Radni z Gliwic przyznali sobie podwyżki. Dieta niektórych wyniesie ponad 4 tys. zł

Tak, jak się spodziewaliśmy – gliwiccy radni przyznali sobie podwyżki. Chociaż nie wszyscy byli za wyższymi dietami.

4294,61 zł wynosi maksymalna wysokość diet radnych na wszystkich szczeblach samorządu w 2022 r.

Po tym, jak gliwicka Rada Miasta przyznała podwyżkę o niemal 100% prezydentowi Adamowi Neumannowi, teraz głosowała w sprawie wzrostu własnych diet.

Wysokość diety radnego zróżnicowana jest w zależności od pełnionej funkcji w Radzie Miasta. Przewodniczący Rady, Marek Pszonak, będzie otrzymywał dietę w wys. 100% podstawy, czyli 4294,61 zł.

Wiceprzewodniczący Rady oraz przewodniczący komisji stałych i przewodniczący komisji doraźnych Rady otrzymają, dietę w wys. 95% podstawy (4079,88 zł). Wiceprzewodniczący komisji stałych i wiceprzewodniczący komisji doraźnych Rady otrzymają dietę w wys. 90 % podstawy (3865,15 zł).

Pozostali radni otrzymają dietę w wysokości zależnej od liczby komisji, do których należą: 2 lub 3 komisje – 85% podstawy (3650,42 zł), 1 komisja 75% podstawy (3220,96%), gdy radny nie zasiada w żadnej komisji 30% podstawy (1288,39 zł).

Przeczytaj też: Czy Adam Neumann będzie startował w wyborach? Zdecyduje m.in. jego żona

W przypadku przewodniczącego Rady Miasta, Marka Pszonaka, wynagrodzenie wzrośnie ze średnio 2684 zł (wyliczone na podstawie oświadczenia majątkowego za 2020 r.) do 4294,61 zł. Wiceprzewodnicząca RM, Krystyna Sowa, otrzymywała średnio 2415 zł, teraz 4079,88 zł. Podobnie wiceprzewodniczący Zdzisław Goliszewski i wiceprzewodnicząca Ewa Potocka.

Radni otrzymają również zwroty kosztów podróży służbowych.

Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3000 zł.

Jak głosowali radni?

Za podwyżkami: Gabriel Bodzioch (PiS), Ryszard Buczek (PiS), Leszek Curyło (PO), Piotr Gogoliński (KdG ZF), Michał Jaśniok (KdG ZF), Marcin Kiełpiński (KdG ZF), Krzysztof Kleczka (KdG ZF), Stanisław Kubit (KdG ZF), Tadeusz Olejnik (KdG ZF), Ewa Potocka (PO), Marek Pszonak (KdG ZF), Krystyna Sowa (KdG ZF), Janusz Szymanowski (PO), Jacek Trochimowicz (KdG ZF), Grażyna Walter-Łukowicz (KdG ZF), Paweł Wróblewski (KdG ZF), Zbigniew Wygoda
Przeciwko podwyżkom: Katarzyna Kuczyńska-Budka (PO), Agnieszka Filipkowska (KO)
Wstrzymali się od głosu: Łukasz Chmielewski (PiS), Zdzisław Goliszewski (PiS), Adam Majgier (PiS), Adam Michczyński (PiS), Krzysztof Procel (PiS)
Nie głosował: Tomasz Tylutko (PiS)

Istota diety sprowadza się do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji radnego.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

a mogli podnieść o 200 czy 300% a zrobili uczciwie i TYLKO o 100% 😀

ZŁOTY a skromny.

krzysztof
krzysztof
1 rok temu

elita gliwicka , a raczej,,,,,,,,

strażnik teksasu
strażnik teksasu
1 rok temu

ciągle widzę te same nazwiska przy korycie, ludzie idźcie na wybory i wybierzcie kogoś nowego, a tych wyślijcie do uczciwej pracy

Covid
Covid
1 rok temu

Najlepiej byłoby NIE IŚĆ NA WYBORY i to żadne, wtedy coś by się zmieniło w tym PADOLE a tak ludzie sie szczują SAMI bez rozkazu:-(

Daniel
Daniel
1 rok temu

Ja rozumiem, że Pani radna Budka i Pani radna Filipkowska przekażą nadwyżkę na cele charytatywne. Jeżeli tak się nie stanie to skrzytożercom mówimy stanowcze NIE:)

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI