HF-4X, czyli latające cacko studentów Politechniki

HF-4X to skonstruowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers czterowirnikowiec, który 19 września zmierzy się z latającymi obiektami bezzałogowymi z całego świata.

Celem rozrywanego we Francji konkursu jest wyłonienie najlepszego bezzałogowego obiektu latającego w dwóch głównych kategoriach: indoor oraz outdoor. Skonstruowany przez High Flyers czterowirnikowiec wystartuje w kategorii indoor, która obejmuje realizację misji w pomieszczaniach zamkniętych. HF-4X będzie musiał zmierzyć się z szeregiem zadań sprawdzających jego zwrotność i precyzję, niezawodność oprogramowania oraz zręczność i wytrzymałość psychiczną drużyny. Studenci z Gliwic są jednak dobrze przygotowani.

Przed gliwicką konstrukcją m.in. takie zadania, jak tor przeszkód, zrzucanie ładunku (w postaci drewnianych kulek) do celu statycznego oraz ruchomego, rozpoznanie celów, interpretacja kodu QR oraz lądowanie w wyznaczonej strefie. Szczególnie doceniany jest wysoki stopień autonomii wykonywanych zadań, który przekłada się bezpośrednio na punktację końcową.

Ekipa High Flyers od wielu miesięcy przygotowywała się do udziału w zawodach International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition 2013, dopracowując stworzoną konstrukcję i systemem pokładowy własnego projektu.

– Quadrotor gładko radzi sobie z przeszkodami, bezbłędnie utrzymuje właściwą wysokość, bezpiecznie ląduje w odpowiednim punkcie, sprawnie rozpoznaje kody QR, a kulki trafiają w cel niemal z chirurgiczną precyzją – mówią studenci.

(fot. uav.polsl.pl)

Zobacz film z testowego lotu

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hehe
hehe
8 lat temu

ale ******

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI