W gliwickiej onkologii otwarto jedyne w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów

Supernowoczesna placówka działa przy Zakładzie Radioterapii gliwickiego IO. Jest wyposażona w najnowszy sprzęt pozwalający na nieinwazyjne leczenie pacjentów.

To aparatura, której nie posiada żadna inna placówka w Polsce, zakupiona dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia oraz Funduszom Europejskim. Chodzi przede wszystkim o nowoczesny akcelerator CyberKnife, czyli nóż cybernetyczny, pozwalający na podawanie wyższych dawek promieniowania niż przy tradycyjnych metodach radioterapii, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjentów.

– Mam nadzieję, że ta metoda pomoże pacjentom nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce w osiągnięciu zdrowia, w przedłużeniu życia (…) Jest to leczenie, które daje nam szansę na skrócenie czasu, poprawę tolerancji, nie wymaga zawsze hospitalizacji i w związku z tym jest to oferta dla pacjentów nie do przecenienia – podkreślił podczas wczorajszego otwarcia Centrum Radiochirurgii Nowotworów dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. dr hab. med. Krzysztof Składowski.

Jak przyznał, centrum powstawało na przestrzeni kilku ostatnich lat, kiedy to gromadzona był unikalna aparatura służąca do radiochirurgii. Dzisiaj w części diagnostycznej do dyspozycji pacjentów są aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z niewielu w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny ( PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. Część terapeutyczna jest z kolei wyposażona w 7 specjalistycznych urządzeń – 4 nowoczesne akceleratory TrueBeam, dzięki którym na bieżąco można kontrolować i modyfikować położenie chorego, aparat Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz 2 roboty CyberKnife umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów, z których jeden został zaprezentowany 14 czerwca, a drugi pomógł już przez ostatnie lata w leczeniu kilku tysięcy pacjentów.

W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe oraz ci z przerzutami. Chodzi głównie o kwalifikujące się do radiochirurgii nowotwory dobrze widoczne i tzw. odgraniczone, których wielkość nie przekracza 4 cm.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI