Umowa na Gliwicki Rower Miejski podpisana. Wypożyczalnie jeszcze w tym roku

Wkrótce start Gliwickiego Roweru Miejskiego! Dzisiaj podpisano umowę z operatorem – Nextbike Polska.

Dwieście lat po tym, jak baron Karl Drais skonstruował swój prototyp roweru, Gliwice dołączą do miast, których mieszkańcy korzystają z samoobsługowych systemów rowerowych. Dzisiaj podpisano umowę, na mocy której Gliwicki Rower Miejski zostanie uruchomiony, a następnie obsługiwany w latach 2017-2019 przez firmę Nextbike Polska, największego i najbardziej doświadczonego operatora na krajowym rynku. Do dyspozycji gliwiczan będzie 10 stacji i 100 rowerów.

Umowa na okres trzech lat (obowiązująca do końca listopada 2019 roku) została dziś podpisana przez przedstawicieli Miasta i Tomasz Wojtkiewicza, prezesa Nextbike Polska S.A.

Za sprawą podpisanej umowy, gliwiczanie skorzystają z sieci wypożyczalni, obejmującej 10 stacji oraz 100 rowerów. Żeby móc dokonywać wypożyczeń, niezbędna będzie wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Zostanie on wkrótce uruchomiony – również w ramach umowy.

– Gliwice to już siedemnaste miasto w Polsce, a drugie na Śląsku, w którym uruchamiamy samoobsługowy system roweru publicznego. To dla nas duże wyzwanie, ponieważ dotychczas na Śląsku obsługiwaliśmy wyłącznie „City by bike” w Katowicach i teraz chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. – Chcemy także zwrócić uwagę na proekologiczny aspekt inwestycji. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w Polsce. Taka sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, a wdrożenie rowerów miejskich może być właśnie jednym z nich – dodaje.

Wszystkie systemy, obsługiwane przez Nextbike Polska są kompatybilne. To znaczy, że użytkownik, który założy konto Gliwickiego Roweru Miejskiego będzie mógł bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce i na całym świecie (opłata według lokalnego taryfikatora).

Ta funkcjonalność obejmuje m.in. katowicki system „City by bike”, zarządzany przez Nextbike od przełomu kwietnia i maja 2015 roku. Od tego czasu 9 204 zarejestrowanych użytkowników sięgnęło po rowery 45 788 razy. W Katowicach do dyspozycji rowerzystów od sezonu 2017 będzie, co najmniej, 20 stacji i blisko 200 rowerów.

– Liczba osób, które w całym kraju korzystają z naszych rowerów dynamicznie zbliża się do miliona. W tej grupie już teraz jest blisko tysiąc mieszkańców Gliwic, którzy rejestrowali się w innych miastach. Cieszymy się, że już za kilka tygodni powitamy w tym gronie użytkowników Gliwickiego Roweru Miejskiego – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
6 lat temu

Wiadomo już, jakie będą lokalizacje stacji?

Jakaś szansa na dojazd z Sośnicy w rejon politechniki? 😉

Wojtek
Wojtek
6 lat temu
Reply to  Tomek

Popieram. Jeżeli wszystkie stacje będą rozmieszczone w obrębie centrum, to mocno ograniczy to potencjał projektu. Fajnie byłoby móc dojechać na uczelnie czy do pracy rowerem 🙂

Kamil Dyoniziak
6 lat temu

Wiadomo gdzie będą te stacje ?

Rafał Klimczyk
6 lat temu

Czytałem, że głównie w centrum Gliwic a w kolejnych latach rozbudowa dalej. Nie wiem czy się nie mylę

Klaudia Kądziela
6 lat temu

Gliwicka Rada Rowerowa wiecie już?

Gliwicka Rada Rowerowa

Jeszcze nie. Dziś dopiero była podpisana umowa, Wykonawca ma czas na przedstawienie swoich propozycji także jeszcze nic nie wiadomo.

Valdorf
Valdorf
6 lat temu

Krzyżyk na drogę tym odważnym którzy wsiądą i będą jeżdzić po mieście gdzie brak ścieżek, chodniki pozastawiane zaparkowanymi autami a gdzie i pieszy nie jednokrotnie ma problem z poruszaniem się wiemy też że przejście przez pasy to też wyzwanie walki o przeżycie…. więc szerokiej drogi.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI