spot_imgspot_img


Oficjalne zakończenie budowy DTŚ. Zobacz film z drona

Na ten moment gliwiczanie i nie tylko czekali od wielu lat. Ostatni fragment Drogowej Trasy Średnicowej jest już gotowy.

W niedzielę późnym wieczorem przejadą tędy pierwsze samochody. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz nie kryje radości, że w końcu udało się doprowadzić tę inwestycję do szczęśliwego finału. – To ważny moment dla wszystkich gliwiczan. DTŚ będzie impulsem rozwojowym dla miasta – tak jak kiedyś było uruchomienie fabryki Opla – mówi prezydent Frankiewicz.

Dziś przejazd z Gliwic do Katowic zajmie kilkanaście minut. Cała DTŚ to nieco ponad 30 kilometrów. Gliwiczanin, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek jest pewny, że średnicówka przyciągnie do naszego miasta kolejnych inwestorów. Tak właśnie działo się w miastach, przez które droga przebiega. – Wystarczy spojrzeć na miasta, przez które DTŚ przebiega – mówi wojewoda.

Koszt budowy całej trasy od Katowic do Gliwic szacuje się na 3,4 mld zł – tylko dwa gliwickie odcinki (G1 i G2) pochłonęły ok. 1,2 mld zł.

Odcinek G2, czyli ten od węzła z DK88 i ulicą Portową do ul. Kujawskiej ma długość nieco ponad 5,5 km. Wcześniej oddano do użytku odcinek G1 od ul. Kujawskiej do granicy z Zabrzem. Dziś trasa jest w pełni gotowa, ale są już plany jej rozbudowy na wschód od Katowic.

Historia budowy Drogowej Trasy Średnicowej sięga przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku, kiedy powstały pierwsze prace koncepcyjne. Przebieg Drogowej Trasy Średnicowej wyznaczono w pobliżu centrów miast, by maksymalnie skrócić czas przejazdu.

Odcinek G2 przebiega m.in. przez ścisłe centrum Gliwic. Droga nie różni się jednak wiele od normalnych ulic miejskich. Trasa ma po 2 pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku zrealizowano 14 obiektów inżynierskich: 7 wiaduktów, 2 mosty oraz 4 kładki techniczne. Najciekawszym elementem jest prawie półkilometrowy tunel zlokalizowany w ścisłym centrum Gliwic. „Dach” gliwickiego tunelu stanie się miejskim skwerem, ze ścieżkami łączącymi ulicę Zwycięstwa z ulicami Fredry i Dubois. Dla gliwiczan to niezwykle ważna inwestycja. Ta droga zmieni Gliwice.

Film z drona: SKYVISION

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szczęśliwy
Szczęśliwy
7 lat temu

Jestem dumny z tego, że mieszkam w miejscowości, która idzie z czasem, postępem i osiągnięciami i dba o infrastrukturę aglomeracji śląskiej. Bardzo szkoda, że inne regiony (np. małopolska) nie biorą z nas przykładu… 🙁

EinBit
EinBit
7 lat temu
Reply to  Szczęśliwy

no i ch…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI