W czasie minionego weekendu gliwiccy policjanci przyjęli 315 zgłoszeń na numer alarmowy. Ponad 200 wymagało przyjazdu i interwencji policjantów. 30 interwencji miało charakter pilny czyli — ratujący życie, zdrowie lub mienie.
Od piątkowego popołudnia do północy w niedzielę nasi funkcjonariusze zatrzymali 9 podejrzanych o popełnienie różnych przestępstw. Ujęto też 9 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, prokuratury i policję. Przeprowadzono trzy akcje poszukiwawcze za osobami zgłoszonymi jako zaginione, wymagające ogłaszania alarmu dla policjantów. Szczęśliwie – 2 osoby dorosłe i jeden nastolatek zastali odnalezieni.
Wśród zatrzymanych znaleźli się między innymi — dwaj podejrzani o kradzież rozbójniczą, trzej prowadzący pojazdy mimo sądowych zakazów, rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi a będący pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwych kierujących zatrzymywano w Gliwicach (jeden), Toszku (jeden), Pyskowicach (dwóch). Ujęci przez policjantów na gorącym uczynku mieli w organizmach od 1,3 do 2,5 promila.
Wśród zgłoszeń w czasie weekendu znalazły się niestety:
– kradzież samochodu marki Volkswagen Caddy z osiedla Obrońców Pokoju nas szkodę mieszkanki Katowic
– kradzież samochodu marki Audi z ulicy Fredry w Gliwicach, na szkodę 22-letniego obywatela Ukrainy
Zgłoszono dwa oszustwa internetowe. W jednym przypadku 50-latka przelewała od pewnego czasu poznanemu jedynie przez internet mężczyźnie(?) łącznie kilkaset tysięcy złotych. W drugim 40-latek po odebraniu telefonu… z banku udostępnił dzwoniącemu „pracownikowi” dane do logowania i stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Przyjęto też dwa zawiadomienia o kradzieżach z włamaniami do garażu w Rzeczycach i altanek w pracowniczych ogródkach działkowych „Nad Kłodnicą”. Sprawcy kradli elektronarzędzia tam przechowywane, w tym między innymi agregat prądotwórczy.
We wszystkich tych sprawach rozpoczęto już dochodzenia.
W trakcie weekendowych interwencji policjanci wylegitymowali 458 osób, nałożono 97 mandatów karnych. Drogówka dokonała 961 kontroli trzeźwości.
W sobotę średni czas reakcji na zgłoszenie wyniósł 8 minut 36 sekund.
W niedzielę osiągnięto lepszy wynik — patrole podejmujące interwencje pilne osiągnęły średni czas reakcji 5 minut 36 sekund.
Na wniosek policjantów prokuratorzy podjęli decyzje w sprawach środków zapobiegawczych wobec dwóch podejrzanych przemoc domową – zastosowano dozory, nakazy opuszczenia mieszkań i zakazy zbliżania do pokrzywdzonych.
Podobny środek zastosowano wobec 55-latka zatrzymanego przez dzielnicowego z „jedynki” a nękającego i grożącego śmiercią pracownicom jednego z salonów optycznych.
Podejrzani oczekują na procesy.