Umowa na budowę ostatniego odcinka DTŚ podpisana (wizualizacje)

O godzinie 11.00 w gliwickim Ratuszu podpisano umowę na budowę odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej.

Będzie to ostatni fragment DTŚ, łączącej miasta konurbacji śląskiej na trasie Katowice – Gliwice. Drogę zbuduje konsorcjum firm: EUROVIA POLSKA S.A. i BILFINGER BERGER BUDOWNICTWO S.A. a inwestorem zastępczym jest DTŚ S.A. Umowa dotyczy budowy odcinka trasy o długości około 5,6 km – od ul. Kujawskiej do istniejącego węzła Drogi Krajowej nr 88 i ul. Portowej.

Będzie on przebiegał w śródmiejskiej części Gliwic i zapewni wygodny dojazd do ważnych instytucji m.in.: Centrum Onkologii i Politechniki Śląskiej. W ścisłym centrum – pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową – DTŚ zostanie poprowadzona w tunelu długości 493 m, nad którym w przyszłości może powstać nowa przestrzeń publiczna.

Na trasie przewidziano też 13 innych obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów i kładek technologicznych.
Szerokość „średnicówki” na terenie Gliwic będzie zróżnicowana. Od węzła z Drogą Krajową nr 88 do węzła z ul. Królewskiej Tamy DTŚ przypominać będzie ulicę miejską jednojezdniową z 2 pasami ruchu w każdą stronę. Natomiast od węzła z ul. Królewskiej Tamy do węzła z ul. Kujawską będzie mieć 2 jezdnie po 2 pasy ruchu w każdym kierunku. Trasa na całej długości będzie oświetlona.

Powstanie DTŚ ściśle wiąże się z przebudową infrastruktury miejskiej i skomunikowaniem nowej drogi z istniejącym układem ulic.

Na drugim odcinku „średnicówki” powstaną węzły drogowe z: drogą krajową DK 88 (ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego), drogą krajową DK 79 (ul. Jana Śliwki), ul. Sienkiewicza, ul. Dworcową, ul. Częstochowską, ul. Konarskiego, ul. Królewskiej Tamy.

Dla ochrony środowiska naturalnego zaplanowano: 7 zastępczych zbiorników wodnych dla płazów o łącznej powierzchni 6574 m2, systemy zabezpieczeń szlaków migracji płazów poprzez zastosowanie urządzeń naprowadzająco-wygradzających, system odwodnienia i urządzeń oczyszczających wody opadowe z powierzchni jezdni, ekrany akustyczne, pasy zieleni izolacyjnej.
Drugi z gliwickich odcinków DTŚ zaprojektowała firma Mosty Katowice Sp. z o.o.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2012_04/20120425_dts_2.flv” /]
 

Inwestycja wykonywana ma zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy. Jej koszt wynosi ponad 700 mln zł.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta Gliwice.
Odcinek od ul. Kujawskiej do węzła Drogi Krajowej nr 88 i ul. Portowej powinien zostać otwarty pod koniec 2014 r. W ten sposób cała Drogowa Trasa Średnicowa o długości 31,3 km, łącząca Katowice z Gliwicami, będzie przejezdna. Obecnie kierowcy mogą korzystać z ponad 20 km trasy i dojechać z Katowic – przez Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską – do zabrzańskiego węzła z ul. De Gaulle’a. Trwa budowa ostatniej części DTŚ w Zabrzu – do granicy z Gliwicami oraz pierwszej gliwickiej części „średnicówki” – od granicy miasta do ul. Kujawskiej.

[nggallery id=107]

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin
gliwiczanin
9 lat temu

Jedyne co można powiedzieć to W KOŃCU 🙂

mieszk. ul. Wyszyńskiego
mieszk. ul. Wyszyńskiego
9 lat temu

autostrada w centrum miasta

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Bredzisz! Nie autostrada tylko coś jak ul. Pszczyńska przy węźle Sośnica.

mieszkaniec os Waryńskiego
mieszkaniec os Waryńskiego
9 lat temu

trzymamy kciuki za szybką realizację!

żaben
żaben
9 lat temu

mieszkańcu Wyszyńskiego!
Nie masz pojecia o czym piszesz.
Na DK 88 pewnie też mowisz autostrada. Czekam z utęsknieniem na tą inwestycję i na dzisiejsze wieści z ratusza. Kamień spadł mi z serca. W KOŃCU !!:)

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

ciekawy jestem czy faktycznie zieleniec będzie zamiast balcerka czy jednak postawią tam jakis budynek np. idealne miejsce na wielopoziomowy parking.

miuosz
miuosz
9 lat temu

uwierzę jak się przejadę 🙂 a tak poważnie to super że w końcu podpisana umowa. kiedy likwidacja balcerka? muszę majtki i skarpetki kupić

Ela
Ela
9 lat temu

Mieszkam w Łabędach a pracuję w Katowicach. Średnicówka od Portowej to spełnienie marzeń o szybkim dojeździe

kasia
kasia
9 lat temu

jaki to zacofany kraj-w Europie rozwija sie transport publiczny,a w Polsce -szczegolnie w Gliwicach likwiduje sie tramwaje i buduje drogi w centrum miasta-jestescie zacofani niestety-bardzo Wam sie podoba za granica ,prawda?pokazcie mi Wasze ulubione miasto z taka droga w centrum-z takimi ruchem samochodowym-zal patrzec….ciekawe czy jasnie pan prezydent,ktorego nie cierpie calym serce skasuje ten post czy nie?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI