lat temu

Placenie od metrarza jest całkiem dobrym rozwiazaniem. Osoby bogate, dużo kupujące mieszkają w domach, dużych mieszkaniach. A biedne w kilka osob w małych mieszkaniach produkują mniej śmieci – kupują mniej towarów. Weźcie to pod uwagę. Wtedy metrarzowe liczenie śmieci jest całkiem rozsądne.

Teresa
Teresa
10 lat temu
Reply to  v5yf

Dziecko z gdzie ciebie liczyc nauczyli? u mnie w bloku jest po 11 jednakowych mieszkań i np mieszknie mające po 46 mkw zamieszkuje 4-5 osób i ci płacą tak samo jak ci co jest ich w takim samym mieszkaniu tylko 2 osoby a zgadnij kto wiecej naprodukuje śmieci? ten co ma 5 osób czy ten co ma 2 osoby?Chyba raczej mówiłes o meblach a te nie wyrzuca sie na śmietnik bo fakt w większym mieszknaiu potrzeba ich więcej.ALE WIERZCIE MI TO CZŁOWIEK ROBI ŚMIECI A NIE METR KWADRATOWY JEGO MIESZKANIA!!!!!PANIE PSEUDO-PREZYDENCIE.

Sabina
Sabina
10 lat temu

„Producentem”śmieci jest osoba fizyczna,a nie metr kwadratowy!!!.Jeśli w lokalu o powierzchni np.50m kwadratowych mieszka JEDNA osoba,to wyprodukuje MNIEJ śmieci niż np.PIĘĆ osób żyjących w podobnym mieszkaniu,to gdzie będzie więcej tzw.odpadów komunalnych???.Ktoś POMYŚLAŁ tylko NIEZBYT LOGICZNIE!!!

jupik
jupik
10 lat temu
Reply to  Sabina

Ok ale trzeba wziac pod uwage sytuacje jaka ma miejsce np u mnie w kamienicy-mieszkaja w niej ludzie, od wielu wielu lat, powykupowali za grosze mieszkania 100metrowe i siedza w nich sami, samiusiency. Na nic sie nie zgadzaja, na podwyzke stawki fund rem nie-„bo ich nie stac, bo oni maja duzo metrow!”, na oplaty za smieci od metra nie, bo ich nie stac, bo maja duzo metrow. Wszystko to prowadzi do tego, ze nie ma pieniedzy na remonty w kamienicy bo jasnie panstwa nie stac !!! jasne, oczywiscie, niech kamienica niszczeje dalej bo oni chca koniecznie na 100 metrach mieszkac… Czytaj więcej »

kuna
kuna
10 lat temu

Jeśli dobrze zrozumiałem to przy mieszkaniu 80m będę płacił 0,45x60m=27zł +0,30x20m=6zł co daje ogólną kwotę 33zł. Mieszkam sam. 4 osobowa rodzina w 40m mieszkaniu 18zł co daje średnią 4,50zł na osobę czyli ja zapłacę tylko 7,3 raza więcej niż tamci mieszkańcy.Już się zastanawiam skąd wziąć 7x więcej śmieci niż do tej pory bo przecież jest konstytucyjna równość obywateli. Pod nogi podjąć łaskawców którzy nie wiem po raz który okradają mnie w świetle prawa. Co ciekawe miasta ościenne: Katowice, Zabrze, Ruda Śląska itp. potrafiły zrozumieć że ma to być opłata od wyprodukowanych śmieci a nie następny podatek i liczą od ilości… Czytaj więcej »

gliwiczanka
gliwiczanka
10 lat temu

A ja się zastanawiam, za co ta opłata? bo dotychczas płaciłam za dwa kubły 120 l wywozone co dwa tygodnie. Jak chciałam segregować np. plastiki to kupowałam worek. teraz nie wiem jaki duzy kubeł dostanę i ile worków na segregowane śmieci? A odpady biodegradowalne z ogródka? od kiedy to zależy od powierzchni użytkowej domu? może jednak ma znaczenie wielkość ogrodu? Wysokość opłaty to tylko liczba , ale nie wiadomo za co będę płacic

Teresa
Teresa
10 lat temu

OPŁATA ZA MTER KWADRATOWY TO NAJGŁUPSZY wymysł wszech czasów ŻE NIE POWIEM INACZEJ BO SAMO CISNIE SIĘ NA USTA BRZYDKIE SŁOWO.CO MA METR DO PRODUKCJI ŚMIECI!! CAŁKIEM LUDZIOM SIE POKICHAŁO JUZ SAMI NIE WIEDZĄ CO I ZA ILE ŚCIAGNĄĆ BY SOBIE PRZYZNAC NAGRODY I PREMIE.TYM LUDZIOM JEST CIAGLE MAŁO I MAŁO TAKA IGNORANCJĄ JAK TU WIDAC POŁĄCZONA Z PAZERNOŚCIĄ I GŁUPOTĄ MIX WYBUCHOWY DENERWUJĄCY LUDZI KTÓRZY PRACUJA NA ICH UTRZYMANIE I PREMIE A SAMI SZUKAJA PRACY I CHARUJĄ ZA PÓŁ DARMO.Zaczynam modlić sie i prosić …przyjdź królestwo towoje (chyba kazdy wie co to za modlitwa)…człowiek jest niedobry i to bardzo… Czytaj więcej »

Anonimowo
10 lat temu

zawsze szanowałam pana Prezydenta.Ale jak mógł podpisać takie absurdalne zarządzenie dotyczące wywożenia nieczystości.Przecież kochani posłowie to nie metraż mieszkania produkuje śmieci tylko ludzie. Gliwiczanka

lula
lula
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

zważ, że naliczanie opłaty za śmieci od metra jest najprostszą metodą. Każda administracja zna metraże swoich nieruchomości i pomnożenie ich przez ustaloną stawkę nie wymaga żadnego wysiłku ani zachodu. Trudniejszą sprawą jest naliczenie opłaty od osoby – tu trzeba się trochę wysilić, żeby uzyskać informację o ilości osób zamieszkałych. Podobnie naliczenie opłaty proporcjonalnie do ilości zużytej wody jest trochę bardziej pracochłonne, bo trzeba odczytywać stany wody. Więc nasi włodarze problem maksymalnie uprościli każąc nam płacić jeden za drugiego. Mnie opłata za śmieci zdecydowanie wzrosła, a moim sąsiadom obniżyła się. Ja mieszkam sama na określonych metrach, a oni w pięć osób… Czytaj więcej »

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI