DTŚ kosztowała ponad 3,5 miliarda złotych. Inwestycja zakończona

Na tę drogę czekali kierowcy. DTŚ gotowa

DTŚ gotowa. Historia budowy Drogowej Trasy Średnicowej sięga przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku, kiedy powstały pierwsze prace koncepcyjne

Opublikowany przez infogliwice.pl – portal i telewizja na 16 marca 2016

To ostatni element układanki budowanej przez dziesięciolecia. Już w najbliższą sobotę otwarcie odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej.

Nim na drogę wyjadą kierowcy przez dwa dni – 19 i 20 marca – każdy będzie mógł przyjrzeć się z bliska inwestycji.
Drogowa Trasa Średnicowa to największa drogowa inwestycja w Gliwicach. Koszt budowy całej trasy od Katowic do Gliwic szacuje się na blisko 3,5 mld zł – tylko dwa gliwickie odcinki (G1 i G2) pochłonęły ponad 1,2 mld zł.

Ta droga została wybudowana przede wszystkim dla mieszkańców regionu, którzy codziennie przemieszczają się pomiędzy miastami aglomeracji. Dzięki niej kierowcy mogą podróżować szybciej, wygodniej i bezpieczniej.

Oficjalne otwarcie liczącej 5,6 kilometra drogi nastąpi 19 marca w tunelu przebiegającym pod centrum Gliwic.

Dla mieszkańców i odwiedzających przygotowano z tej okazji wiele atrakcji, m.in.: bieg po DTŚ, przejazd na rowerach, atrakcje dla rolkarzy i zwiedzanie tunelu (więcej na ten temat tutaj).
Oddawany do użytku ostatni odcinek G2, zlokalizowany w śródmieściu Gliwic, ma początek na istniejącym węźle DK 88 z ul. Portową, a kończy się na ul. Kujawskiej, granicząc z odcinkiem G1 Drogowej Trasy Średnicowej. Trasa ma po 2 pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku zrealizowano 14 obiektów inżynierskich: 7 wiaduktów, 2 mosty oraz 4 kładki techniczne. Najciekawszym elementem jest półkilometrowy tunel zlokalizowany w ścisłym centrum Gliwic.

Historia budowy Drogowej Trasy Średnicowej sięga przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku, kiedy powstały pierwsze prace koncepcyjne.

Przebieg Drogowej Trasy Średnicowej wyznaczono w pobliżu centrów miast aglomeracji, by maksymalnie skrócić czas przejazdu. Liczący niemal 32 km odcinek z Katowic, przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląska, Zabrze aż do Gliwic, kierowca będzie w stanie pokonać w kilkanaście minut.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marx
Marx
7 lat temu

Nie jest zakończona, będzie DTŚ rozbudowywana od drugiej strony

aaa
aaa
7 lat temu

W 15 minut… tymi wertepami które wywołała gliwicka firma budująca odcinek od sosnicy do Zabrza… akurat. Tam jest ograniczenie do 80 / 60

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI