r e k l a m a


Utonięcia w jeziorze w Czechowicach. Sprzeczka na sesji Rady Miasta

W Gliwicach sezon kąpielowy rozpocznie się 19 czerwca 2021 r. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Gliwice.

Zgodnie z uchwałą RM, sezon kąpielowy potrwa w Gliwicach od 19.06.2021 r. do 05.09.2021 r. Wskazano również jedno kąpielisko na terenie miasta, którym zajmuje się Miejski Zarząd Usług Komunalnych i jest to jezioro Czechowice z linią brzegową o długości 126 m. Kąpieliskiem Leśnym zarządza prywatna firma.

W ubiegłych latach w czechowickim jeziorze utonęło kilka osób.

W latach 2011 – 2019 było 8 ofiar, z czego do 5 nieszczęść doszło w czerwcu.

Właśnie dlatego radny PiS Łukasz Chmielewski chciał, by sezon kąpielowy rozpoczął się nie 19, a 1 czerwca. Wówczas od początku miesiąca nad jeziorem pracowaliby już ratownicy.
– Ze zdziwieniem odczytałem druk uchwały o sezonie kąpielowym. O tym problemie nie rozmawiamy od wczoraj. Mieliśmy przypadki utonięć na początku czerwca. Temperatura powietrza jest wówczas wysoka, a wody niska. Mamy do czynienia z utonięciami. Młodzi ludzie jeżdżą na Czechowice i należy zapewnić im bezpieczeństwo – przekonuje Chmielewski.

Jak poinformował radny, koszty obecności ratowników to około 1330 zł dziennie.

Chmielewski zgłosił więc poprawkę do uchwały, jednak finalnie została ona odrzucona. Za jej przyjęciem głosowało 10 radnych, a 15 było przeciw.

Na sesji wywiązała się dyskusja, a nawet sprzeczka.

Głos zabrał Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, który powiedział, że jest zwolennikiem faktów, a nie gdybań, a fakty przemawiają za wyznaczeniem sezonu kąpielowego od 19 czerwca. Wtórował mu dyrektor MZUK Tadeusz Mazur. Poinformował on, że MZUK od około 10 lat prowadzi ewidencję temperatury wody w jeziorze. Według Mazura, zgodnie z wytycznymi ministerstwa, kąpielisko można udostępnić, gdy temperatura wody przekracza 15 stopni Celsjusza. I jak dodał dyrektor MZUK, od 1 do 15 czerwca temperatura wody rzadko przekracza 15 stopni więc nie można zapewnić bezpieczeństwa. Bezpieczna temperatura dla kąpiących to 18 stopni i powyżej – zapewniał Mazur.

Skomentuj na Facebooku

Od 2011 do 2019 roku w jeziorze w gliwickich Czechowicach utonęło 8 osób. Przykładowo: 10 sierpnia 2020 r., gdy na kąpielisku byli ratownicy do wypadku doszło w części niestrzeżonej. 8 sierpnia 2019 r. podobnie. Wówczas pracowali ratownicy, ale utonięcie miało miejsce w części, której nie pilnują – poinformowano na sesji.

Tadeusz Mazur przekonywał, że nie kieruje się oszczędnościami. – MZUK zamawia, a miasto opłaca dyżur ratowniczy. Wówczas pracownicy WOPR służą radą i tłumaczą ludziom, że kąpiel jest zakazana lub niezasadna ze względu na bezpieczeństwo. Całość kąpieliska to kilkadziesiąt hektarów i nawet zatrudniając wielu ratowników nie unikniemy utonięć – mówił Mazur. – Stąd nasza propozycja, by termin był po 15 czerwca – dodał. Na początku miesiąca nadal trwa rok szkolny i zdaniem dyrektora MZUK, otwierając kąpielisko wcześniej zachęca się młodzież do przyjazdu nad wodę, a jego zdaniem w tym czasie młodzi ludzie powinni być w szkole i walczyć o dobre oceny na świadectwie.

To nasza chrześcijańska tradycja – argumentuje wiceprezydent

– Tradycją większości z nas, Chrześcijan, kąpiemy się po św. Janie. To wieloletnia tradycja chrześcijańska i tak ten sezon kąpielowy był ustalony ustawą z 2001. Ta tradycja nie wzięła się z przesądów, tylko wynika wprost z obserwacji, bo jak powiedział pan dyrektor, mamy ewidencje temperatury wody – przekonywał Mariusz Śpiewok.

Nagle do dyskusji włączył się radny Koalicji dla Gliwic Tadeusz Olejnik, który zapytał, czy władze Gliwic mają dane ile osób, które utonęły w ciągu ostatnich lat było po spożyciu alkoholu. Wiceprezydent Śpiewok odpowiedział, że nie posiada takich informacji, jednak wie, iż jest to główny powód utonięć w Polsce. Jego wypowiedź podważył po chwili inny radny KdG ZF Stanisław Kubit, który uważa, że głównym powodem utonięć jest szok termiczny. Według niego nawet dziesięciokrotne zwiększenie liczby ratowników nie sprawi, że zmniejszy się liczba utonięć. Dodajmy, że Kubit nie miał racji. To właśnie alkohol stanowi bowiem główną przyczynę utonięć w Polsce.

Łukasz Chmielewski z PiS przekonywał, że jak jest ciepło to młodzież i tak będzie się kąpać, niezależnie od tego czy sezon będzie rozpoczęty, czy też nie. – Pan dyrektor MZUK powiedział, że przypadki utonięć zawsze będą się zdarzały. Naszym zadaniem jest doprowadzenie do sytuacji, by się nie zdarzały – podsumował Chmielewski.

Ostatecznie radni zdecydowali, że sezon kąpielowy rozpocznie się 19 czerwca. Za uchwałą głosowało 16 radnych, przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu.

zdjęcie: MZUK

Dołącz do dyskusji na Facebooku

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fred
fred
3 lat temu

 Tradycją większości z nas, Chrześcijan, kąpiemy się po św. Janie. To wieloletnia tradycja chrześcijańska”
Ja p…lę, to już nawet kąpiele latem stały się Chrześcijańską tradycją”???

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI