spot_imgspot_img


Radiostacja do rozbiórki. Zniknie symbol Gliwic

Niestety, potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia – Radiostacja, symbol Gliwic, wkrótce zostanie rozebrana.

Wiadomo już dlaczego niedawno Urząd Miejski zdecydował się przeznaczyć budynki przy Radiostacji na hotel (więcej na ten temat). Nic nie dały wysiłki urzędników, konserwatorów zabytków z Gliwic i Katowic oraz firm zajmujących się zabezpieczeniem drewna. Zbudowanej w latach 1935 – 1938 wieży niestety nie da się uratować. Przypomnijmy, że gliwicka Radiostacja to najwyższy obiekt drewniany na świecie. Niestety, doczeka tylko do września. Pod wieżą odbędą się obchody 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej i w październiku rozpocznie się rozbiórka.

Kilka lat temu przeprowadzono badania i wykazały one, że wieża postoi jeszcze 15 – 20 lat.

Jednak okazało się, że zawieszono na niej zbyt wiele różnego rodzaju anten i nadajników, co osłabiło konstrukcję wieży. Na wieży zainstalowanych jest około 50 anten – telefonii komórkowej, Centrum Ratownictwa w Gliwicach, radio-taxi, radia itp.

Nie wiadomo jaki wpływ na zmniejszenie żywotności wieży miał fakt, że w 2011 roku na Radiostację wspiął się mężczyzna zwolniony z pracy i spędził na szczycie kilkadziesiąt godzin (więcej na ten temat).

Pomysł rozbórki wieży nie podoba się wielu gliwickim radnym.

– Z ostatniej sesji projekt uchwały w sprawie rozbiórki Radiostacji został wycofany, niewielkie są szanse na jego przyjęcie, ale niepokojąca jest sama propozycja, to fakt – przyznaje radny Michał Jaśniok.

Projekt uchwały został wycofany, ale warto zapytać – dlaczego w takim razie ogłoszono przetarg na roboty rozbiórkowe? To jakiś żart? – pytamy radnego Jaśnioka.

– Nie sądzę, by to był żart – pomimo zbieżności dat. Nie przyjęto absolutorium i organ wykonawczy może dość swobodnie rozporządzać majątkiem – na zasadzie prowizorium budżetowego. Ogłoszenie przetargu jest w takich warunkach całkowicie dopuszczalne prawem, niestety – informuje radny Michał Jaśniok.

Na cały świat gliwicka radiostacja zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku. Wówczas to siedmioosobowy oddział, dowodzony przez funkcjonariusza niemieckiej służby bezpieczeństwa (SD) i oficera SS Alfreda Helmuta Naujocksa wdarł się około godziny 20.00 do budynku przy ul. Tarnogórskiej. Po sterroryzowaniu obsługi – ucharakteryzowani na powstańców śląskich napastnicy – usiłowali odczytać po polsku odezwę, zapowiadającą rychłą polską ofensywę i wzywającą do powstania. Zaczynała się ona słowami: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…” . Na więcej nie pozwoliły warunki techniczne, czyli brak studia mikrofonowego, które znajdowało się w budynku przy ul. Radiowej, o czym Naujocks po prostu nie wiedział. W desperacji wykorzystał do wygłoszenia swojej deklaracji, zupełnie do tego nieodpowiedni, tzw. mikrofon burzowy. Tak więc nawet i tych kilka słów słyszalnych było jedynie w promieniu paru kilometrów.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że władze miasta chcą odtworzenia zabytkowej wieży. Jednak tym razem ma zostać zbudowana ze stali, aby posłużyła o wiele dłużej.

Oczywiście informacja była żartem z okazji 1 kwietnia.

radiostacja830

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

39 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek_P
Jacek_P
9 lat temu

Z ostatniej chwili… Drewno zostanie wykorzystane do budowy „podjóm – hlóba gliwic”. A śruby zostaną wykorzystane do zaśrubowania drzwi redakcji za tak wysublimowany dowcip 🙂 Żartów pogody i tak nikt nie przebije !!!

gość
gość
9 lat temu

pierwszy… kwietnia

mistrzunio
mistrzunio
9 lat temu

żart prima aprilisowy 😀

Gliwiczanin
Gliwiczanin
9 lat temu

Zamiast ratować (ściągnąć wszystkie anteny i odpowiednio zabezpieczyć) to wolą rozwalić paranoja !!! Winnego tej sytuacji sobie już znaleźli 😉

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

tak.. prima aprilis

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

tak…prima aprilis

Eres
Eres
9 lat temu

UUUuuuuuuhhhhhh jak nie miło. Szkoda straszna, tylko nie rozumiem jaki związek ma „Wiadomo już dlaczego niedawno Urząd Miejski zdecydował się przeznaczyć budynki przy Radiostacji na hotel” ze złym stanem i mocnym zużyciem wieży.

To tak jakby napisać, przy drogach uprawiali żyto bo drogi są dziurawe.

Pozdro

Aga
Aga
9 lat temu

Dobre;)

v
v
9 lat temu

A taka ładna była, niemiecka…… 🙁

trustno1
trustno1
9 lat temu

Prima aprilis 😀

bastek
bastek
9 lat temu

fajny żart na prima aprilis

arek
arek
9 lat temu

Już powstaje stowarzyszenie „Zostawcie radiostację” – od wtorku będzie się można zapisywać a więcej informacji za kilka godzin na powstającej stronie http://www.zostawcieradiostacje.pl

keniol
keniol
9 lat temu

To po co odrestaurowali powierzchnie wokół radiostacji? W innych Państwach się wszystko opłaca a w tym Państwie i tym mieście nic się już nie opłaca widzę.. To jest symbol historii Państwa i miasta!!

TNie
TNie
9 lat temu

Prima Aprilis.

gość
gość
9 lat temu

Trolle to prima aprilis już zostawcie swoje dywagacje, ja wiem że często decyzję wyglądają jak żart ale ten artykuł sam w sobie jest dowcipem.

JonaszPG
JonaszPG
9 lat temu

Prima aprilis 😛

oserwator sesji
oserwator sesji
9 lat temu

Dobry prima – aprilisowy żart, choć w mieście Frankiewicza najbardziej paranoiczne informacje zdają się być prawdziwe

Olczi
Olczi
9 lat temu

Niedość że niszczą połowę Gliwic dla jakieś cholernej DTŚ to jeszcze rozbierają Zabytki żeby postawić Hotel. Za niedługo zniszczą Palmiarnie, Wille Caro i Zameczek po to aby zmodernizować te Gliwice, a zabierają to co jest historia i najcenniejsze :/

hyyy
hyyy
9 lat temu

Redakcja robi sobie żarty (pierwszy kwietnia), a ***** i ***** w to wierzą. Gratulacje.

zibi
zibi
9 lat temu

To skandal !!!!!!! nie mają prawa tego robić niech unia przeznaczy na remont kilka euro i należy ją wyremontować nie ma opcji o rozbiórce kto podpisze taki wniosek pod sąd!!!!!!!!!

zibi
zibi
9 lat temu

Chyba że to primaprilis – niezły żart

ADADZIO
ADADZIO
9 lat temu

Największy wpływ na zniszczenie Radiostacji miał ten zwolniony z Pracy! Radiostacja nie była zaprojektowana na montaż kilkunastu anten! Drewno trzeba konserwować ale obecni panujący wolą zlecić budowę nowej oczywiście zaprzyjaźnionym firmą!

gość
gość
9 lat temu

ch….. prima aprilis

Marcin
Marcin
9 lat temu

Prima aprilis :)))

Aga
Aga
9 lat temu

Misie jest 1 kwietnia;) spoookojnieee;)

Bartłomiej Koppel
Bartłomiej Koppel
9 lat temu

Prima aprilis 😛

Znawca tematu
Znawca tematu
9 lat temu

Ludzie przeciez to Prima Aprilis…

noname
noname
9 lat temu

piękne info podajecie 1 kwietnia:) a wszyscy to łykają jak pelikany 🙂

rychu
rychu
9 lat temu

prima aprylis!!!

Jestescie *******
Jestescie *******
9 lat temu

Toż to żart na primma aprilis…

ahim
ahim
9 lat temu

“Znane z opóźniania budowy DTŚ stowarzyszenie “Gliwice dla gliwiczan” powinno zadziałac .

jewi
jewi
9 lat temu

prima aprilis jelenie!

glwcn4e
glwcn4e
9 lat temu

Ludzie. Ogarnijcie sie. Sa swieta i przy okazji 1 kwietnia…

jot
jot
9 lat temu

KURDE!! nabrałam sie! dopiero komentarze dały mi do myslenia. Udało Wam się 😉

mila
mila
9 lat temu

Brawo bardzo udany żart 😛 wkręciłam się

antyfan
antyfan
9 lat temu

Czy wy naprawdę jesteście tacy naiwni, i łykacie wszystko co widzicie niczym młody pelikan ?
Żenujący żarcik, a tylu oburzonych, żenada.

1kw
1kw
9 lat temu

Bardzo dobrze się składa – zima trzyma i potrzebuję trochę drewna na opał ;P

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Prima aprilis :)))

gliwicjus
gliwicjus
9 lat temu

Wy tu sobie żartujecie a jakaś miejska spółka podchwyci pomysł i jeszcze znajdzie dziesięć prawnych uzasadnień rozbiórki (znajduje się w skrajni drogi, utrudnia komunikację, nie ma atestów unijnych,stoi za blisko zabudowań, generuje straty finansowe…)

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI