r e k l a m a


Walka o śląską onkologię trwa. Marszałek zaprosił premier Beatę Szydło

Marszałek Wojciech Saługa zaprosił premier Beatę Szydło do rozmów na temat utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Propozycja marszałka to kolejny krok, wpisujący się w trwającą w regionie kampanię na rzecz utworzenia w pełni niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii. Tylko w trakcie ostatnich kilku dni w sprawie uniezależnienia się gliwickiego oddziału od centrali w Warszawie zebrano kilkanaście tysięcy podpisów mieszkańców regionu, popierających tę ideę.

U podstaw inicjatywy stworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii, zdaniem marszałka Wojciecha Saługi, leży niesprawiedliwy podział środków finansowych wypracowywanych w gliwickim oddziale.

– Nie możemy tolerować sytuacji, w której gliwicki oddział Centrum Onkologii jest ofiarą własnej gospodarności i zmuszony jest przekazywać wypracowane nadwyżki finansowe do ośrodków w Warszawie, czy Krakowie, gdyż cierpią na tym pacjenci. Powinniśmy w tej sprawie się zjednoczyć i wspólnym głosem mówić o tym w Warszawie, bo to leży w naszym interesie i naszym celem powinno być stworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach – przekonywał marszałek Saługa.

Kolejnym etapem działań w tym zakresie jest propozycja spotkania wystosowana do premier Beaty Szydło. Celem spotkania zaproponowanego przez marszałka jest przedstawienie argumentów przemawiających za uniezależnieniem gliwickiego oddziału od centrali i wykorzystaniu wypracowanych zysków w regionie.

Dotychczas gliwickie Centrum Onkologii zmuszone było przekazać do placówek w Warszawie i Krakowie ok. 82,6 mln zł.

Dla porównania na wszystkie działania związane ze zdrowiem w tegorocznym budżecie województwa śląskiego zapisano kwotę 74 mln zł. To jednak nie koniec ewentualnych strat, gdyż w październiku minionego roku zażądano kolejnych 65 mln zł. Biorąc pod uwagę ambitne plany gliwickiego oddziału Centrum Onkologii, związane z wdrożeniem opiewającego na 223 mln zł rozwoju instytutu, poprzez m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację placówki, remont bloku operacyjnego i budowę nowej sali operacyjnej, tak duża strata wypracowanych zysków może ten plan uniemożliwić.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI