To tutaj przetworzą 115 tys. ton odpadów rocznie

Przy ul. Rybnickiej oficjalne otwarto Śląskie Centrum Recyklingu.

Inwestycja o wartości około 40 mln zł została zrealizowana przez spółkę Śląskie Centrum Recyklingu utworzoną z inicjatywy Miasta Gliwice i firmy Remondis (49% udziałów ma miejska spółka Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, a 51% REMONDIS Gliwice). Rocznie ŚCR może przetworzyć do 115 tys. ton odpadów. Dzięki tej inwestycji zmniejszy się ilość śmieci trafiających bezpośrednio na gliwickie wysypisko.

Śląskie Centrum Recyklingu znajduje się w sąsiedztwie autostrady A4 i gliwickiego składowiska odpadów. To nowoczesny, kompleksowy zakład gospodarki odpadami wyposażony w instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych oraz nowoczesną sortownię surowców wtórnych. Zakład będzie posiadał status instalacji RIPOK dla Regionu Gospodarki Odpadami II województwa śląskiego. Dzięki tej inwestycji na gliwickim składowisku zmniejszy się ilość deponowanych odpadów, segregacja odpadów i recykling będą bardziej skuteczne, a gospodarka odpadami komunalnymi będzie dostosowana do najnowszych przepisów dotyczących m.in. zobowiązań wynikających z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej.

Nowoczesna instalacja znajduje się w hali technologicznej o powierzchni 4 tys. m2, złożonej z linii do przetwarzania odpadów zmieszanych oraz z linii sortowni surowców selektywnie zebranych, która została wyposażona w rozrywarkę do worków, separator metali żelaznych, dużą kabinę sortowniczą, urządzenia do automatycznej segregacji przy pomocy separatorów optycznych oraz sito bębnowe. Natomiast instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów składa się z tuneli żelbetowych z nawilżaniem i napowietrzaniem materiału oraz oczyszczaniem powietrza procesowego w biopłuczce i biofiltrze, spełniających wymogi najlepszej dostępnej technologii BAT.

Odbierane od mieszkańców odpady najpierw trafią do części mechanicznej i zostaną poddane selekcji w komorach sortowniczych.

Tam, cześć przywiezionych materiałów automatycznie a część z pomocą pracowników, zostanie dokładnie pogrupowana. Po oddzieleniu papieru, plastiku, szkła, elementów metalowych czy drewnianych, wydzielone odpady będą przekazywane do recyklera, a te zawierające odpady biologiczne będą poddawane rozkładowi tlenowemu. Według szacunków, na składowisko może trafiać docelowo o 1/3 mniej odpadów niż obecnie. To wpłynie na poprawę ochrony środowiska naturalnego.


MSI / fot. ŚCR

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kedar
Kedar
7 lat temu

A czy przestanie śmierdzieć w całej okolicy?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI