Skończyła się kadencja Honorowego Obywatela Gliwic (TV)

Honorowy Obywatel Gliwic Jerzy Buzek nie jest już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Jego kadencja dobiegła końca, a na stanowisku zastąpił go Niemiec. Martin Schulz został wybrany dziś. Na niemieckiego polityka, lidera socjaldemokratów zagłosowało 387 deputowanych. Będzie przewodniczył pracom Parlamentu przez 2,5 roku, czyli do kolejnych wyborów europejskich.

Dziennikarze infogliwice.pl, jeszcze w czasie trwania kadencji prof. Jerzego Buzka, byli w Strasburgu na zaproszenie Parlamentu Europejskiego. Przez kilka dni przyglądaliśmy się pracom europosłów.

Zobaczcie krótką relację z ubiegłorocznej wizyty dziennikarzy infogliwice.pl w PE

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2012_01/20120117_buzek_pe.flv” /]
 

Jerzy Buzek ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w 1963 ze specjalizacją inżynieria chemiczna. W 1969 obronił doktorat, habilitował się w 1979. W 1997 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
W 1963 podjął pracę w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. W 1974 został nauczycielem akademickim na Politechnice Śląskiej.

W 1998 został przewodniczącym Ruchu Społecznego AWS, a w 2000 stanął na czele całej AWS. W latach 1997–2001 pełnił funkcję premiera rządu koalicji AWS-UW, potem mniejszościowego rządu AWS.

Kierowany przez niego rząd wprowadził tzw. cztery reformy (emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty).

13 czerwca 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskał w wyborach 173 389 głosów – był to najlepszy wynik w całym kraju. W Parlamencie Europejskim przystąpił do największej frakcji politycznej, Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów (EPP-ED).
W 2009 po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego. Głosowało na niego 393 117 osób. Wkrótce po wyborach został członkiem PO.

14 lipca 2009 został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Za jego kandydaturą głosowało 555 z 713 biorących udział w wyborze eurodeputowanych.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
asd
asd
11 lat temu
dociekliwość
dociekliwość
11 lat temu

Z całym szacunkiem ale warto przy okazji zapytać jakie to inwestycje, firmy czy wydarzenia kulturalne sprowadził Jerzy Buzek w trakcie swojej eurokadencji do Gliwic. Jak wykorzystał ten czas do promocji swojego miasta? Co dla niego zrobił w ostatnim czasie?

lolek
lolek
11 lat temu

Może weźmie się w końcu do normalnej pracy?

student prawa
student prawa
11 lat temu

No i bardzo dobrze! Polityk powinien mieć jasne i konkretne poglądy powinien być facetem z …

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI