Sklepy zamknięte, kościoły i konfesjonały otwarte. W poniedziałek procesja konna

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Warto pamiętać, że Wielkanoc to nie tylko czas wolny od pracy, to także dobra pora na pojednanie z innymi oraz Bogiem. Większość sklepów 8 oraz 9 kwietnia będzie nieczynna. Kościół zachęca do odwiedzania świątyń i konfesjonałów.

– Życzę, aby radość płynąca z wiary, iż nasze życie dokonuje się i wypełnia w Chrystusie zmartwychwstałym, przenikała każdy dzień i była dla wszystkich źródłem ufności, pokoju i szczęścia – mówi Biskup Gliwicki ks. Jan Kopiec.

Wielki Piątek to dzień pokuty, postu i modlitwy. Tego dnia obowiązuje post ścisły, tzn. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, tzn. jeden posiłek do syta. W Wielką Sobotę w kościołach święcone są pokarmy.

– Gdy mówimy o sakramencie wielkanocnym, potocznie kojarzymy go raczej z pokutą. Nawet w ogłoszeniach parafialnych słyszymy często o spowiedzi wielkanocnej. I choć drugie przykazanie kościelne nakazuje jedynie „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, kolejki przed konfesjonałami tworzą się szczególnie w czasie przedświątecznym. Są one w pełni uzasadnione, bo i Kościół poucza, że sakrament pojednania jest przygotowaniem do Eucharystii i polega na kontynuacji „dzieła nawrócenia i przebaczenia, zapoczątkowanego na chrzcie” – mówi ks. Krzysztof Różański w Przewodniku Katolickim.

Sakrament Pokuty w Wielkim Tygodniu w Katedrze

Wielki Piątek: 6.30 – 12.00 i 14.00 – 17.30;
Wielka Sobota: 6.30 – 16.00.

Wszystkim Czytelnikom i Widzom infogliwice.pl życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych, dużo zdrowia, pogody i samych dobrych informacji.

Sklepy w okresie wielkanocnym

Tesco przy ul. Łabędzkiej czynne będzie w sobotę do godz. 18.00, natomiast w niedzielę i poniedziałek będzie nieczynne. Ponowne otwarcie we wtorek o 6.00.
7 kwietnia Forum Gliwice czynne będzie do godz. 16.00, natomiast Carrefour do 17.00. 8 i 9 kwietnia sklep będzie nieczynny. 8 kwietnia czynne będzie natomiast kino Cinema City w CH Forum – od godz. 13.30 do 22.30.
Arena Gliwice w Wielką Sobotę czynna jest do 16.00, Carrefour do 17.00. 8 i 9 kwietnia park handlowy będzie nieczynny.
Natomiast Auchan Gliwice w Wielką Sobotę czynny będzie do 18.00. 8 i 9 kwietnia sklep będzie zamknięty.

W poniedziałek wielkanocny w gliwickiej dzielnicy Ostropa znów odbędzie się procesja konna. Zwyczaj ten kultywowany jest co najmniej od połowy XII wieku.

Procesja konna wyrusza spod kościoła, zaraz po mszy świętej, a następnie okrąża całą dzielnicę.

Jeźdźcy są ustrojeni mirtowymi wieńcami z bibułkowymi kwiatami, które przygotowały żegnające ich przed wyjazdem kobiety. W tym gronie łatwo można rozpoznać kawalerów – na ich ramionach znajdują się dwa krzyżujące się wieńce. Kiedyś w procesji brali udział wyłącznie mężczyźni, od kilku lat w procesji jeżdżą również kobiety.

Warto wybrać się do Ostropy, aby zobaczyć ten piękny zwyczaj.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
11 lat temu

A ja idę do roboty… 🙂

bullik
bullik
11 lat temu
Reply to  gość

a gdzie pracujesz? ;]

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

w kościele 😉

Echelon
Echelon
11 lat temu
Reply to  Anonimowo

Dzisiaj specjalna komunia dla dzieci? 🙂

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI