spot_img


Uliczki wokół Rynku będą na stałe zamknięte dla samochodów (TV)

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2014_01/20140128_starowka.mp4″ /]

Niebawem kierowcy będą musieli przyzwyczaić się, że na uliczkach Starówki ruch będzie mocno ograniczony.

Dopóki trwa budowa DTŚ oraz remont uliczek wokół Rynku, to mogą jeździć tędy samochody. Jednak, jak tylko prace związane ze średnicówką się zakończą, a wszystkie uliczki na Starówce będą odnowione, to wjechać będą mogli na nie tylko nieliczni.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w rozmowie z infogliwice.pl zaznacza, że prawdopodobnie dojazd będzie tylko dla mieszkańców. Uliczki na Starówce zostaną także objęte płatnym parkowaniem. Chodzi o to, by wokół Rynku mogli spokojnie poruszać się piesi. Tak dzieje się w wielu europejskich miastach. Dziś wiele lokali na starówce po prostu umiera, bo nie ma tam pieszych, czyli potencjalnych klientów. Po wprowadzeniu ograniczenia ruchu ma się to zmienić. Starówka ma stać się bardziej przyjazna dla spacerowiczów, a co za tym idzie ma się zwiększyć ruch pieszy. To w założeniu spowoduje ruch w biznesie przy i na Rynku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

brawo dla P. prezydenta za odważną decyzje!

kierowca PKM
kierowca PKM
8 lat temu

No w końcu 🙂 teraz tylko duży parking wybudować albo autobus pod rynek podciągnąć jakoś i bedzie ruch 🙂

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

super i oby dotrzymali obietnicy bo teraz stare miasto ledwo dyszy a prowadzenie tam baru mija sie z celem

Silesian
Silesian
8 lat temu

Wszystko super – ale powinno się zorganizować kilka parkingów, (najlepiej podziemnych – marzenie niewykonalne) na obrzeżach starówki. Wtedy faktycznie byłoby jak „w wielu państwa europejskich”….

N5576
N5576
8 lat temu

Parkingi to raczej na obrzeżach dzielnic, a nie w ścisłym centrum. W centrum komunikacja zbiorowa + rowerowa + ruch pieszy.

KKK
KKK
8 lat temu

A co z osobami niepełnosprawnymi, czy posiadacze karty inwalidy będą mogły tam wjechać za darmo?

jajajaj
jajajaj
8 lat temu

aby bylo jak w panstwach europejskich to jeszcze zorganizujcie parking dla aut, ktore korzystaja z miejsc wolnych na starowce

alka48
alka48
8 lat temu

zamknąć Starówkę dla aut i Zwycięstwa zrobić deptakiem, tylko do sklepów dojazd w określonych godzinach, tak jak w wielu miastach, to już u nas chyba szczyt marzeń, ale może się kiedyś doczekamy

Jacob
Jacob
8 lat temu

W ogóle powinien być parking wielopoziomowy w okolicy Starówki i mieszkańcy też powinni mieć ograniczoną możliwość wjazdu tak, by żadnych parkujących samochodów na starówce nie było…

997
997
8 lat temu

A kto się zajmie dostawcami do knajp na rynku ktorzy jeżdżą ciężkimi autami po rynku i niszcza dopiero naprawiana nawierzchnię? Gdzie jest straz miejska? Codziennie jeżdżą barany i pekaja te ozdobne rzezbione w granicie rynienki. Niech się dziennikarze tym zainteresują

elo
elo
8 lat temu

Jeśli powstanie jakiś wielopoziomowy parking w okolicy, to jak najbardziej jestem za tym. W przeciwnym razie może zrobić się mocny cyrk na pobliskich terenach i zrobimy sobie „centrum katowic” gdzie ludzie czasem parkują kilometr od miejsca pracy „bo nie ma gdzie zaparkować”

320
320
8 lat temu

Nie będzie żadnego wielopoziomowego parkingu. Wszystko po, żeby ludzie przenieśli się do zatłoczonych autobusów i dojeżdżali do pracy komunikacją miejską.

realista
realista
8 lat temu

Jak ktos mysli ,ze to wplynie na ruch to sie myli.Blaszaki rozwalily caly handel.Sam wole jechac do nich ,by cos kupic bo mam gdzie zaparkowac.
Chetni beda tylko do picia na rynku .
CENTRUM GLIWIC JEST MI DO NICZEGO NIEPOTRZEBNE.

Jan
Jan
8 lat temu

Centrum Gliwic już dawno umarło.

Xsenofob
Xsenofob
8 lat temu

Ograniczyć ruch, żeby zwiększyć ruch.
Ciekawa logika.
A jeżeli ktoś dojedzie w pobliże centrum, to gdzie zaparkuje? Już zlikwidowano dziesiątki miejsc nadających się do parkowania na Dolnych Wałów i na Wieczorka. Starówka pozostanie tylko dla okolicznych mieszkańców.

ka-szka
ka-szka
8 lat temu

a nogi to wam dojeżdżającym już nie pracują. Dla zdrowia i urody przelecieć się pieszo od dworca do rynku 7 – 8 minut, spacerkiem dwa razy tyle. Zwiędną wam te kończyny. A jak miło gdy nie ma aut tylko jakieś stoliki, parasole, kwiatki. Klimat na spacerki. Kocham Gliwice.

cliper
cliper
8 lat temu

kocham gliwice-pięknie!jakoś mało takich deklaracji-gliwiczanie nie są zbyt dumni że są gliwiczanami!każdy widzi tylko minusy a plusów jest zdecydowanie więcej-pomysł ze starówką i deptakiem na zwycięstwa nie jest nowy-to częśc planu sprzed kilku lat,parkingów rzeczywiście brakuje ale jak wprowadzą płatne miejsca zapewne będzie lepiej

ert
ert
8 lat temu

Ciekawe co ma średnicówka do ruchu samochodowego wokół Rynku. Chyba to, że zamiast podjechać na jakieś zakupy w okolicach Rynku to śmignę Średnicówką do jakiegoś marketu. I rzeczywiście to zwiększy obroty sklepów na starówce?
Ja na pewno specjalnie nie pójdę na spacer po tych nowych zaplutych obsranych i zarzyganych brukach
Ciekawe czy Pan Frankiewicz przeszedł się raz po tych pięknie wyremontowanych uliczkach i po Runku. Widać tylko pobite szkło, pełno petów, efekty niedyspozycji żołądkowych i wszechobecne śmieci. Polecam widok wejścia do MPIKu na ryku – PEŁNA KULTURA !!!

Roman
Roman
8 lat temu

Powinien być ruch jednostronny dolnych górnych wałów do o koła starówki i parking wzdłuż „małej obwodnicy” i sprawa miejsc do parkowania załatwiona !

ert
ert
8 lat temu
Reply to  Roman

Ciekawe czy zmieszczą się tam samochody z całej starówki skoro teraz na tych ulicach każde miejsce do parkowania jest zajęte?

krepel88
krepel88
8 lat temu

NIE MOGŁEM SIĘ TEGO DOCZEKAĆ, TAK TAK TAK!

Roman
Roman
8 lat temu

do ert
Chyba lepsze to niż nic -to nic nie kosztuje. A może dać około 300 miejsc parkingowych Do tego istniejące mniejsze parkingi w okolicy moim zdaniem załatwią temat. Nie można oczekiwać że miasto zapewni parkingi dla niezliczonej liczby samochodów – Centrum to centrum

endriu
endriu
8 lat temu

ten jeden gościu dobrze mówił ze zobaczy sie jak będzie zorganizowany ruch dla pieszych i aut

Anonim
Anonim
8 lat temu

Tyle osób chce parkingu, najlepiej wielopoziomowego. A mogę się założyć, że gdyby taki parking zbudować w jednym miejscu np. pod dworcem (wspaniałe rozwiązanie dla podróżnych), to wszyscy by narzekali, że daleko i że im się nie chce te 10 minut iść na piechotę itd. Bo prawda jest taka, że każdy chciałby mieć auto pod nosem. Parking przy wejściu do każdego sklepu, pod każdą kamienicą, urzędem, najlepiej pod samymi drzwiami, żeby daleko nie chodzić. I najlepiej darmowe, bo co to za frajda parkować na płatnym parkingu. A gdzie znaleźć miejsce na te wszystkie parkingi, skąd wziąć na to kasę? To już… Czytaj więcej »

nothing
nothing
8 lat temu

Czy gliwicka starówka jest czymś wyjątkowym ?
Nie spodziewajmy się turystów, którzy będą napierać z całej Polski.
Prawda jest taka, że okolice rynku w weekendy okupują pijane grupy alkoholików, a w niedzielę widać tylko efekty tych nocnych libacji a poza tym ani żywej duszy. Lokale pozamykane, sklepy zamknięte.
Samochody ze starówki nie znikną. Właściciele sklepów i firm działających w tym rejonie zapełniają 80 do 90 procent miejsc parkingowych o godz.10 rano. I na pewno będą się starać o pozwolenie na wjazd i parkowanie.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI