r e k l a m a


Politechnika Śląska świętuje 77. urodziny

We wtorek mija 77 lat, od kiedy utworzono Politechnikę Śląską. 24 maja 1945 roku w Gliwicach powstała pierwsza uczelnia techniczna na Śląsku.

Wtedy powołano do życia cztery wydziały: chemiczny, elektryczny, mechaniczny oraz inżynieryjno-budowlany. W pierwszym roku studia na Politechnice Śląskiej rozpoczęło 2750 studentów, a kadrę dydaktyczną stanowiło prawie 200 pracowników.

– Dzisiaj, 77 lat później, Politechnika Śląska należy do grona największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce i jako jedyna na Górnym Śląsku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Obecnie, na 13 wydziałach i w 1 instytucie, kształcimy ok. 17 tys. studentów, a naszą kadrę naukową stanowi ponad 1,6 tys. nauczycieli akademickich. Uczelnia konsekwentnie realizuje przyjętą przez Senat Strategię rozwoju, systematycznie zwiększając dorobek naukowy i rozpoznawalność międzynarodową – powiedział rektor Arkadiusz Mężyk.

Od początku swego istnienia Politechnika Śląska aktywnie reagowała na realne potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego. – Politechnika Śląska prowadzi działalność badawczą w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i gospodarcze. Nasza główna siedziba mieści się z Gliwicach – mieście położonym w sercu Śląska, który kiedyś kojarzono głównie z przemysłem ciężkim, a dziś – z nowoczesnymi technologiami. Do tej transformacji swój wkład wniosła również Politechnika Śląska m.in. poprzez kształcenie ekspertów, którzy przyczyniają się do dynamicznego rozwoju miasta, regionu i kraju – podkreślił rektor.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
2 lat temu

przydałby się udział % osób z Gliwic, miasta Knurów i innych miejscowości.
Zagraniczni, uchodźcy itd.

Dla statystyki wglądu.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI