Pierwszy odcinek DTŚ prawie gotowy. Na drugim prace znów ruszyły (TV)

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2014_08/20140829_dts.mp4″ /]

Niebawem Gliwice staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów, a kierowcy w bardzo krótkim czasie będą mogli przemieścić się z jednego punktu miasta w drugi. – Wszystko dzięki budowie DTŚ – uważa prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Przypomnijmy, że budowa DTŚ w Gliwicach podzielona jest na dwa odcinki. Pierwszy to G1 – od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej, drugi to G2 – od Kujawskiej do DK 88 (przez centrum Gliwic).

Średnicówka biegnie od Katowic przez kilka śląskich miast. Niedawno otwarto ostatni z zabrzańskich odcinków tej trasy. Teraz kierowcy jadący z Gliwic mogą wjechać na DTŚ na granicy naszego miasta i sąsiedniego Zabrza. Prace przy budowie pierwszego z gliwickich fragmentów trasy są już praktycznie na ukończeniu. Inżynier kontraktu odcinka G1 Marian Cieślak przyznaje, że do skończenia pozostało zaledwie kilka rzeczy.

cieslak100– Wszystko idzie zgodnie z planem. Na budowanym przez nas odcinku było kilka obiektów inżynierskich, w tym jeden ogromny wiadukt nad autostradą A1. W październiku powinniśmy zakończyć prace. Nie oznacza to jednak, że od razu po DTŚ będą mogły jeździć samochody. Będą musiały zostać przeprowadzone odbiory i kontrole – mówi Cieślak.

Gdy otwarty zostanie odcinek G1, to kierowcy dojadą aż do ul. Kujawskiej. Będzie także możliwość wjazdu na autostradę A1. W ramach inwestycji powstał bowiem ogromny węzeł łączący te dwie drogi.

Nieco gorzej prace szły w ostatnich dwóch miesiącach na drugim gliwickim odcinku. Problemy z finansowaniem inwestycji spowodowały opóźnienia w budowie.

Wszystko przez to, że Urząd Marszałkowski w Katowicach oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zastanawiali się skąd wziąć brakujące 300 milionów złotych. Ostatecznie, po twardych negocjacjach z władzami Gliwic osiągnięto porozumienie. Rozwiązanie przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakłada zmianę sposobu finansowania inwestycji. Środki na dalszą budowę gliwickiego odcinka DTŚ pochodzić będą z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko, kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu państwa oraz budżetów samorządów.

zf-100– Wydaje się, że sprawa jest już zamknięta i budowa DTŚ w Gliwicach dojdzie do szczęśliwego finału – mówi Zygmunt Frankiewicz.

Na szczęście prace na odcinku G2 idą już pełną parą. Inżynier kontraktu G2 Maciej Tomczak mówi, że ukończenie budowy nadal planowane jest na końcówkę 2015 roku.

tomczak100– Wykonawca obecnie ustala nowy harmonogram prac. Wierzymy, że uda się zakończyć budowę w 2015 roku – mówi Tomczak.

Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli korzystać z odcinka od granicy z Zabrzem do ulicy Kujawskiej, a w końcówce 2015 oddany będzie ostatni fragment średnicówki od ul. Kujawskiej do DK 88.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mario
mario
8 lat temu

Jak wkońcu pokończą się te rozkopy w całym mieście to Gliwiczanie pójdą na pielgrzymkę DTŚką do Katowic do kościoła

bart
bart
8 lat temu

Średnicówka zmieni Gliwice nieodwracalnie a czy na lepsze to się okaże. Narazie zmienia na lepsze przykładowo GCH remontują w końcu.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

O ile zakład że przed samymi wyborami otworzą i na otwarciu będzie kandydat z Platformy i reszta świty? 😀

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI