Powstają nowe Nowe Gliwice. W ścisłym centrum

Gruntowna rewitalizacja dawnej fabryki drutu i uporządkowanie terenów bezpośrednio sąsiadujących z powstającym w Gliwicach odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej – takie założenia ma spełnić projekt Nowe Gliwice II.

To pierwszy krok do całkowitej zmiany wizerunku poprzemysłowej części miasta przy ul. Dubois. Projekt Nowe Gliwice II uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 4,5 mln złotych.
Inwestycja otwiera możliwości wykreowania tętniącego życiem kwartału miejskiego o wysokich walorach jakościowych i przestrzennych w miejscu obecnie mocno zaniedbanym i niedostępnym. Projekt zakłada ukształtowanie atrakcyjnej i funkcjonalnej struktury urbanistyczno – komunikacyjnej, tak aby mogła powstać dzielnica o czytelnym układzie przestrzennym, dobrze skomunikowana z terenami przyległymi a także z realizowaną właśnie w Gliwicach inwestycją, jaką jest budowa Drogowej Trasy Średnicowej.

Najciekawsze stare budynki zostaną zachowane. Dzięki przeprowadzonym remontom, ale z zachowaniem oryginalnego stylu architektonicznego i nadaniu im nowych funkcji usługowo – biurowych lub mieszkalnych zyskają nowe życie.

W ramach inwestycji, na którą uzyskano dofinansowanie zaprojektowano pierwszy etap całego zamierzenia. Powstanie więc nowy szkielet komunikacyjny. To układ drogowy o łącznej długości ok. 450 metrów składający się z ulic wraz z chodnikami. Wykonanie tego etapu pozwoli zaplanować kolejne inwestycje – już kubaturowe, które będą obsługiwane z nowego układu komunikacyjnego. Projekt Nowe Gliwice II poza układem drogowym, zawiera również kompleksowe uzbrojenie terenu pod przyszłe zabudowania. Powstanie ok. 320 mb. sieci wodociągowej, ok. 460 mb. kanalizacji deszczowej, ok. 250 mb. kanalizacji sanitarnej, ok. 700 mb. sieci elektroenergetycznych oświetleniowych wraz z kompletnym oświetleniem ulic i chodników.

Po zrealizowaniu kompleksowej infrastruktury wraz z układem drogowym w ramach „rewitalizacji dawnej fabryki drutu (etap 1)” pojawi się zielone światło dla nowych inwestycji kubaturowych, które ożywią tą cześć Gliwic rozbudowując istniejącą przestrzeń miasta, zarówno dla mieszkańców jak i inwestorów sektora usługowego.

– Projekt Nowe Gliwice II ma wiele zalet. Dzięki niemu chcemy stworzyć atrakcyjne miejsce pod przyszłe inwestycje. Jeśli uda się zrealizować te ambitne plany, to wszyscy zyskamy bardzo atrakcyjną, tętniącą życiem przestrzeń – nowoczesną i funkcjonalną, ale nawiązującą także do poprzemysłowego charakteru, z którego znane są gliwiczanom tereny zlokalizowane w pobliżu fabryki drutu. W założeniach ma być to miejsce, w którym będzie można miło spędzić wolny czas. Mam nadzieję, że Nowe Gliwice II, gdy już powstaną, dostarczą nam nie tylko odpowiednio wysokich wrażeń estetycznych, prężnie działających firm z branży nowoczesnych technologii, której eksplozji w Gliwicach od pewnego czasu nie sposób nie zauważyć, ale dostarczą też rozrywkę na odpowiednio wysokim poziomie – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Zaprojektowano:
ok. 450 mb ulic wraz z oświetleniem i małą architekturą
ok. 320 mb sieci wodociągowej
ok. 460 mb kanalizacji deszczowej
ok. 250 mb kanalizacji sanitarnej
ok. 700 mb sieci elektroenergetycznych oświetleniowych

Uzyskano dofinansowanie inwestycji w wysokości 4,5 mln złotych.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cliper
cliper
8 lat temu

piękne czasy!takiej rewolucji w mieście nigdy bym się nie spodziewał-tamte lata to już historia a zdjęcia z tych miejsc na pamiątke!

KREPEL88
KREPEL88
8 lat temu

szkoda mi tych zabytkowych hal , które już zostały bezpowrotnie stracone

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI