r e k l a m a


Przegląd nowoczesnych metod leczenia niepłodności w Katowicach na rok 2024

Rodzicielstwo staje się niespełnionym marzeniem coraz większej liczby par. Obecnie już co piąta z nich zmaga się bowiem z niepłodnością. U źródeł tego zjawiska leży m.in. szybkie tempo życia, stres oraz fakt, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Swój udział w niepłodności mają także zaburzenia hormonalne, anatomiczne, immunologiczne oraz cały szereg innych. Pomimo złożoności tego problemu, współczesna medycyna oferuje pacjentom wiele skutecznych rozwiązań. Jakie nowoczesne metody leczenia niepłodności stosują kliniki w Katowicach? Odpowiedź poniżej.

Terapie niepłodności Katowice – warto omówić je już na pierwszej wizycie

Pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności warto rozważyć, gdy starania o dziecko przeciągają się w czasie, tj. jeśli parze przez okres 12 miesięcy regularnego współżycia (2-3 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia nie udaje się uzyskać ciąży. U kobiet po 35. roku życia już 6 miesięcy bezowocnych prób poczęcia dziecka powinno być wystarczającym powodem do podjęcia decyzji o wizycie. Najlepiej udać się na nią we dwoje. Dlaczego? Gdyż niepłodność zawsze dotyczy pary, a nie tylko jednego z partnerów, nawet jeśli przyczyna niepłodności leży po jednej stronie. Na wizytę koniecznie należy zabrać wszystkie dotychczasowe wyniki badań. Lekarz dokładnie się im przyjrzy oraz zada parze kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, stylu życia i przebiegu ewentualnego leczenia. Po rozmowie z parą zaproponuje dalsze kroki, np. konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań (laparoskopia, histeroskopia, testy immunologiczne lub inne). Pokrótce omówi również realizowane w klinice metody leczenia niepłodności.

Leczenie niepłodności Katowice – dopasowane indywidualnie do każdej pary

Z każdą parą zgłaszającą się do kliniki leczenia niepłodności postępuje się w nieco inny sposób, ponieważ każda z nich będzie borykała się z innym problemem. Pnie najczęściej zmagają się z nieregularnymi miesiączkami i brakiem owulacji, które mają swoje źródło w różnorakich zaburzeniach hormonalnych. Właściwy poziom hormonów przywraca się wówczas przy pomocy leczenia farmakologicznego. Niepłodność u mężczyzn jest najczęściej spowodowana obniżonymi parametrami nasienia, które także można próbować poprawić, np. modyfikując dotychczasowy styl życia czy zażywając odpowiednie suplementy.

Zdarza się, że trudności z poczęciem dziecka są konsekwencją przebytych lub nieleczonych infekcji dróg rodnych. Zmiany, które powstają w ich przebiegu mogą stanowić przeszkodę na drodze do rodzicielstwa. Czasem staje się nią endometrioza, czyli choroba polegająca na obecności komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Dzisiaj leczy się ją przede wszystkim laparoskopowo lub przy pomocy innowacyjnego noża plazmowego, jak ma to miejsce w Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum. Jest to doskonałe narzędzie do usuwania ognisk endometriozy, nawet z tak delikatnych miejsc jak jajniki. Zabiegi z użyciem noża plazmowego są niezwykle precyzyjne, bezpieczne i bezkrwawe. Rezerwa jajnikowa nie zostaje naruszona, a pacjentka szybko dochodzi do siebie.

Czasem jednak i te metody leczenia nie rozwiązują problemu. Jeśli parze dalej nie udaje się zajść w ciążę, pozostaje innowacyjne leczenie niepłodności przy użyciu takich metod, jak inseminacja domaciczna czy in vitro (zapłodnienie pozaustrojowe).

Metody leczenia niepłodności – inseminacja domaciczna

Jedną z dostępnych w Katowicach metod leczenia niepłodności jest inseminacja domaciczna. Jest ona najprostszą i najmniej inwazyjną metodą wspomagania prokreacji. Polega na wprowadzeniu do macicy pacjentki – przy pomocy cieniutkiego cewnika – starannie wyselekcjonowanych plemników pochodzących od partnera bądź dawcy, który oddał je anonimowo. W klinice Gyncentrum stosuje się innowacyjną technologię selekcji plemników o nazwie Fertile Chip, która umożliwia wybór gamet o najwyższym potencjale zapładniającym.

Inseminacja domaciczna znajduje zastosowanie u par, u których występuje niemożność odbycia stosunku pochwowego lub niepłodność o podłożu immunologicznym. Zdarza się bowiem, że w śluzie szyjkowym kobiety obecne są przeciwciała skierowane przeciwko męskim plemnikom. Inseminację domaciczną rozważa się również w przypadku łagodnej endometriozy czy lekko obniżonych parametrów nasienia.

Metody leczenia niepłodności – zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro)

In vitro, kolejna metoda leczenia niepłodności dostępna w Katowicach, polega na zapłodnieniu komórki jajowej wyselekcjonowanym wcześniej plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, czyli poza organizmem kobiety. Po zapłodnieniu zarodek jest inkubowany przez kilka dni, a następnie, zazwyczaj w około piątej dobie, gdy osiągnie odpowiednią fazę rozwoju, przenosi się go do macicy. Obecnie jest to najbardziej skuteczna metoda leczenia niepłodności, stosowana u par z niepłodnością idiopatyczną, u kobiet z niedrożnymi jajowodami i zaawansowaną endometriozą, a także z niską rezerwą jajnikową. Aby zwiększyć skuteczność procedury, tradycyjną metodę in vitro coraz częściej zastępują techniki ICSI, PICSI i IMSI.

ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, w której plemniki są wstrzykiwane bezpośrednio do komórki jajowej. W technice PICSI (Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection) wybór plemników dokonywany jest nie tylko na podstawie ich ruchliwości i morfologii, ale także umiejętności do wiązania się z kwasem hialuronowym, co świadczy o dojrzałości plemników. Natomiast metoda IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) pozwala na dokładną ocenę budowy plemników, dzięki możliwości ich obserwowania pod 6000-krotnym powiększeniem.

Klinika leczenia niepłodności Katowice – jak podnosi efektywność procedury in vitro?

Aby zwiększyć efektywność procedury in vitro, Klinika Gyncentrum sięga po wiele nowoczesnych rozwiązań. Wykorzystuje różne podłoża hodowlane, jak również specjalny system monitorowania zarodków. Ponadto, chcąc mieć pewność, że transferowane do macicy zarodki są wolne od zaburzeń genetycznych, stosuje diagnostykę preimplantacyjną. Wszystkie te zabiegi mają oczywiście podnieść skuteczność procedury zapłodnienia pozaustrojowego, tak by miała ona jak największe szanse zakończyć się sukcesem.

Reasumując, z roku na rok przybywa osób dotkniętych niepłodnością. Odsetek par z zaburzeniami prokreacji może sięgać już nawet 15-20%. Współczesna medycyna ma dla nich jednak rozwiązanie. Do leczenia niepłodnych par podchodzi się bardzo indywidualnie, proponując im metody dostosowane do ich sytuacji klinicznej. Terapie niepłodności dostępne w Katowicach mogą obejmować leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, a także leczenie z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja domaciczna czy zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) wraz z procedurami zwiększającymi jego skuteczność.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI