r e k l a m a
spot_imgspot_img

Tak będziemy świętować 3 maja

W sobotę będziemy obchodzić 223. rocznicę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 maja.

Warto zadbać w tym dniu o udekorowanie domów biało-czerwonymi flagami, a także wziąć udział w miejskich uroczystościach. Historycy uznali Konstytucję 3 maja za jedno z najważniejszych dzieł prawodawczych XVIII wieku. Przypomnijmy, że była to pierwsza w Europie, a druga na świecie – po USA – ustawa zasadnicza. Do grona jej twórców należeli w 1791 roku: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
Dzień 3 maja został ustanowiony polskim świętem narodowym w 1919 roku. 28 lat później zniesiono je decyzją ówczesnych władz PRL. Zostało ono przywrócone dopiero w 1990 roku, po 44-letniej przerwie, w wyniku przełomu ustrojowego w naszym kraju.
W ramach gliwickich obchodów rocznicy uchwalenia tej historycznej konstytucji zaplanowano zarówno oficjalne uroczystości, które odbędą się – podobnie jak w roku ubiegłym – na Placu Mickiewicza przy ul. Wieczorka, jak i część kulturalno-rozrywkową.

Miejskie obchody zainauguruje tradycyjnie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Początek – godz. 12.30. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą spod Katedry na Plac Mickiewicza. Tam, po odegraniu hymnu, przemówienie wygłosi przedstawiciel miejskiego samorządu. W spotkaniu, które rozpocznie się o godzinie 14.15, wezmą udział poczty sztandarowe, przedstawiciele wojska oraz orkiestra dęta KWK „Sośnica”.
Majowe świętowanie zwieńczy koncert na Scenie BAJKA (ul. Dolnych Wałów 3). Wystąpi ceniona aktorka teatralna, filmowa i estradowa aktorka Stanisława Celińska. Tym razem artystka zaprezentuje nowy program pt. „Piękny świat”. Towarzyszyć jej będzie pianista Tomasz Bajerski. Recital rozpocznie się 3 maja o godzinie 17.00. Do wspólnego świętowania zaprasza miejski samorząd.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI