spot_img


DTŚ dojedziemy do granicy Zabrza i Gliwic

DTŚ coraz bliżej Gliwic. Właściwie można powiedzieć, że średnicówka właśnie dotarła do granicy z naszym miastem.

W piątek, po godzinie 17.00 oddano do użytku dwa ostatnie zabrzańskie fragmenty tej drogi.

Na DTŚkę jako pierwsi wjechali rowerzyści. Na starcie – według organizatorów – pojawiło się 1000 osób.

Drogowa Trasa Średnicowa na odcinku Z3 i Z4 rozpoczyna się przy granicy Zabrza i Gliwic. Odcinek o długości niespełna 3 km ma dwie jezdnie po trzy pasy ruchu z pasami awaryjnymi. Na całej długości trasa przebiega bezkolizyjnie, a dzięki tej realizacji czas przejazdu skróci się o ok. 60 proc. Kontrakt na realizacje odcinków Z3 i Z4 rozpoczęto po podpisaniu umowy w maju 2012 roku. Wartość robót kontraktowych zamknęła się w kwocie ok. 229 mln zł. Jeszcze w tym roku ma być otwarty pierwszy z dwóch gliwickich odcinków.

– Jeszcze w tym roku otwarty będzie odcinek do ul. Kujawskiej w Gliwicach, a w 2015 roku gotowa ma być całość – mówi Mirosław Sekuła, Marszałek województwa śląskiego.

W ostatnim czasie wokół DTŚ było bardzo nerwowo. Na szczęście po negocjacjach prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza oraz marszałka Mirosława Sekuły z wicepremier Elżbietą Bieńkowską udało się zapewnić dalsze finansowanie inwestycji. 7 sierpnia prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na finansowanie dalszych prac na gliwickich odcinkach Drogowej Trasy Średnicowej z dotacji unijnej. Tym samym jedno z głównych źródeł finansowania inwestycji – pieniądze z Unii Europejskiej – zostało odblokowane. Pozostałe to zaciągnięty przez rząd kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym, państwowa rezerwa subwencji ogólnej oraz środki własne miasta Gliwice.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI