r e k l a m a


Umowa na budowę ostatniego odcinka DTŚ podpisana (wizualizacje)

spot_img
r e k l a m a

O godzinie 11.00 w gliwickim Ratuszu podpisano umowę na budowę odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej.

Będzie to ostatni fragment DTŚ, łączącej miasta konurbacji śląskiej na trasie Katowice – Gliwice. Drogę zbuduje konsorcjum firm: EUROVIA POLSKA S.A. i BILFINGER BERGER BUDOWNICTWO S.A. a inwestorem zastępczym jest DTŚ S.A. Umowa dotyczy budowy odcinka trasy o długości około 5,6 km – od ul. Kujawskiej do istniejącego węzła Drogi Krajowej nr 88 i ul. Portowej.

Będzie on przebiegał w śródmiejskiej części Gliwic i zapewni wygodny dojazd do ważnych instytucji m.in.: Centrum Onkologii i Politechniki Śląskiej. W ścisłym centrum – pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową – DTŚ zostanie poprowadzona w tunelu długości 493 m, nad którym w przyszłości może powstać nowa przestrzeń publiczna.

Na trasie przewidziano też 13 innych obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów i kładek technologicznych.
Szerokość „średnicówki” na terenie Gliwic będzie zróżnicowana. Od węzła z Drogą Krajową nr 88 do węzła z ul. Królewskiej Tamy DTŚ przypominać będzie ulicę miejską jednojezdniową z 2 pasami ruchu w każdą stronę. Natomiast od węzła z ul. Królewskiej Tamy do węzła z ul. Kujawską będzie mieć 2 jezdnie po 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Trasa na całej długości będzie oświetlona.

Powstanie DTŚ ściśle wiąże się z przebudową infrastruktury miejskiej i skomunikowaniem nowej drogi z istniejącym układem ulic.

Na drugim odcinku „średnicówki” powstaną węzły drogowe z: drogą krajową DK 88 (ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego), drogą krajową DK 79 (ul. Jana Śliwki), ul. Sienkiewicza, ul. Dworcową, ul. Częstochowską, ul. Konarskiego, ul. Królewskiej Tamy.

Dla ochrony środowiska naturalnego zaplanowano: 7 zastępczych zbiorników wodnych dla płazów o łącznej powierzchni 6574 m2, systemy zabezpieczeń szlaków migracji płazów poprzez zastosowanie urządzeń naprowadzająco-wygradzających, system odwodnienia i urządzeń oczyszczających wody opadowe z powierzchni jezdni, ekrany akustyczne, pasy zieleni izolacyjnej.
Drugi z gliwickich odcinków DTŚ zaprojektowała firma Mosty Katowice Sp. z o.o.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2012_04/20120425_dts_2.flv” /]
 

Inwestycja wykonywana ma zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy. Jej koszt wynosi ponad 700 mln zł.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta Gliwice.
Odcinek od ul. Kujawskiej do węzła Drogi Krajowej nr 88 i ul. Portowej powinien zostać otwarty pod koniec 2014 r. W ten sposób cała Drogowa Trasa Średnicowa o długości 31,3 km, łącząca Katowice z Gliwicami, będzie przejezdna. Obecnie kierowcy mogą korzystać z ponad 20 km trasy i dojechać z Katowic – przez Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską – do zabrzańskiego węzła z ul. De Gaulle’a. Trwa budowa ostatniej części DTŚ w Zabrzu – do granicy z Gliwicami oraz pierwszej gliwickiej części „średnicówki” – od granicy miasta do ul. Kujawskiej.

[nggallery id=107]

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin
gliwiczanin
11 lat temu

Jedyne co można powiedzieć to W KOŃCU 🙂

mieszk. ul. Wyszyńskiego
mieszk. ul. Wyszyńskiego
11 lat temu

autostrada w centrum miasta

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Bredzisz! Nie autostrada tylko coś jak ul. Pszczyńska przy węźle Sośnica.

mieszkaniec os Waryńskiego
mieszkaniec os Waryńskiego
11 lat temu

trzymamy kciuki za szybką realizację!

żaben
żaben
11 lat temu

mieszkańcu Wyszyńskiego!
Nie masz pojecia o czym piszesz.
Na DK 88 pewnie też mowisz autostrada. Czekam z utęsknieniem na tą inwestycję i na dzisiejsze wieści z ratusza. Kamień spadł mi z serca. W KOŃCU !!:)

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

ciekawy jestem czy faktycznie zieleniec będzie zamiast balcerka czy jednak postawią tam jakis budynek np. idealne miejsce na wielopoziomowy parking.

miuosz
miuosz
11 lat temu

uwierzę jak się przejadę 🙂 a tak poważnie to super że w końcu podpisana umowa. kiedy likwidacja balcerka? muszę majtki i skarpetki kupić

Ela
Ela
11 lat temu

Mieszkam w Łabędach a pracuję w Katowicach. Średnicówka od Portowej to spełnienie marzeń o szybkim dojeździe

kasia
kasia
10 lat temu

jaki to zacofany kraj-w Europie rozwija sie transport publiczny,a w Polsce -szczegolnie w Gliwicach likwiduje sie tramwaje i buduje drogi w centrum miasta-jestescie zacofani niestety-bardzo Wam sie podoba za granica ,prawda?pokazcie mi Wasze ulubione miasto z taka droga w centrum-z takimi ruchem samochodowym-zal patrzec….ciekawe czy jasnie pan prezydent,ktorego nie cierpie calym serce skasuje ten post czy nie?

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI