r e k l a m a


W Gliwicach wykształcą specjalistów od inteligentnych budynków

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów w zakresie inteligentnych budynków.

Firma APAInnovative na potrzeby dydaktyczne uczelni przygotowała wyposażenie Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej. Studenci będą mogli poznawać kulisy systemu Vision BMS, projektować własne rozwiązania i testować je w autentycznym środowisku.

12 kompletnych stanowisk dydaktycznych, zawierających tablice szkoleniowe z elementami systemu Vision BMS, 24 komputery z systemem Vision oraz pełna automatyka pomieszczenia laboratoryjnego sterowana przy użyciu smartfonów, tabletów, komputera oraz paneli. Wszystko to, będzie czekało na studentów Politechniki Śląskiej, którzy kształcą się na Wydziale Elektrycznym i myślą o pracy związanej z inteligentną automatyką budynkową. Zajęcia w laboratorium rozpoczną się już od nowego semestru.

– Studenci w ramach przedmiotów dotyczących automatyki przemysłowej będą poznawać kulisy programowania systemów BMS. Będą projektować własne systemy i realizować je w praktyce przy użyciu aktualnych rozwiązań technicznych. W ten sposób zajęcia dotychczas teoretyczne, staną się sposobem na praktyczne pogłębianie wiedzy i nabywanie cennych umiejętności. To będzie praca na żywym organizmie – przekonuje Artur Pollak, prezes firmy APAInnovative – fundator laboratorium i dodaje – Mam nadzieję, że takich laboratoriów powstanie jeszcze więcej na polskich uczelniach technicznych. Chodzi przecież o to, aby studenci oraz naukowcy pracujący na uczelniach mogli tworzyć rozwiązania, które znajdą realne zastosowanie w życiu i biznesie.

Każde ze stanowisk przygotowanych dla studentów będzie łączyć się z systemem zarządzania całej sali – Vision BMS, a konkretnie z jego komputerem centralnym. System Vision BMS integruje zarządzanie wszystkimi systemami w laboratorium od systemu wizyjnego, poprzez instalację alarmową i monitoring po kontrolę dostępu, sterowanie oświetleniem, roletami, żaluzjami. Dodatkowo system monitoruje bieżące zużycie energii oraz steruje klimatyzacją sali. Trwają jeszcze prace remontowe, ale wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego laboratorium będzie gotowe na przyjęcie studentów.

Vision BMS to scentralizowany system, zarządzany rozproszonymi panelami (smartfony, komputery, tablety). Łączy się z urządzeniami wykorzystując możliwości przewodowych i bezprzewodowych technologii. Skutecznie zarządza budynkami o dowolnym zastosowaniu: przemysłowym, handlowym, usługowych czy mieszkalnym. System umożliwia integrację zainstalowanych w budynku urządzeń i rozwiązań, dostarcza analityczny opis funkcjonowania budynku, definiuje miejsca powstawania kosztów (MPK), czy czas zwrotu z inwestycji (ROI). Pozwala użytkownikowi na bieżącą analizę stanu funkcjonalności systemów wykorzystanych w budynku oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca w świecie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Dobry żart tynfa wart. Jak mi to kiedyś powiedział pan doktor z wydziału elektrycznego, gdy go zapytałem czemu na naszej uczelni nie ma większej ilości praktyk np. jeden rok to mógłby być staż w firmie – „my kształcimy naukowców, a nie inżynierów”. Ot i całą prawda o Polibudzie. 2 miesiące praktyk w trakcie 5 lat studiów. I co ma taki inżynier naukowiec robić w 1 pracy – składa rysunki, pracuje jako kreślarz przed autocadem itd. Moim koledzy z Brytyjskich uczeli mają trochę inny zakres obowiązków w 1 pracy. Ale też znacznie więcej doświadczenie praktycznego zaraz po studiach. No ale oni… Czytaj więcej »

jaka
jaka
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

To też częściowo wina pracodawców i studentów. Firmy nie są zainteresowane studentami, których trzeba kształcić, przekazywać im jakąś wiedzę, umiejętności, zapewniać im opiekę merytoryczną. Ile firm ma przewidziane stanowisko opiekuna praktyk studenckich? W większości studentami zajmują się kierownicy działów, którzy mają też swoje obowiązki i zazwyczaj nie mają czasu, żeby udzielać jakiegoś wsparcia praktykantowi. Dlatego firmy wolą studentów, którzy mają już jakieś umiejętności i wiedzę, bo takiego studenta można obłożyć obowiązkami zwykłego pracownika, tyle że za darmo. A wina studentów, bo wielu woli odbębnić miesiąc praktyki, a potem jechać do UK i zarabiać na przysłowiowym zmywaku albo na zrywaniu truskawek… Czytaj więcej »

anonim
anonim
9 lat temu

Apa szuka taniej siły roboczej na Politechnice, studenci się nadają na robienie biznesu widać.

john
john
9 lat temu

Ale na zdjęciu RAU a nie RE.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI