r e k l a m a

spot_imgspot_img

Stara Fabryka Drutu zmieni się w Fabrykę Kultury? Zobacz wizualizacje

Tak może wyglądać już wkrótce Stara Fabryka Drutu. To miejsce, w którym już teraz odbywa się wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych

Po modernizacji ma szansę stać się nowoczesnym przybytkiem kultury. – Przygotowujemy się do składania wniosku o pozwolenie na budowę – informuje Grażyna Grzesik, prezes Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, które jest właścicielem obiektu.

Projekty architektoniczny i budowlany rewitalizacji Starej Fabryki Drutu wykonano kilka lat temu. Obecnie praktycznie gotowe są projekty branżowe.

Grażyna Grzesik wierzy, że przedsięwzięcie uda się zrealizować. I to w miarę szybko.

Do tej pory, na remont i modernizację Starej Fabryki Drutu, Stowarzyszenie starało się pozyskać środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonego na działania rewitalizacyjne w dużych miastach. Niestety, projekt znalazł się na 27 miejscu, a środki przyznano pierwszym 20.

W tym roku SAWRM również będzie ubiegać się o unijną dotację – tym razem z Funduszy Norweskich, ale jednocześnie poszukiwać będzie innych dróg finansowania inwestycji.

– Koszty oszacowano na poziomie ok. 4 mln zł. – mówi Grażyna Grzesik. Najważniejsza i najdroższa jest wymiana stropów. Konieczna jest wymiana okien i świetlików oraz wykonanie ogrzewania.

Projekt przewiduje adaptację dwóch hal do pełnienia nowych funkcji: edukacyjnych, kulturalnych, społecznych i usługowych. W zamyśle jest utworzenie wielofunkcyjnej sali widowiskowej, galerii sztuki współczesnej, pracowni artystycznych dla uczniów szkół plastycznych oraz aranżacja przestrzeni zewnętrznej

Centralną częścią galerii „Fabryka Drutu” będzie reprezentacyjny plac pomiędzy budynkami. Częściowo zadaszony lekką konstrukcją – ma spełniać również funkcję letniego ogródka. Budynek hali został zaadaptowany na część koncertowo – wystawienniczą. Na parterze mieści się sala pokazowa na około 140 osób. Tutaj będą się odbywać koncerty, projekcje filmów, wykłady oraz różnego rodzaju spektakle. Przy wejściu zaprojektowano: szatnię, toalety, kasy oraz poczekalnię, natomiast tuż za ścianą w byłym budynku kuźni będzie można odpocząć w kawiarni o ciekawym „industrialnym” charakterze, przy wielkim kowalskim „kominku”.

Górna kondygnacja hali to przestrzeń wystawiennicza o powierzchni około 300 m2. Doświetlona przez olbrzymi dachowy świetlik świetnie nadaje się do eksponowania najróżniejszych prac, fotografii i obrazów.

Przesuwne, podwieszane ściany oraz zamykany otwór w stropie pozwolą na dynamiczny sposób zmiany charakteru wnętrza i oświetlenia dostosowując je do aktualnych potrzeb.
Hala koncertowo –wystawiennicza zostanie połączona kładką z drugim budynkiem – pełniącym funkcję warsztatów. To tutaj młodzi artyści będą mogli oddać się sztuce tworzenia w najróżniejszych dziedzinach, a następnie wystawiać swoje prace w galerii.

SAWRM ma nadzieję, że uda się im dla swojej inicjatywy uzyskać wsparcie lokalnego biznesu. Stara Fabryka Drutu w nowym kształcie ma szansę doskonale wpisać się w koncepcję Nowego Centrum, które ma powstać w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej.

wizualizacje: Tomasz Grzesik

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
blooem
blooem
12 lat temu

moim zdaniem fabryka powinna pozostac w takim stanie w jakim jest. Imprezy ktore sie w niej odbywaja maja swoj specyficzny klimat i naprawde niewiele jest takich miejsc.

fghgfh
fghgfh
12 lat temu
Reply to  blooem

twierdzisz, że mało jest w polsce starych, opószczonych, rozsypujących się hal? buehehehe.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu
Reply to  fghgfh

… pisze się „opuszczonych”, „w Polsce” też raczej „z dużej litery” … jedno liche zdanie i dwa błędy ortograficzne. Trzeba się leczyć synku, bo na naukę to chyba za późno …

blooem
blooem
12 lat temu
Reply to  fghgfh

opuszczonych hal moze i jest wiele. Ale właśnie. Opuszczonych. nie we wszystkich odbywaja sie takie imprezy jak w naszej fabryce drutu

Jacek
Jacek
12 lat temu

Może nie w takim stanie, ale w klimacie. Tutaj mamy coś a’la lofty. Bardzo fajne, ale to już produkt wysoce przetworzony.

mieszkaniec
mieszkaniec
12 lat temu

rewelacja! oby tak się stało!!!!!

Silesian
Silesian
12 lat temu

czy tam jest miejsce na scenę obrotową?
tą legendarną,która podobno tuła się po Łabędzkim Centrum Kultury?

tak to wygląda na wizualizacji….

Asia
Asia
12 lat temu
Reply to  Silesian

nie wiem jak tu ale scena obrotowa była na pewno w Teatrze Victoria, który znajduje się przy Alei Przyjaźni 🙂 przy okazji polecam. Magiczne miejsce..

Mm.
Mm.
12 lat temu

Głupie pytanie, ale gdzie się znajduje ten budynek?

Mm.
Mm.
12 lat temu
Reply to  Mm.

Rozumiem że łatwo dać minusa, czy jak tu się nazywa ten system oceniania, ale jeżeli pytanie tak was drażni, to rozumiem że odpowiedź jest łatwa, więc pytam ponownie o adres.

Redakcja: Stara Fabryka Drutu znajduje się przy ul. Dubois, obok byłego klubu PRL.

ja
ja
12 lat temu

bez sensu. I tak według planów budowy średnicówki budynek ma być przecież wyburzony

thrte
thrte
12 lat temu
Reply to  ja

Gdyby miałby być wyburzony to nie ładowali by w niego 4 mln…

lll
lll
12 lat temu
Reply to  thrte

ul. Dubois 22 , Gliwice

ml
ml
12 lat temu

Nie potrzebnie dużą salę koncertową projektują z krzesełkami… i myślę, że za dużo ingerencji w przestrzeń. Ogólnie remont jak najbardziej, jest tam wiele przestrzeni, które mają niewykorzystany potencjał.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu
Reply to  ml

… pisze się „niepotrzebnie” mój malutki fizlozofie od „wielu przestrzeni” …a swoją drogą fajny portal, taki trochę bardziej intelektualny, jak gdyby…

polonista
polonista
12 lat temu

polonista się znalazł 😀

JO
JO
12 lat temu

Cegła, przeszklenia i czerwone obicia- takie połączenie zabrzańskiego ZUSu i Mrowiska. Kolejny obiekt straci swoją oryginalność

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI