r e k l a m a


Przebudują skrzyżowania. Nowe rondo na Sikorniku i w Łabędach

spot_img
r e k l a m a

Dwa nowe ronda powstaną w Gliwicach. Jedno – na niebezpiecznym skrzyżowaniu ulic Czołgowej i Strzelców Bytomskich w Łabędach, drugie – co może być pewnym zaskoczeniem – zaplanowano na ul. Czapli, Kosów i Jaskółczej.

Projekty budowlane mają być gotowe jeszcze w tym roku. Na wykonanie poczekamy pewnie do przyszłego.

Rondo z konieczności

Jak wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich, koncepcja ronda na Sikorniku, została już opracowana w 2010 roku. Nowe rozwiązania wprowadzono ze względu na powstanie odcinka ulicy Kosów, który łączy ulicę Pliszki z ulicą Nowy Świat. W związku z tym uległ zmianie charakter ruchu na skrzyżowaniu i jego obecna geometria nie odpowiada rzeczywistym potrzebom użytkowników.

Czterowlotowe rondo, które usprawni ruch na istniejącym skrzyżowaniu będzie miało średnicę 40 metrów. Wlot od ul. Jaskółczej (jednokierunkowej) będzie węższy, 5 metrowy, pozostałe będą miały 7 – 9 metrów szerokości.

Skorygowany zostanie także przebieg ul. Czapli, która przesunieta zostanie w stronę skweru i zajmie jego część. Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania powstaną zatoki autobusowe i miejsca parkingowe na wysokości ul. Zimorodka.

Przebudowa skrzyżowania Czapli, Kosów i Jaskółczej spowoduje konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań i zmian w organizacji ruchu, również na skrzyżowaniu ul. Kosów, Olchowej i Skowrończej. Pojawi się tam wyspa dzieląca, więc pojazdy jadące w stronę ul. Olchowej będą musiały przejechać przez rondo.

Przetarg na wykonawcę projektu budowlanego i wykonawczego zostanie rozstrzygnięty 15 kwietnia. Na wykonanie zadania będzie on miał czas do końca listopada tego roku.

Rondo dla bezpieczeństwa

Ulica Czołgowa jest szczególnie obciążona przez samochody ciężarowe, które kierują się m.in. w stronę Bumaru i Huty Łabędy. Często dochodzi tam do kolizji i wypadków. W tym miejscu już dawno zaplanowano wprowadzenie ronda. To rozwiązanie niezbyt kosztowne, a jednocześnie rozwiązujące problem bezpieczeństwa.

Koncepcja wraz z kosztorysem takiego przedsięwzięcia została już przygotowana. Teraz Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie projektu budowlanego czterowlotowego ronda.

Podobnie jak w przypadku inwestycji na Sikorniku, projekt ma być gotowy do końca listopada 2011 roku.

(fot. PRUiM Gliwice)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
mieszkaniec
12 lat temu

doskonała wiadomość ale kiedy to będzie… przed wyborami pewnie

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Do października chyba nie zdążą.

łabędziak
łabędziak
12 lat temu

to że powstanie rondo na czołgowej to zbawienie tam ciągle wypadki są z tirami i nie tylko

majster
majster
12 lat temu

rondo na kosów to bzdura tam jest w ogole nie potrzebne ale widac że znów trzeba dać komuś zarobić

Ya
Ya
12 lat temu
Reply to  majster

to chyba nie jeździsz tamtędy codziennie. w tym miejscu rondo jest bardzo potrzebne.

kierowca
kierowca
12 lat temu

powiem wam że w mieście powinno byc więcej rond bo to ułatwia jazdę zdecydowanie. dobrym przykładem jest rybnik w tym względzie

krzysiek76
krzysiek76
12 lat temu

wszystko jest lepsze od świateł na których zielone trwa 5 sekund a czerwone 4 minuty

nick
nick
12 lat temu

A kiedy rondo na Toszeckiej z Myśliwską,tam dopiero jest Sajgon.

ja
ja
12 lat temu

w koncu coś mądrego 😉

sikornik
sikornik
12 lat temu

ooo doskonała informacja w końcu się doczekałem mam nadzieję że po przebudowie skończą sie tam tworzyc korki na kilometry

em_pe
em_pe
12 lat temu

rondo jeszcze przydałoby się na ul. Toszeckiej na wysokości międzynarodowego dworca autobusowego, miejsce tam jest, a takie duże pajączki 5-wlotowe nie są przyjazne dla kierowców szczególnie wyjeżdżających z podporządkowanych…

Anonim
Anonim
12 lat temu

Rondo na Sikorniku to bzdura. Po co usuwać połowę skweru(chyba projektant o tym nie wiedział) skoro taniej i łatwiej postawić sygnalizację świetlną. Kształt ulicy Czapli to dopiero porażka, a zatoka autobusowa jest poza pokazanym obszarem ronda, więc to nic dobrego nie wprowadzi, a mieszkańcom pobliskich ulic tylko utrudni dojazd do domów.
Pieniądze przeznaczone na budowę ronda na Sikorniku mogłyby zostać lepiej zainwestowane.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI