Sesja RM: Nie będzie kasyna, płatnego parkowania i czwartego wiceprzewodniczącego

Ostatnia w tym roku sesja była jedną z najważniejszych.

Na niej bowiem radni mieli zaakceptować najpierw projekt uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, a następnie projekt uchwały budżetowej na rok 2012. Przyszłoroczny budżet miasta będzie rekordowy – po raz pierwszy dochody przekroczą miliard złotych.

Budżet został pozytywnie zaopiniowany przez komisje rady miejskiej. Na sesji swoje stanowisko w sprawie uchwały budżetowej przedstawiły poszczególne kluby radnych.

Mniejszy budżet na promocję miasta?

Nieoczekiwanie, Marek Kopała z PiS w imieniu grupy radnych z PO i PiS zaproponował wniesienie poprawki, dotyczącej obniżenia o 500 tys. zł kwoty przeznaczonej na promocję miasta. W projekcie przeznaczono na nią 2 mln zł.
Prezydent Zygmunt Frankiewicz wyjaśnił, że w tym roku Gliwice są organizatorami zgromadzenia ogólnego World Technopolis Association i dlatego w budżecie uwzględniono dodatkowe wydatki na działania związane z tym przedsięwzięciem.

Zarówno prezydent jak i skarbnik miasta wskazywali, że wprowadzanie poprawek na sesji budżetowej do uchwały stanowiącej całość jest niepoważne i niezgodne z prawem. Komisje miały wystarczająćą ilośc czasu by zastanowić się nad ewentualnymi korektami projektu uchwały. – Zastanówcie się państwo i wycofajcie ten projekt – apelował prezydent.
Po 15 minutowej przerwie, wiceprzewodniczący Marek Kopała wycofał projekt poprawki. Ostatecznie w głosowaniu radni 24 głosami za i przy jednym wstrzymującym się przyjęli projekt budżetu na 2012 rok.

Większość za PODIUM


Warto podkreslić, że ani komisje, ani radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń dotyczących finansowania inwestycji PODIUM. „Za” głosował również przewodniczący rady Zbigniew Wygoda, który jeszcze niedawno twierdził, że rada nie ma żadnego wpływu na realizację tej inwestycji.

Płatnego parkowania na razie nie będzie

Sporo emocji wzbudziła kwestia wprowadzenia w Gliwicach systemu płatnego parkowania. Radni bardzo długo dyskutowali m.in. o cenach, formie opłat oraz strefach. Radny Kajetan Gornig zaproponował, aby projekt uchwały przygotowany przez prezydenta miasta odesłać do wnioskodawcy w celu wprowadzenia poprawek. Radni głosami PO i PiS zdecydowali, że uchwała musi zostać przepracowana. Do kolejnej debaty w tej sprawie może dojść najwcześniej na styczniowej sesji rady miejskiej. Odesłany projekt zakładał wprowadzenie płatnego parkowania w centrum od maja 2012 r. Teraz już wiadomo, że ten termin jest mało realny.

Koalicja bez wiceprzewodniczącego

Nie udało się też powołać nowego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Wniosek w tej sprawie zgłosili radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Drugi co do wielkości klub radnych nadal nie ma swojego przedstawiciela w prezydium rady. Obecnie zasiada w nim dwóch przedstawicieli Platformy Obywatelskiej – Zbigniew Wygoda i Kajetan Gornig oraz jeden Prawa i Sprawiedliwości – Marek Kopała. Taka sytuacja dowodzi braku poszanowania dobrych zwyczajów – argumentowali wnioskodawcy. Radni KDG ZF zaproponowali, aby zwiększyć liczbę wiceprzewodniczących do 4 i tym samym zapewnić ich klubowi reprezentację w prezydium rady. W głosowaniu 13 radnych opowiedziało się przeciw powołaniu wiceprzewodniczącego z KDG ZF.

Kasynom mówimy „nie”

Radni negatywnie zaopiniowali zaproponowane lokalizacje kasyna w Gliwicach. Tym razem oprócz proponowanego już wcześniej budynku DH Ikar zgłoszono również obiekty przy ul. Kaczyniec, Sikorskiego oraz hotel Mikulski.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI