r e k l a m a

spot_imgspot_img

„Proszę nie robić z sesji szopki”, „Litości dla tego miasta”

Miłośnicy serialu pod tytułem „sesja Rady Miejskiej” nie mogą czuć się zawiedzeni. Główni bohaterowie znowu dostarczyli mieszkańcom rozrywki.

Niestety, znowu była ona marnej jakości. A miało być sprawnie i krótko. W programie sesji rady miejskiej, która odbyła się 23 marca znajdowały się bowiem projekty zaledwie 3 uchwał. Okazało się jednak, że na ich przyjęcie radni potrzebowali ponad 4 godzin.

„Wnoszę o zamknięcie dyskusji”

O tym, że sesja po raz kolejny dostarczy sporych emocji widać było już podczas omawiania pierwszej z uchwał. Dotyczyła ona przedłużenia do końca kwietnia czasu działania komisji doraźnej ds. opracowania zmian w statucie miasta oraz w statutach osiedli. Uzasadniano, że komisja musi dokończyć pracę oraz opracować m.in. wyniki konsultacji w sprawie utworzenia nowego osiedla.

Sekretarz Miasta Andrzej Karasiński w imieniu prezydenta wnosił o przedstawienie przez komisję planu pracy. Wskazywał, że uchwała rozszerza zakres prac komisji, a to wykracza poza jej kompetencje. Okazało się, że komisja planu pracy nie ma.

– Żadna komisja, poza rewizyjną, nie przedstawiała na sesji planu pracy tylko sprawozdanie (…) – odpowiadał Marek Kopała (PiS) Oczekiwanie prezydenta w tym względzie jest więc, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem.

– Proszę zapoznać się z ustawą o samorządzie gminnym – replikował Michał Jaśniok (KdGZF). Pan Kopała stwierdził, że oczekiwanie spełnienia zapisów ustawy jest nieporozumieniem. Z pana ust takie słowa nie powinny paść. Nie zaklinajmy rzeczywistości, bo jest ona jasno określona w przepisach.

Zastępca prezydenta Piotr Wieczorek przypominał, że nie można rozszerzać działania komisji.
– To nieporozumienie, uchwała jest merytorycznie spaprana – podsumował.

Kiedy radni z KdGZF próbowali dopytywać, co do tej pory zrobiła komisja, radna Ewa Potocka (PO) zgłosiła wniosek o zamknięcie dyskusji.

– Ten wniosek jest niedopuszczalny – apelował Michał Jaśniok. Jeżeli chcecie zakończyć dyskusję, to zróbcie to, ale najpierw odpowiedzcie na pytania.

Radni z klubów PO i PiS zagłosowali jednak za zakończeniem dyskusji. W konsekwencji uchwała , która budziła sporo kontrowersji została przyjęta 15 głosami, 4 radnych było przeciw. Sześciu radnych z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza zgłosiło votum separatum i nie wzięło udziału w głosowaniu.

Radni PiS głosują na komunistycznego patrona

Radni PO i PiS postanowili podzielić istniejącą Radę Osiedlową Trynek i powołać do życia nowe osiedle. W tej sprawie należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. I tego dotyczył projekt uchwały. Prezydent zaopiniował go negatywnie. Jego zdaniem zawierał on liczne błędy formalne, był niezgodny ze Statutem Miasta, a czas przewidziany na konsultacje zbyt krótki.

Prezydentowi nie spodobał się także pomysł, by patronem nowego osiedla został stalinowski działacz Franciszek Zubrzycki.

– To nie jest odpowiednia osoba. To haniebne, że radni PiS biorą w tym udział – dowodził Tadeusz Olejnik (KdG ZF).

– Radni PiS nie są za Zubrzyckim, ale ta nazwa już funkcjonuje – odpowiadał Marek Kopała (PiS). Nie mamy mocy sprawczej żeby ją zmienić.

– To nie jest zmiana nazwy – tłumaczył Andrzej Karasiński, sekretarz miasta. Tu chodzi o nadanie nazwy nowemu bytowi. Tego osiedla przecież jeszcze nie ma.

Piotr Wieczorek przekonywał, że w konsultacjach chodzi o zebranie jak największej ilości głosów i opinii.
– Jasno widać, że tu na tym nikomu nie zależy – mówił Wieczorek. Państwo mają w głowie wyjazd na mecz piłki nożnej
– Nic nie wiem o tym, żebym jutro miała grać w piłkę nożną – odpowiadała Ewa Potocka (PO).
– Biorąc pod uwagę tryb i sposób pracy Rady Miejskiej, to nie jest wykluczone, że jutro pani Potocka dowie się, że jednak jedzie grać w piłkę nożną – dodał Michał Jaśniok (KdGZF).

Mimo trwającej kilkadziesiąt minut dyskusji nie osiągnięto kompromisu.

Jak było do przewidzenia radni PO i PiS w głosowaniu przyjęli projekt uchwały.
– Dziękuję radnym z SLD, że nie głosowali za Franciszkiem Zubrzyckim – podsumował Tadeusz Olejnik (KdGZF).

„Litości dla tego miasta”

– To uchwała przygotowywana na kolanie – oceniał Michał Jaśniok (KdGZF).
– Litości dla samych siebie, litości dla miasta – apelował Piotr Wieczorek, zastępca prezydenta.

Takie emocje wzbudził ostatni z omawianych na sesji projektów. Dotyczył on pracy stałych komisji rady. Do tych, dotychczas działających, radni PO i PiS postanowili dodać jeszcze jedną – statutową.

Marek Pszonak (KdGZF) przytoczył długą listę błędów i niekonsekwencji, jakie jego zdaniem zawierał projekt.
Co to znaczy „monitorowanie pracy rady z jednostkami pomocniczymi?” – to pytanie najczęściej padało z sali.
To ma być jakaś speckomisja – ironizowali radni z KdGZF

Zwracano uwagę, że nad sprawami Statutu pracuje już komisja doraźna. Czy to oznacza, że nie da ona sobie rady i potrzebna jest jeszcze komisja stała?

Mimo iż do przewodniczącego RM, Zbigniewa Wygody (PO), kilkakrotnie apelowano o wycofanie projektu tej uchwały, zdecydował się on jedynie na wprowadzenie kilku autopoprawek.

Tak więc trwająca kilkadziesiąt minut dyskusja nie przyniosła praktycznie żadnych efektów. Ostatecznie, uchwała głosami PO i PiS została przyjęta.

Chyba nikt nie spodziewał się, że 3, wydawałoby się proste projekty uchwał, zajmą radnym aż 4 godziny i wzbudzą aż takie emocje. Obserwując to, co działo się podczas ostatniej sesji widać, że część radnych powinna mieć zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie się do obrad.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
normalny
normalny
13 lat temu

No to kiedy referendum o odwołanie tych pajaców?

rychu
rychu
13 lat temu

PO, PiS i frankiewicze prowadzą wojenke ponad głowami gliwiczan!wszystkich ich trzeba pogonic jak najszybciej!!!

kibic Szobiszowice
kibic Szobiszowice
13 lat temu

przykre jest to że po i pis przepychają bzdury tylko po to żeby pokazac że mają większośc. ale wojewoda i tak im te bzdury uwali

Anonimowo
13 lat temu

jak bedzie referendum to ja oddaje pierwszy podpis. to co robia te ***** z PO to skandal zachowuja się jakby byli z PIS!1 NIECH TUSK COŚ Z NIMI ZROBI DO CHOLERY BO PO W GLIWICACH PRZEGRA WYBORY PARLAMENTARNE!!

jaca
jaca
13 lat temu

A kogo poprze Frankiewicz w wyborach parlamentarnych? PO i PiS rozumiem nie, SLD pewnie też nie, to może PJN? Tam lądują podobni do niego prawicowi rozbitkowie, którzy wcześniej zaliczyli kilka innych partii.

Marzena
Marzena
13 lat temu

Jestem oburzona postępowaniem pana Wygody. Ślepy, głuchy starzec przedkłada interesy partyjne na interes miasta. Teraz rozumiem to co się mówi w grupie radnych PO i PIS, że poprzez prace w komisjach można dodatkowo zarobić , więc powołali sobie kolejną. Nigdy już nie zagłosuję na tych patałachów. Dobro i rozwój Gliwic to dla nich nieznane słowa.

tomek
tomek
13 lat temu

Jak widać przygotowanie projektu uchwały miejskiej nie jest takie proste. Wyszła na jaw cała prawda o marności popisowców. Nie dość, ze wymyślili bubla, to jeszcze uparli się i przegłosowali te bzdury.

tomek
tomek
13 lat temu

Radni PO i PiS zaproponowali podzielenie Trynku na dwie części: Trynek i Zubrzyckiego. Nie zorientowali się, że ktoś kiedyś w Gliwicach wymazał to haniebne nazwisko z map Gliwic. Zatęsknili za patronem, ale nie sprawdzili któż to taki. Strzelili sobie w kolano tym pomysłem. Oczywiście z braku elastyczności i logicznego myślenia uparli się przy nazwie i ją przegłosowali. Ciekawe jak teraz Kopała wytłumaczy się Kaczyńskiemu z tej prokomunistycznej postawy? Franciszek Zubrzycki to działacz prosowieckiego ZWW i Polskiej Partii Robotniczej. cytuje za wikipedią: …”Projekt utworzenia tej partii (PPR) powstał w kierownictwie ZSRR, prawdopodobnie jako plan polityczny Stalina wobec powojennej Polski – PPR… Czytaj więcej »

zygmunt
zygmunt
13 lat temu

A skąd wiadomo że nie chodzi o Jerzego Zubrzyckiego, wybitnego socjologa?

Paweł S. (Ziutek)
Paweł S. (Ziutek)
13 lat temu

Ale pomysł z wnioskiem o zakończenie dyskusji jest po prostu zaskakujący 😀 hahahah 🙂 Mają zagrywki… Najgorsze jest to że w ten sposób nigdzie nie zajdziemy 🙁

trynkowicz
trynkowicz
13 lat temu

dragon jak był młodszy to robił coś dla mieszkańców i wtedy warto bylo na niego głosowac a teraz to co on wyprawia razem ze swoja bandą to skandal! i jeszcze ten łeb zadziera

mądrala
mądrala
13 lat temu

radni z ugrupowania Frankiewicza nie są też święci ale przy tych osłach z PO i PIS to są w miarę mądrzy kto ich w ogole wybrał? po co nam partyjniacy w mieście? nie było ich i było lepiej!!!

kierowca
kierowca
13 lat temu

Jeżeli to wyglądało tak jak tu napisali to naprawdę mamy się czego obawiać. Tych ludzi trzeba się pozbyć i nie można czekać 4 lata

Anonimowo
13 lat temu

PO w Gliwicach stała się mocherowa. Zacietrzewieni. Nie i już. Nie przyjmą żadnej uwagi. Nawet poprawki redakcyjnej. My tu rządzimy. Nasza uchwała i ją przegłosujemy. Że głupia to nieważne. Nasza i już.

I przegłosowali.

Anonimowo
13 lat temu

coś trzeba z tym chamstwem zrobić

Karol
Karol
13 lat temu

Stronniczość tego portalu powala!!!! Szybko skończą jeśli nie zmienią stylu przedstawiania informacji, bo nikt tego nie będzie czytać.

Anonimowo
13 lat temu
Reply to  Karol

A Ty Karolu nie tylko czytasz, ale i komentujesz. Wiec musisz przyznać, że wciąga.

mieszkaniec
mieszkaniec
13 lat temu

Karolu tylko ci się tak wydaje

bankier
bankier
13 lat temu

rzygać się chce tą polityką kiedyś tego nie było

erazm
erazm
13 lat temu

Frankiewicz wprowadza politykierstwo! To KDG wymyśliła sztuczny spór o osiedle Zubrzyckiego! Zamiast rozwiązywać problemy mieszkańców, bawią się w pisowców.

marek
marek
13 lat temu

co za bzdury, zygmunt miał na mapce ulotce zaznaczone os. zubrzyckiego:) hahahahah co za osły!!!!!!!!! a pan jaśniok niby taki z dala od polityki, a czy to prawda że chodził po partiach i pytał czy może startować z list? no panie radny czy to prawda?

pan radny
pan radny
13 lat temu

Prawda.

pan radny
pan radny
13 lat temu

Tak to prawda.

Fred
Fred
13 lat temu

Odwołać tych śmiesznych i strasznych karierowiczów przy pierwszej okazji!

tyk
tyk
12 lat temu

kopała co tam robisz cwaniaku?

retro
retro
12 lat temu

no cóż kopała jak zawsze koli w oczy podłością

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI