7 września, w godzinach porannych, pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, w czasie rejsu kontrolnego w II i IV sekcji Kanału Gliwickiego (śluzy Nowa Wieś i Rudziniec) spostrzegli pojedyncze śnięte ryby w łącznej ilości ok. 6 kg.
„Bezzwłocznie podjęto działania polegające na powiadomieniu RZGW w Gliwicach i zawiadomiono właściwe służby i instytucje. Służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach przystąpiły do natychmiastowej zbiórki śniętych ryb. Kontynuują również rejsy inspekcyjne na całym Kanale Gliwickim oraz Kanale Kędzierzyńskim, w czasie których wnikliwie obserwują sytuację i pozostają w gotowości do dalszych działań. Równolegle trwa monitoring na całym odcinku rzeki Odry w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach. Zarówno na rzece Odrze, jak i Kanale Kędzierzyńskim nie występują śnięte ryby” – informują Wody Polskie.
O zaistniałej sytuacji w ramach wzajemnego ostrzegania i współpracy poinformowano wojewodów Śląskiego i Dolnośląskiego oraz WCZK i WIOŚ w sąsiednich województwach. Wojewoda opolski zalecił prowadzenie stałych, codziennych i rozszerzonych o występowanie ichtiotoksyn badań próbek wody na II sekcji Kanału Gliwickiego. W celu przeciwdziałania potencjalnemu rozprzestrzenianiu się złotej algi ujście Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego zostanie przegrodzone zaporą z biostabilizatorem. RZGW Gliwice, PSR, PSP i OSP oraz PZW będą kontynuować stały i szczegółowy monitoring wód całego opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego.
Łączna ilość zebranych w ciągu ostatnich dni ryb wynosi około 160 kg.
fot. Wody Polskie
To są skutki niekontrolowanych dużych zrzutów zasolonych wód ze Spółek Skarbu Państwa zarządzanych przez PiS
przyducha